Rękawy kompresyjne uciskowe - Venoflex

Rękawy kompresyjne uciskowe

VENOFLEX

Jak działają rękawy na obrzęk limfatyczny i dlaczego są polecane przez lekarzy?

Wiele osób zastanawia się, co to jest obrzęk limfatyczny i w jaki sposób go leczyć. Otóż obrzękiem limfatycznym nazywa się specyficzny rodzaj opuchlizny, który wynika z nagromadzenia płynów przedostających się do tkanek z układu naczyniowego. Często jest on powikłaniem po przebytej bądź trwającej chorobie oraz po zabiegu usunięcia węzłów chłonnych. Głównymi objawami jest obrzęk kończyn oraz ból, napięcie skóry, a także ograniczenie precyzji w poruszaniu kończyną obarczoną obrzękiem limfatycznym. Głównymi zaleceniami w odniesieniu do profilaktyki jest nieprzemęczanie chorej kończyny, stosowanie bandażowania oraz rękawów uciskowych na obrzęk limfatyczny.

Leczenie obrzęku limfatycznego – rękaw uciskowy

Zazwyczaj obrzęki limfatyczne leczy się w dwóch etapach. Pierwsza faza trwa od 3 tygodni do nawet dwóch miesięcy. Polega ona na wzmożonej redukcji obrzęku i prowadzona jest przez lekarza specjalistę w szpitalu bądź klinice. W trakcie pierwszego etapu wykonuje się manualny drenaż limfatyczny, a następnie bandażuje kończynę. Drenaż ma za zadanie przemieszczenie limfy do prawidłowo działających węzłów chłonnych. Wykonuje się go jak najdalej chorej kończyny, a kończy na dłoni. Następnie wykorzystuje się odpowiednie podkładki, formując kończynę do kształtu właściwego i na końcu bandażuje specjalnym bandażem, aby podnieść w niej ciśnienie. Zabieg ten powinno wykonywać się codziennie, aż do opanowania obrzęku limfatycznego.

Drugi etap polega na utrzymywaniu efektów minimalizowania obrzęku za pomocą rękawa uciskowego na obrzęk limfatyczny. Etap ten trwa cały czas, ponieważ obrzęk limfatyczny jest chorobą chroniczną i często się nawraca. Z tego względu bardzo ważna jest systematyczność w stosowaniu rękawa uciskowego na obrzęk limfatyczny.

Jak dbać o kończynę dotkniętą obrzękiem limfatycznym?

Na samym początku należy wspomnieć, iż rękaw na obrzęk limfatyczny nie jest uciążliwy dla osoby go stosującej. To ważne, ponieważ wiele osób boi się go stosować z wielu względów. Niemniej jednak występują także osoby, które uważają, że stosowanie rękawów na obrzęk limfatyczny jest całkiem przyjemne. Rękawy są bardzo dyskretne, z łatwością można je ukryć pod odzieżą wierzchnią. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać urazów chorej kończyny, a także stosować odpowiednie pozycje spoczynkowe.

Rękaw kompresyjny w profilaktyce obrzęku limfatycznego

Profilaktyka w terapii obrzęku limfatycznego jest niezwykle ważna! Dzięki systematycznemu stosowaniu rękawów uciskowych na obrzęk limfatyczny można znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia tego schorzenia. Produkty uciskowe przywracają prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Z tego względu stosowanie rękawów kompresyjnych jest zalecane przez lekarzy. Należy także pamiętać, aby unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów ręką, obarczoną prawdopodobieństwem obrzęku limfatycznego. Lekarze zalecają także ograniczenie dużego wysiłku fizycznego i wykonywanie raz na jakiś czas manualnego drenażu limfatycznego.