Profilaktyka żylaków: jak zapobiegać rozwojowi tej dolegliwości?
venoflex

Profilaktyka żylaków: jak zapobiegać rozwojowi tej dolegliwości?

Jak powinna wyglądać profilaktyka żylaków, aby była ona w stanie zapobiec rozwinięciu się tego schorzenia u pacjenta? Ustalenie odpowiedniego zestawu praktyk przeciwdziałających pojawieniu się tego typu dolegliwości żylnych jest bardzo istotne, ponieważ żylaki nóg stanowią problem, który dotyka osoby w różnym wieku, w tym nawet nastolatków i dzieci. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy m.in. co to są żylaki, jakie mogą być ich przyczyny oraz jakie działania profilaktyczne warto podjąć w celu zahamowania rozwoju tej przypadłości.

Czym są żylaki na nogach i jakie są ich przyczyny?

O problemie, jakim są żylaki na nogach, słyszał prawdopodobnie każdy, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym one są i co je powoduje. Mianem żylaków nóg określa się trwałe wydłużenie i poszerzenie żył, które powoduje ich kręty przebieg. Są one często spowodowane uszkodzeniem zastawek i cofaniem się krwi w żyłach kończyn dolnych. Wywołuje to wzrost ciśnienia krwi, a w konsekwencji zwiększenie się siły jej nacisku na osłabione ściany naczyń krwionośnych. Słabsza budowa żył sprzyja ich pękaniu i powstawaniu tzw. pajączków pod skórą. Konsekwencje, do jakich prowadzi to schorzenie sprawia, że rozpoznanie potencjalnych przyczyn jego występowania, zaznajomienie się z najczęstszymi objawami oraz prawidłowa profilaktyka żylaków kończyn dolnych stanowią kwestie, o których warto dowiedzieć się więcej.

Powstawanie żylaków na nogach może mieć różne podłoże – często jest to problem dziedziczny, ale na wystąpienie tego rodzaju dolegliwości mogą mieć wpływ także inne czynniki, m.in. takie jak:

 • nieodpowiednia dieta,
 • zbyt niska aktywność fizyczna i siedzący tryb życia,
 • choroby układu krwionośnego,
 • zaburzenia hormonalne,
 • otyłość,
 • ciąża.

Jakie wyróżnia się częste objawy żylaków na nogach? Osoby zmagające się z tym problemem mogą narzekać np. na uczucie ciężkich nóg, opuchliznę łydek i okolicy kostek, a także nieestetycznie wyglądające zmiany w postaci pajączków naczyniowych lub wyraźnych uwypukleń na skórze. W przypadku dolegliwości w zaawansowanym stadium często odczuwalne są także m.in. bolesne skurcze czy uczucie drętwienia i świądu kończyn dolnych.

Żylaki – jak zapobiegać rozwojowi tego schorzenia?

Żylaki nóg są problemem, którego nie należy bagatelizować. Rozwój tej dolegliwości negatywnie wpływa na stan zdrowotny i komfort życia, dlatego warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i szybką reakcję na pojawiające się sygnały alarmowe. Jak zapobiegać żylakom nóg i redukować ryzyko rozwinięcia się tego problemu?

 • Zdrowy styl życia – podstawowym obszarem, o który należy zadbać, chcąc zapobiec rozwojowi żylaków, jest sposób odżywiania, aktywny tryb życia oraz unikanie używek. W codziennej diecie należy zatroszczyć się o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka oraz mikroelementów, takich jak krzem czy witamina C. Bardzo ważna jest także regularna aktywność fizyczna, której znaczenie dodatkowo rośnie przy siedzącym lub stojącym trybie pracy. Co istotne, żylaki na nogach są dolegliwością pojawiającą się częściej u osób palących lub nadużywających alkoholu, dlatego chcąc zredukować ryzyko ich wystąpienia, należy wystrzegać się kontaktów z używkami.
 • Unikanie ciasnych ubrań oraz noszenia butów na wysokim obcasie.
 • Ograniczenie sytuacji, w których dochodzi do nadmiernego przegrzania ciała. Osoby chcące uniknąć rozwoju żylaków nóg powinny wyeliminować zbyt częste korzystanie z saun, solarium, gorących kąpieli czy opalania się na słońcu.
 • Szybka diagnoza – jeśli podejrzewamy u siebie żylaki, to warto jak najszybciej udać się na konsultację medyczną. Im wcześniejsza faza rozwoju schorzenia, tym większa szansa na zwalczenie go nieinwazyjnymi metodami. Szczególną uwagę na potencjalne wystąpienie u siebie tej dolegliwości powinny zwrócić osoby, u których w rodzinie już miała ona miejsce.
 • Leczenie uciskowe (kompresjoterapia) – jest to nieinwazyjna metoda terapii żylaków, która polega na stosowaniu prawidłowo dobranych, specjalnych podkolanówek, pończoch lub rajstop o stopniowanym ucisku. Warto dodać, że rozwiązania bazujące na metodzie uciskowej są wykorzystywane także jako uzupełnienie terapii po zaawansowanych sposobach leczenia.
Mrowienie w stopie – co to takiego?
 

