Domowy masaż na redukcję obrzęku nóg – jak go wykonać? | Blog - Venoflex
venoflex

Domowy masaż na redukcję obrzęku nóg – jak go wykonać?

Obrzęki nóg nie są niezwykłym zjawiskiem. Z takimi problemami borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, chociaż u pań taka dolegliwość pojawia się częściej. W obu sytuacjach może jednak wynikać z prostego faktu spędzenia całego dnia na nogach, w podróży albo przebycia jakiejś choroby.

Niekiedy obrzęki występują przez spożywanie nadmiaru soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Nierzadko jednak opuchliźnie towarzyszy ból nóg, ich pieczenie lub mrowienie i drętwienie. W tej sytuacji należy koniecznie działać, ponieważ może to być sygnał informujący nas o powstawaniu żylaków.

Obrzęku nóg nie należy ignorować. Przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych jest nie tylko problemem estetycznym czy ograniczającym nasze możliwości noszenia dopasowanego obuwia. Ma realny wpływ na zdrowie i niestety może przyczynić się do poważniejszych powikłań.

Jednym z rozwiązań, które jest dostępne dla wszystkich, jest limfatyczny masaż opuchniętych nóg. Po zapoznaniu się z jego podstawowymi zasadami, z powodzeniem możemy wykonać go nawet samodzielnie w domu.

Skąd biorą się obrzęki nóg?

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania obrzęków nóg jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Wynika to między innymi z naszej pracy, ale też ze stylu życia, w którym nie ma miejsca na aktywność fizyczną.

Drugą przyczyną mogą być duże obciążenia. Zwykle u osób otyłych i u kobiet w ciąży. Wówczas dodatkowy balast powoduje, że wzrasta ciśnienie krwi, a jednocześnie jej przepływ jest utrudniony. Krew oraz inne płyny ustrojowe, w tym choćby limfa, gromadzą się najczęściej w okolicach kostek.

Okoliczne tkanki wchłaniają te płyny, co z zewnątrz skutkuje właśnie obrzękiem. Nie sprzyja także noszenie zbyt obcisłych ubrań i bielizny, zwłaszcza takich, które powodują ucisk w jednym miejscu, np. w pachwinach, na klatce piersiowej czy w pasie albo tuż nad kostkami.

Czynnikiem dodatkowo zwiększającym ryzyko pojawienia się obrzęków jest niewłaściwa dieta, a także skłonność do używek, takich jak wyroby tytoniowe czy alkohol. Niekiedy może szkodzić także kawa i herbata.

Co to jest masaż limfatyczny i jak go wykonać?

Jednym z rozwiązań pozwalających na stosunkowo szybkie zredukowanie problemu jest masaż drenujący nóg. Jest to taka technika masażu, który pobudza krążenie krwi i limfy, a opiera się na odprowadzaniu chłonki przy pomocy masażu.

Celem, jaki powinien spełniać dobrze wykonany masaż nóg, jest poprawa krążenia chłonki w układzie limfatycznym i ochrona przed niewydolnością krążenia. Wspiera to wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, oczyszcza organizm, a przy tym pozwala ujędrnić skórę i zredukować cellulit, ponieważ działa też na tkankę tłuszczową.

Jak wykonać masaż kończyny dolnej?

Aby skorzystać z masażu limfatycznego, można wybrać się do profesjonalisty. Masaże tego typu są wykonywane w gabinetach fizjoterapeutycznych. W domu można wykonać go ręcznie lub z użyciem specjalnego urządzenia.

Należy wykonywać przy tym wolne, delikatne i płynne ruchy, które zawsze powinny odbywać się w kierunku węzłów chłonnych. Masaż rozpoczynamy od zwolnienia przepływu chłonki w węzłach pachwinowych, następnie przechodzimy do uda, podudzia i stopy. Proces powtarzamy w odwrotnej kolejności (stopa, podudzie, udo).

Masaż ręczny na obrzęki musi obejmować całą kończynę. Tak samo sprawa ma się, jeśli chodzi o urządzenia do masażu limfatycznego w domu. Nie tylko masaż łydek jest w stanie przynieść ulgę w przypadku obrzęków. Warto poznać też inne sposoby, które zapobiegną poważniejszym dolegliwościom.

Inne domowe sposoby na obrzęki nóg

Istnieją pewne zachowania, które sprzyjają powstawaniu obrzęków, a w konsekwencji także problemów z niewydolnością krążenia kończyn dolnych. Długie godziny w pracy spędzamy na siedząco. Co jakiś czas dobrze jest wstać i przejść się po biurze, by zmusić mięśnie do aktywności. Po powrocie do domu warto położyć nogi wyżej. To usprawni krążenie.

Osoby z genetyczną skłonnością do obrzęków i żylaków powinny unikać skrajnych temperatur. Szkodliwe będą zarówno wizyty w saunie czy gorące kąpiele, jak i wystawianie się na działanie mrozu. Dobrze będzie też zadbać o dietę i wyeliminować nadmiar soli, cukru i wysoko przetworzonych pokarmów.

Trzeba przy tym również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wody, a nie słodzonych napojów. Rzucenie palenia korzystnie wpłynie nie tylko na układ krążenia, ale i na cały organizm. Po alkohol także lepiej będzie sięgać rozważniej.

W codziennym harmonogramie koniecznie należy znaleźć czas na ruch. To mogą być spacery, ale też pływanie czy jazda na rowerze. Przydatne są również specjalne rajstopy i pończochy kompresyjne. Ich stopniowy ucisk usprawnia prawidłowy przepływ krwi i ogranicza ryzyko powstawania obrzęków oraz dolegliwości bólowych. W dalszej perspektywie zapobiegnie to także pojawianiu się żylaków.

 

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/98450,obrzeki-limfatyczne
  2. https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/masaz-leczniczy/121671,masaz-leczniczy
  3. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki