Prosta i skuteczna terapia na żylaki - Co zrobić? - Venoflex
venoflex

3 zmiany w stylu życia, które wspierają terapię żylaków

Żylaki to poważny problem, niestety nie tylko estetyczny. Dlatego gdy zauważysz ich obecność, nie bagatelizuj tego stanu. Czym prędzej działaj i wprowadź w swoim stylu życia stosowne zmiany, które skutecznie wesprą terapię żylaków. Co to za zmiany?

Czym są żylaki?

Żylaki to nic innego jak wydłużone i poszerzone żyły. Najczęściej występują one w obrębie nóg. Prawidłowo krew przepływa w kierunku serca – z układu powierzchniowego do układu głębokiego. Z różnych przyczyn jednak może ona wstecznie przedostawać się do układu powierzchniowego – to właśnie ten proces powoduje rozciąganie, wydłużanie i poszerzanie żyły.

Za powstawanie żylaków w głównej mierze odpowiadają czynniki genetyczne, ale istnieje też szereg czynników zewnętrznych, które zdecydowanie zwiększają ryzyko ich tworzenia lub/i nasilania się objawów z nimi związanych. Do najważniejszych należą m.in.: nadwaga i otyłość, ciąża, siedzący lub stojący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków wzrasta wraz z wiekiem.

Jak żylaki dają o sobie znać?

Po pierwsze widać je gołym okiem – w postaci wspomnianych już charakterystycznych, sinych żył o krętym przebiegu na powierzchni skóry. Do żylaków zaliczane są także „pajączki”, czyli teleangiektazje. Choć te ostatnie nie są szczególnie groźne, zazwyczaj nie dają objawów bólowych i stanowią przede wszystkim problem estetyczny, z żylakami głównych pni żył jest już inaczej.

Szczególnie mocno przypominają o swoim istnieniu pod koniec dnia, gdy nogi po całodniowej aktywności bolą, są „ciężkie” i obrzęknięte. Do tego może dochodzić wiele innych nieprzyjemnych symptomów, także nocą, jak bolesne skurcze, pieczenie i uporczywe swędzenie skóry. Lekceważenie takiego stanu prowadzi do pogłębiania się problemu i licznych komplikacji, m.in. pod postacią zapalenia żył powierzchownych czy realnie zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Jak zatem wynika z powyższego, żylaki nie są problemem wyłącznie kosmetycznym, a co za tym idzie – gdy wystąpią – musisz natychmiast reagować! Jak to zrobić?

Jak skutecznie wspierać terapię żylaków?

Oto kilka naprawdę prostych zmian w stylu życia, które warto wdrożyć nie tylko podczas specjalistycznego leczenia, aby je wesprzeć i przyspieszyć, ale także na co dzień – profilaktycznie, zanim pojawią się pierwsze objawy.

1. Zmiana stylu życia na bardziej aktywny

Uprawianie sportu jest ważne zawsze i w każdym przypadku. Szczególnie jednak o kwestię ćwiczeń musisz zadbać wtedy, gdy np. masz siedzącą pracę. Jeśli po pracy także stawiasz raczej na raczej bierny wypoczynek przed telewizorem, czas to zmienić. Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Treningi nie muszą być intensywne. Zadbaj natomiast o to, by były regularne.

Możesz pływać, jeździć na rowerze, czy po prostu dużo spacerować – mniej czy bardziej szybkim tempem. Możesz też przeplatać te ćwiczenia, aby uniknąć największego wroga początkujących – nudy i monotonii, które szybko przyczyniają się do utraty motywacji. Jeżeli już masz problem z żylakami lub w Twojej rodzinie są one powszechne, i co za tym idzie, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka, zrezygnuj z podnoszenia ciężarów i tym podobnych aktywności.

W przypadku siedzącej lub stojącej pracy staraj się w miarę możliwości robić choćby krótkie przerwy i spacerować. Jeżeli nie jest to możliwe, spróbuj przynajmniej w miejscu nieco poruszać nogami.

2. Zmiana w sposobie odpoczywania

Każdy mówi o tym, że aktywność fizyczna jest ważna – bo jest. I bez wątpienia może ona stać się formą wypoczynku. Ale równie istotny jest faktyczny odpoczynek, gdy możesz się po prostu położyć i w pełni zrelaksować. Jeśli lubisz codziennie poczytać książkę lub obejrzeć kolejny odcinek serialu, koniecznie rób to z uniesionymi nogami. Każdego dnia znajdź chwilę na to, by wypocząć właśnie w takiej pozycji.

A skoro już o relaksie mowa, jeśli uwielbiasz gorące, odprężające kąpiele, tu niestety niezbyt dobra wiadomość – musisz z nich zrezygnować. Bardzo wysokie temperatury nie są sprzymierzeńcem w walce z żylakami – kiepskim pomysłem będą też kąpiele słoneczne i sesje w saunie suchej. Następnym razem przygotuj nieco chłodniejszą wodę do kąpieli. Jeśli lubisz długo poleżeć w wannie – i tu możesz wypoczywać z lekko uniesionymi nogami.

3. Zmiana w sposobie ubierania

To oczywiste, że na ważne spotkanie służbowe czy urodzinową kolację nie wybierzesz się w rozciągniętym dresie, ale postaraj się na co dzień nosić ubrania możliwie lekkie, przewiewne i stosunkowo szerokie. Postaw również na wygodne buty na płaskiej podeszwie – szpilki, choć piękne i dodające uroku, zdecydowanie szkodzą kondycji nóg.

Ponadto zaopatrz się w specjalistyczne pończochy kompresyjne, jak np. wyroby Venoflex. Cechują się one stopniowanym uciskiem. Poprawiają krążenie, zapobiegając tym samym rozwojowi żylaków, występowaniu obrzęków i nieprzyjemnego uczucia ciężkich nóg. Noś je każdego dnia, a szybko odczujesz różnicę i zdecydowaną poprawę.

Dobierz właściwy do potrzeb stopień kompresji. Produkty o mniejszym stopniu kompresji działają przede wszystkim profilaktycznie, natomiast te o większym stopniu służą m.in. szybszemu powrotowi do zdrowia po operacji usunięcia żylaków. Występują w różnych grubościach i wariantach kolorystycznych, dlatego bez trudu dobierzesz je do każdej stylizacji – bo w końcu „zdrowo” wcale nie musi oznaczać „nudno i niemodnie”!

Bibliografia:

  1. Dr med. Frołow M., Profilaktyka żylaków, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63361,profilaktyka-zylakow, data dostępu: 12.02.2019
  2. Dr med. Frołow M., Żylaki, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki, data dostępu: 12.02.2019