Proste sposoby na lepsze krążenie | Blog - Venoflex
venoflex

Proste sposoby na lepsze krążenie

Choroby układu krążenia są jednymi z groźniejszych chorób cywilizacyjnych. Zaraz po chorobach nowotworowych to jedna z głównych przyczyn zgonów. Zaliczamy do nich wiele groźnych jednostek chorobowych.

Wpływ na ich rozwój mają czynniki genetyczne, środowiskowe, dostępność do świadczeń medycznych oraz aż w 53% styl naszego życia! A styl życia kształtujemy sami – jak widać nasza postawa i podejście do własnego organizmu mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie!

Kłopoty z krążeniem, słabe krążenie krwi, niewydolność krążenia… co to takiego?

Często w mowie potocznej narzekamy na kłopoty z krążeniem krwi, słabe krążenie krwi, zwłaszcza w nogach, złe krążenie krwi, niewydolność krążenia… Tak naprawdę pod tymi hasłami kryje się najczęściej przewlekła niewydolność żylna prowadząca do powstawania żylaków kończyn dolnych. Żylaki kończyn dolnych uznaje się za chorobę społeczną.

Słabe krążenie krwi – objawy i przyczyny

Przewlekła niewydolność żylna i żylaki to problem dotykający dwa razy częściej kobiet niż mężczyzn. Dzieje się tak dlatego, iż duży wpływ na jej rozwój mają czynniki hormonalne. Zmiany hormonalne w trakcie ciąży i przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych sprzyja występowaniu choroby.

Bardzo duży wpływ na krążenie krwi ma tryb życia – szczególnie praca stojąca niesie ze sobą duże zagrożenie. Również siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej mają negatywny wpływ na układ krążenia.

Duży wpływ na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej mają otyłość, nieodpowiednia dieta i nałogi (zwłaszcza picie alkoholu i palenie papierosów). Pewne znaczenie mogą mieć również predyspozycje genetyczne.

Inne czynniki ryzyka to np. gorące kąpiele, urazy kończyn, przebyte choroby, częste zaparcia, płaskostopie. Jeśli rozwiną się żylaki, mogą wystąpić dolegliwości bólowe, a brak ich leczenia może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stany zapalne żył i zatory.

Dlaczego krew słabiej krąży?

Na skutek różnych wymienionych wyżej przyczyn ściany żył i zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się krwi, mogą ulec osłabieniu. Niekiedy mogą to być zmiany wrodzone, częściej nabyte lub będące wynikiem nakładania się predyspozycji genetycznych i czynników zewnętrznych.

Zbyt słabe ścianki żył i ich nadmierna elastyczność sprawiają, iż ciśnienie żylne nadmiernie je rozciąga, a krew zaczyna się cofać. Zarówno zbyt słabe, a co za tym idzie elastyczne, rozciągające się ścianki, jak i uszkodzenia zastawek w żyłach (np. na skutek przebytej wcześniej zakrzepicy żył głębokich) mogą doprowadzać właśnie do cofania się krwi, czyli zjawiska zwanego refluksem żylnym.

Powstaje nadciśnienie żylne, które ma również bardzo negatywny wpływ na mikrokrążenie krwi i sieć naczyń włosowatych – prowadzi do pękania ich ścianek i wysięków.

Co jest dobre na krążenie – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Na podstawie analizy przedstawionych powyżej czynników sprzyjających powstaniu przewlekłej niewydolności żylnej, dość łatwo wywnioskować, iż kluczowe znaczenie w profilaktyce i leczeniu słabego krążenia będą miały przede wszystkim regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, brak nałogów, unikanie gorących kąpieli itp.

Ważnym elementem zapobiegania żylakom jest również odpoczynek z nogami uniesionymi lekko do góry – jest to pozycja ułatwiająca odpływ krwi z kończyn dolnych. Co jednak zrobić, gdy, choć staramy się o siebie dbać, nasze krążenie jest nadal słabe i mamy skłonność do powstawania żylaków?

Jak poprawić krążenie krwi w nogach? Pomoc z apteki

Z jednej strony wspomóc się możemy suplementami diety i lekami wzmacniającymi ścianki naczyń krwionośnych. Pomogą preparaty zawierające takie związki jak diosmina, hesperydyna, rutyna, trokserutyna, oksyrutyna, wyciągi z kasztanowca zawierające ruscynę i ruskozyd, witamina C czy dobesylan wapnia.

Z drugiej strony niezwykle ważne jest działanie kompleksowe i samo łykanie tabletek przy słabym krążeniu żylnym nie wystarczy. Aby uzyskać efekt leczniczy, konieczne jest jeszcze zastosowanie metod uciskowych.

Polegają one na regularnym, systematycznym noszeniu odpowiednio dobranych wyrobów kompresyjnych, czyli podkolanówek, pończoch lub rajstop zapewniających odpowiedni, stopniowy ucisk na nogi. Są one wtedy rodzajem zewnętrznej podpory dla żył i mają ogromny wpływ na polepszenie krążenia krwi.

Wyroby kompresyjne są dostępne w aptekach bez recepty, dobrze jednak skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym, który zleci odpowiedni stopień ucisku zależny od stanu zaawansowania choroby.

W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne lub za pomocą innych, wysoko specjalistycznych zabiegów. Nie zapominajmy, iż w każdym przypadku, gdy podejrzewamy u siebie słabe krążenie krwi, poza prostymi, domowymi sposobami – odpowiednim stylem życia, dietą, ćwiczeniami, suplementami i wyrobami kompresyjnymi – zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą i przeprowadzić szczegółowe badania, aby sprawdzić, jak dalece zaawansowany jest ten problem.

Bibliografia:

  1. Henryk Marona, Agnieszka Kornobis, 2009, Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Postępy Farmakoterapii, Tom 65, Nr 2.
  2. Iwona Sudoł-Szopińska, Krzysztof Błachowiak, Piotr Koziński, 2006, Wpływ czynników środowiskowych na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, Medycyna Pracy: 57(4).
  3. Danuta Zabielska, Józefa Czarnecka, Ewa Kobos, Andrzej Krupienicz, 2013, Profilaktyka żylaków kończyn dolnych u pielęgniarek pracujących na bloku operacyjnym, Pielęgniarstwo Polskie: 2 (48).
  4. Wiktor Piotrowski, 2010, Zachowanie prozdrowotne w chorobach układu krążenia, Acta Scholae Superioris Medicinae Legnicensis, Zeszyt Naukowy Nr 1 (9)/2010.