Jak zapobiegać żylakom nóg poprzez aktywność fizyczną?

Jednym z elementów składających się na działania podejmowane w ramach profilaktyki żylaków jest odpowiednia aktywność fizyczna. Nieprzypadkowo zaznaczyliśmy w tym kontekście słowo „odpowiednia”, ponieważ istnieją dyscypliny sportowe, które nie są wskazane, gdy szukamy sposobów, jak zapobiegać żylakom i pajączkom kończyn dolnych. Wśród tych niezalecanych aktywności są przeciążające sporty, takie jak np. podnoszenie ciężarów. Znacznie lepszymi sposobami na ruch dla osób, które interesuje prawidłowa profilaktyka żylaków, są m.in.:

 • spacery,
 • nordic walking,
 • jazda na rowerze,
 • jogging,
 • pływanie.

Produkty o stopniowanym ucisku – ważny element profilaktyki żylaków kończyn dolnych

Analizując to, jak zapobiegać żylakom, nie sposób nie wspomnieć również o kompresjoterapii. Prawidłowo dobrana odzież kompresyjna w postaci np. rajstop, pończoch czy podkolanówek o stopniowanym ucisku stanowi istotny element profilaktyki żylaków. Jej regularne stosowanie pozwala zapobiegać zastojowi krwi żylnej w nogach, co skutecznie wspomaga organizm przed rozwojem tego rodzaju dolegliwości. Należy przy tym pamiętać, że kluczową rolę odgrywa jakość dobranych produktów o stopniowanym ucisku oraz ich dopasowanie do potrzeb i wymiarów ciała pacjenta. W prawidłowym doborze odzieży kompresyjnej mogą pomóc Ci doświadczeni specjaliści sklepu Venoflex, w ofercie którego znajdziesz szeroki wybór podkolanówek, rajstop i podkolanówek uciskowych dla kobiet i mężczyzn.

Podsumowanie

Na efektywne zapobieganie żylakom składa się szereg działań profilaktycznych. Bardzo duże znaczenie w kontekście tego, jak zapobiegać żylakom, ma prowadzenie zdrowego stylu życia. Odpowiednia dieta, w której nie brakuje cennych mikroskładników, takich jak np. witamina C czy krzem, regularna aktywność fizyczna o niezbyt wysokiej intensywności oraz dobre praktyki wiążące się z unikaniem przegrzewania organizmu czy noszenia zbyt ciasnych ubrań w znaczący sposób redukują ryzyko szybkiego rozwoju dolegliwości żylnych.

Jako element profilaktyki żylaków wielu specjalistów poleca również kompresjoterapię, czyli metodę leczenia wykorzystującą stopniowany ucisk. W jej ramach stosuje się specjalne produkty przeciwżylakowe, takie jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki, które mają za zadanie w odpowiedni sposób uciskać nogę. Profesjonalne rozwiązania z tego segmentu oferuje sklep Venoflex, która dysponuje bogatym asortymentem wysokiej jakości produktów wytwarzanych zgodnie z normami ASQUAL oraz RAL. Nasza odzież kompresyjna charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem nie tylko rozmiarów czy kolorów, ale także m.in. skali ucisku. Co istotne, zapewniamy naszym klientom specjalistyczne wsparcie w doborze odpowiedniego produktu, dzięki czemu mogą oni zamówić rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.