Smukłe nogi to marzenie wielu kobiet. Niestety nie każdą natura nimi obdarza. Czy to znaczy, że sprawa jest przegrana i trzeba zapomnieć o pięknych, szczupłych nogach? Oczywiście, że nie! Wówczas – przy naprawdę niewielkim wysiłku – wystarczy naturze nieco dopomóc. Jak to zrobić? Oto 4 sprawdzone sposoby na szczupłe nogi!
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna – co nie powinno być żadną tajemnicą – sprzyja zachowaniu właściwej masy ciała i zgrabnej sylwetki. Warto postawić na ćwiczenia nóg dopasowane pod kątem wysmuklania ciała, a nie budowania mięśni. Świetnie tutaj sprawdzą się np. wszelkie ćwiczenia rozciągające i pływanie, ale nie tylko.
Co ogromnie istotne, aktywność powinna być regularna. Aby mogło się tak stać, musi dawać przyjemność i satysfakcję. W przeciwnym wypadku motywacja szybko zniknie i wszelkie próby prowadzenia zdrowego, aktywnego stylu życia skończą się porażką.
Masaże
Właściwie dobrane masaże to remedium na wiele dolegliwości. Niezależnie od tego, jaką nazwę nosi masaż nóg w cenniku profesjonalnego masażysty (np. drenaż limfatyczny, masaż odchudzający czy antycellulitowy) jego podstawową rolą jest usprawnienie krążenia, co pozwala nie tylko zadbać o piękny wygląd i jędrną skórę nóg, ale też na przykład zminimalizować prawdopodobieństwo występowania obrzęków. Kojący masaż będzie wybawieniem po całym dniu, gdy nogi bolą, odmawiają posłuszeństwa i są spuchnięte.
Masaż można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym – przy pomocy samych dłoni, specjalną rolką do masażu czy bańką chińską. Bez względu na wybraną technikę i ewentualne akcesoria najpierw trzeba dowiedzieć się, jak dany masaż przeprowadzić krok po kroku. Zawsze też należy wykonywać go po uprzednim nałożeniu na masowany fragment ciała np. olejku czy kremu. Ugniatanie i rozcieranie suchej skóry może bowiem prowadzić do nieprzyjemnych otarć.
Buty na obcasie
Założenie butów na obcasie to co prawda bardziej sprytny trik niż przynoszący faktyczne, długoterminowe efekty sposób na szczupłe nogi, ale mimo to nie mogło go w tym zestawieniu zabraknąć. Dlaczego? Z prostego powodu – jest to sztuczka dająca szybki, imponujący efekt!
Buty na obcasie powodują, że nogi optycznie stają się dłuższe i smuklejsze. Wbrew obiegowej opinii to jednak nie tak, że im wyższy i cieńszy obcas (jak popularne „szpilki”), tym nogi będą się szczuplej prezentować. Świetny efekt wizualny można osiągnąć niezależnie od tego, czy obcas ma kilka czy kilkanaście centymetrów.
Skoro zatem nie tyle wysokość – i też nie szerokość – obcasów jest istotna, to co? Często – skupiając się na wyborze butów z jak najcieńszymi i najwyższymi obcasami – zapominamy na przykład o ich kolorze. Tkwimy w błędnym przekonaniu, że najlepszy jest czarny, bo skoro ogólnie wyszczupla sylwetkę, to i buty w tymże kolorze muszą wyszczuplać nogi.
Ponadto zakładamy, że jest to kolor absolutnie uniwersalny. Okazuje się natomiast, że o wiele lepszym wyborem są buty w barwie cielistej. Niejako „zlewają się” one z nogą, tym samym optycznie ją wydłużając i wysmuklając. Równie ważny jest fason. Jeśli chcemy ekspresowo „odchudzić” nogi, lepiej wybrać buty z czubkiem w szpic.
Na koniec warto jeszcze powrócić do kwestii wspomnianej wysokości i grubości obcasów. Nie wszystkie kobiety potrafią i chcą chodzić na obcasach. Zbyt wysoki w „najlepszym” wypadku uniemożliwi lub utrudni chodzenie, czyniąc je bardzo niezgrabnym, a w najgorszym grozi poważną kontuzją.
Co do grubości – cienkie szpilki są śliczne i trudno odmówić im uroku, ale kobiety o pełniejszych kształtach, z solidnymi udami i łydkami, naprawdę znacznie lepiej prezentują się np. w butach na słupku. Nieco masywniejsze nogi wyglądają w nich o wiele bardziej estetycznie i całość stylizacji jest spójna.
Rajstopy kompresyjne
Co kryje się pod tym tajemniczo brzmiącym terminem? Rajstopy, czy też pończochy kompresyjne potocznie zwane pończochami przeciwżylakowymi, to specjalistyczne produkty, które – dzięki stopniowanemu uciskowi – znacząco poprawiają mikrokrążenie, zapobiegając tym samym niebezpiecznym dla zdrowia w dłuższej perspektywie i uciążliwym objawom, takim jak m.in. uczucie ciężkich nóg, obrzęki i żylaki.
Dzięki nim nogi zawsze wyglądają rewelacyjnie, a co najważniejsze – nie męczą się i są zdrowe! Produkty kompresyjne występują nie tylko w wielu kolorach, dzięki czemu bez trudu można dobrać je do stylizacji, ale mają też różne stopnie kompresji – należy dopasować je do własnych potrzeb i wymagań.
Te o mniejszym stopniu kompresji pełnią przede wszystkim funkcję profilaktyczną, zapobiegają uczuciu ciężkości i zmęczenia nóg. Z kolei produkty o większym stopniu kompresji pełnią już funkcję leczniczą i sprawdzą się m.in. w przypadku zaawansowanej przewlekłej niewydolności żylnej czy po chirurgicznym usunięciu żylaków.
Regularne noszenie pończoch uciskowych jest szczególnie wskazane nie tylko w przypadku wystąpienia rzeczonych żylaków czy częstych obrzęków, ale przy częstym chodzeniu w butach na obcasie, aby właśnie zapobiec tym przykrym dolegliwościom.
Bibliografia:
- Dr med. Frołow M., Jak prawidłowo stosować wyroby uciskowe?, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe, data dostępu: 12.02.2019