Uczucie ciężkich nóg – domowe sposoby na ociężałe nogi | Blog - Venoflex
venoflex

Uczucie ciężkich nóg – domowe sposoby na ociężałe nogi

Postęp technologiczny ma ogromny wpływ na nasze życie i wcale nie chodzi o to, że mamy w dłoni telefon z dostępem do internetu i wiedząc, że możemy znaleźć dzięki niemu odpowiedzi na ważne pytania, oglądamy filmiki ze śmiesznymi kotami.

Fakt, że dużą część pracy w różnych sektorach gospodarki wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej – niekiedy przez całe 8 godzin, z krótką przerwą w połowie tego czasu – powoduje, że ludzki organizm, który ze swojej natury „lubi” ruch, zaczyna szwankować.

Prawda jest taka, że zarówno stanie, jak i siedzenie cały dzień mogą wywoływać między innymi żylaki. Zanim jednak do tego dojdzie, pojawia się szereg różnych innych dolegliwości, które zwiastują nadejście poważniejszego problemu.

Do takich objawów należy chociażby ociężałość nóg. Niekiedy zupełnie niesłusznie zrzucamy ją na karb zmęczenia. O ile nie wykonywaliśmy intensywnych ćwiczeń, nie do końca można powiedzieć, że to wina zmęczenia.

Raczej jest to kwestia ogólnoustrojowa, związana między innymi z krążeniem krwi, a niekiedy też zaburzeniami poziomu elektrolitów i układem nerwowym. Dlatego też słabość nóg to nie jest coś, co powinniśmy ignorować. Warto znać skuteczne sposoby na walkę z tą dolegliwością, ale też na to, jak wyeliminować jej przyczyny.

Słabość w nogach – przyczyny

Żeby zrozumieć powody, dla których możemy odczuwać takie dolegliwości, trzeba przyjrzeć się temu, jak w naszym organizmie krąży krew i w ogóle wszystkie płyny ustrojowe. Ruch jest w tym przypadku naszym sprzymierzeńcem.

Pozostawanie długo w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej – powoduje, że natlenowana krew transportowana do kończyn dolnych co prawda tam dociera, ale ma problem z powrotem do serca. Stoimy lub siedzimy – w tej pozycji grawitacja robi swoje.

Brak aktywności, która tak naprawdę jest serią skurczów wprawiających w ruch nasze ciało, powoduje, że zastawki wypychające krew w żyłach nie są w stanie pracować tak, jak powinny. Dlatego też pojawiają się takie objawy jak ciężkie łydki, ból, uczucie zmęczenia nóg. Mamy ochotę już nic zupełnie nie robić. Do tego często dochodzi także obrzęk, a nawet drętwienie.

Te same problemy mogą pojawić się również w wyniku noszenia zbyt obcisłych ubrań ograniczających swobodny przepływ płynów ustrojowych. Szczególnie dotyczy to bielizny z wszytymi gumkami i ściągaczami.

Przyczyną może być również niewłaściwa dieta, bogata w sól, a w konsekwencji również nadprogramowe kilogramy.

Dodatkowa waga wywołuje też uczucie ciężkich nóg w ciąży. Ma ono także związek ze zmianą pozycji miednicy, która zaczyna uciskać naczynia krwionośne.

Nieco innym problemem może być też niemoc w nogach i skurcze łydek po przebudzeniu. Tutaj jako przyczynę najczęściej wymienia się niedobory witamin i minerałów, a także odwodnienie.

Jak zwalczyć uczucie ciężkich nóg?

Na początek warto zadbać o uzupełnienie płynów. Ludzki organizm potrzebuje dużej ilości wody do normalnego funkcjonowania. Odpowiednio zbilansowana dieta, ale też i woda mineralna pozwalają uzupełnić niedobory witamin i minerałów takich jak magnez, potas czy żelazo.

Są one niezbędne do prawidłowego działania między innymi układu krwionośnego, nerwowego i pracy mięśni. Ich braki mogą skutkować chociażby bolesnymi skurczami. Uczucie słabych nóg również może być związane z niewłaściwą dietą, niedoborami witamin i zaburzeniami elektrolitowymi.

Ociężałe łydki związane z wykonywaniem pracy stojącej lub siedzącej to problem, który można rozwiązać, robiąc sobie częste, choćby krótkie przerwy.

Chodzi o to, by zmienić pozycję ciała, rozciągnąć się, przespacerować nawet po biurze i nieco dotlenić. Można też wykonywać proste ćwiczenia przy biurku. Warto unikać zakładania nogi na nogę, choć pokusa jest wielka.

Poza tym dobrym pomysłem będzie przejrzenie garderoby, szczególnie bielizny. Być może część dałoby się zastąpić wersjami bezuciskowymi?

Po pracy warto znaleźć czas na aktywność fizyczną. I wcale nie chodzi o wyczynowe bieganie czy jakieś mocno wysiłkowe sporty. Wystarczy wizyta na basenie i spokojne pływanie czy regularne wychodzenie z psem na spacer. To zresztą korzystnie wpłynie na nasze ogólne samopoczucie i kondycję.

Jednym z dobrych pomysłów jest stosowanie terapii kompresyjnej, czyli noszenie rajstop lub pończoch uciskowych. Zanim jednak kupimy pierwsze lepsze, dobrze będzie skonsultować się z lekarzem.

Chodzi o to, żeby dopasować dla siebie takie o odpowiednim stopniu ucisku – jest ich kilka i wybierając nieodpowiedni, można zafundować sobie więcej szkód niż pożytku.

Zaletą takich rajstop jest fakt, że wyglądają tak samo jak te zwykłe. Mają jednak nieco inny splot, który pozwala na stopniowe rozłożenie ucisku na całą nogę.

Dobrym pomysłem będzie również stosowanie maści redukujących obrzęki nóg, a także wzmacniających naczynia krwionośne. W ich składzie znajdziemy wyciągi z kasztanowca i rutynę.

 

Bibliografia:
  1. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/objawy/150099,oslabienie-miesni
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow
  3. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/71748,ponczochy-przeciwzylakowe-czy-moge-wybrac-je-samodzielnie