Sekrety pięknych nóg: pielęgnacja, ćwiczenia, profilaktyka obrzęków | Blog - Venoflex
venoflex

Sekrety pięknych nóg: pielęgnacja, ćwiczenia, profilaktyka obrzęków

Siedzący tryb życia, poruszanie się samochodem i niewłaściwa dieta odbijają się negatywnie na zdrowiu oraz wyglądzie nóg. Opuchnięcia, uczucie ciężkości, pajączki i żylaki to codzienność wielu kobiet. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów, aby na długo cieszyć się zadbanymi i pięknymi nogami. Kluczowe są właściwa pielęgnacja oraz ruch.

Ruch to podstawa, czyli ćwiczenia wyszczuplające nogi

Zdrowy wygląd nóg zapewnia przede wszystkim wysiłek fizyczny. Efekty widoczne gołym okiem przynosi jazda na rowerze – zarówno tradycyjnym, jak i stacjonarnym. Ten rodzaj aktywności nie tylko wymodeluje łydki, ale także pomoże w walce ze zbędnym tłuszczem w okolicach ud i pośladków. Zbawienny wpływ na wygląd oraz kondycję nóg ma także jazda na rolkach, joga, bieganie oraz pilates.

Smukłe i zgrabne nogi zapewnią proste ćwiczenia, które z powodzeniem można wykonywać w domowym zaciszu. Należy jednak pamiętać, by przed każdym treningiem zrobić kilkuminutową rozgrzewkę, która pozwoli uniknąć przypadkowej kontuzji.

Przysiady

Jedno z najłatwiejszych i najpopularniejszych ćwiczeń modelujących nogi. Kluczem jest jednak ich odpowiednie wykonywanie. Stopy powinny być rozstawione na szerokość barków, a mięśnie brzucha i pośladków napięte. Podczas zginania kolan należy unikać pochylania się do przodu – plecy powinny zachować naturalną pozycję. W pełnym i poprawnym przysiadzie nogi mają przybrać kształt kąta prostego. Na początek wystarczy 10 powtórzeń w trzech seriach – później ilość przysiadów można zwiększać.

Unoszenie nogi

W tym ćwiczeniu należy położyć się na boku i podeprzeć na ugiętym łokciu. Następnie unosić nogę z palcami skierowanymi do sufitu. Unoszenie powinno wykonywać się w dwóch seriach po 10 powtórzeń.

Wypady w bok

Stopy w przypadku tego ćwiczenia powinny być rozstawione na szerokość bioder. Należy pamiętać o spiętych pośladkach i naturalnej pozycji pleców. Noga wykonująca wypad jest zgięta, zaś druga wyprostowana. Wypady najlepiej wykonać po 10 razy na każdą nogę.

Żadne ćwiczenia nie przyniosą efektów, jeżeli nie będą wykonywane regularnie, dlatego warto do nich wracać 3-4 razy w tygodniu, a wraz z poprawą kondycji zwiększać ich liczbę.

Właściwa pielęgnacja nóg

Kluczem do pięknego wyglądu nóg jest nie tylko aktywność fizyczna, ale także odpowiednia pielęgnacja. Poza podstawową higieną należy także pamiętać o regularnym złuszczaniu martwego naskórka, na przykład za pomocą peelingów cukrowych, pumeksów czy specjalnych szczotek.

Ważną rolę odgrywa także odpowiednio wykonana depilacja. Włoski powinny być usuwane zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, co zapobiegnie ich wrastaniu oraz powstawaniu nieestetycznych krost. Po skończonym zabiegu warto nałożyć balsam łagodząco-nawilżający, który ukoi podrażnioną skórę i ochroni przed przesuszeniem.

Zmęczonym i obolałym nogom przyniosą ulgę również masaże. W tym celu można wykorzystać rollery, wałki, szczotki lub własne dłonie. Masaż nie tylko zapewnia przyjemne doznania zmysłowe, ale także rozluźnia napięte mięśnie, poprawia ukrwienie, wycisza oraz przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Nie bez znaczenia pozostaje profilaktyka obrzęków. Puchnięcie nóg może być wynikiem siedzącego trybu życia, ale także wskazywać na choroby układu moczowego lub krążenia. Jeśli obrzękom towarzyszą uczucie ciężkości nóg, ból, problemy z poruszaniem kończyną, owrzodzenie skóry lub jej brązowe zabarwienie, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem.

Kluczowe jest wyeliminowanie choroby podstawowej, a w ramach terapii uzupełniającej można zastosować domowe sposoby na opuchnięte nogi. Ulgę przyniesie stosowanie żelu z kasztanowca, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, a także zapobiega powstawaniu zakrzepów. Jest on dostępny bez recepty, a jego koszt waha się w granicach 10–20 zł.

Obrzęki nóg mogą wynikać z nieodpowiedniej diety. Do codziennego jadłospisu warto włączyć owoce i warzywa bogate w potas – pierwiastek ten wspiera gospodarkę wodną organizmu. Jego bogatym źródłem są suszone owoce (figi, morele, rodzynki), a także pomidory, ziemniaki, seler oraz marchew.

Gromadzenie się wody w tkankach może wynikać z odwodnienia, dlatego w ciągu dnia należy wypijać co najmniej 2 litry wody niskosodowej. Mimo że sól w diecie jest niezbędna, jej nadmiar może szkodzić – zatrzymuje ona wodę w organizmie, a przez to zwiększa ciśnienie w tętnicach. Nie powinno się zatem przekraczać dawki 5 g soli dziennie.

 

Bibliografia

  1. http://makelikeeasier.pl/content/piekne-nogi-pielegnacja
  2. http://trenerka.info/7-niezawodnych-cwiczen-na-piekne-nogi-i-posladki/
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/skuteczne-sposoby-na-obrzeki-aa-V3jo-aTGb-KWLP.html
  4. https://zdrowie.tvn.pl/a/opuchlizna-nog-co-ja-powoduje-jak-zmniejszyc-obrzek-nog-domowymi-sposobami