Skurcze łydek w ciąży | Blog - Venoflex
venoflex

Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w ciąży są dolegliwością, na którą kobiety spodziewające się dziecka uskarżają się stosunkowo często. Zwykle pojawiają się one w trzecim trymestrze ciąży i różnią się od siebie stopniem nasilenia i uciążliwości.

Skurcze nóg w ciąży mogą mieć zróżnicowane podłoże – począwszy od zaburzeń gospodarki elektrolitowej organizmu, przez ucisk na nerwy pojawiający się z powodu rosnącego brzucha, aż po problemy z krążeniem w związku z rozrostem macicy i jej naciskiem na naczynia krwionośne.

Kobiety, które chcą pozbyć się uciążliwych skurczów łydek w ciąży, powinny zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, a także wykonywać regularne i proste ćwiczenia.

Gdy skurcze łydek w ciąży znacząco obniżają jakość życia, a dodatkowo towarzyszy im silny ból, warto skonsultować się z lekarzem i rozpocząć diagnozę w kierunku zakrzepicy, ponieważ ciąża jest jednym z czynników ryzyka jej rozwoju.

Skurcze łydek w ciąży – przyczyny

Skurcze łydek w ciąży to uciążliwa przypadłość, z którą boryka się wiele przyszłych mam. Najczęściej pojawiają się one w nocy, a tym samym znacząco obniżają jakość życia kobiety spodziewającej się dziecka, a także negatywnie wpływają na jej samopoczucie.

Przyczyny skurczów nóg w ciąży mogą być zróżnicowane. Zwykle stanowią one następstwo zaburzeń w funkcjonowaniu gospodarki elektrolitowej organizmu, a dokładniej niedoboru wapnia, potasu i magnezu przy jednoczesnym nadmiarze fosforu.

Innym częstym powodem skurczów łydek w ciąży są zmiany zachodzące w ciele kobiety. Mowa tu przede wszystkim o przybieraniu na wadze i powiększaniu objętości brzucha.

W trzecim trymestrze ciąży zmienia się układ szkieletowy kobiety spodziewającej się dziecka – pogłębiają się naturalne krzywizny kręgosłupa, co może skutkować uciskiem na nerwy maciczno-krzyżowe. Objawia się to skurczami nóg, a także uciążliwym bólem w obrębie kręgosłupa.

Bezpośrednią przyczyną skurczów łydek w ciąży niekiedy jest również ucisk powiększającej się macicy na nerwy i naczynia krwionośne, które przebiegają od nóg do miednicy.

Skurcze łydek w ciąży – dieta

Gdy skurcze łydek w ciąży spowodowane są zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, a dokładnie niedoborami potasu, wapnia i magnezu, rekomendowanym rozwiązaniem jest wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety.

Sposób żywienia kobiety spodziewającej się dziecka jest bardzo ważny, ponieważ wpływa on nie tylko na samopoczucie przyszłej mamy, ale również na zdrowie dziecka. Dieta kobiety w ciąży uskarżającej się na bolesne skurcze łydek powinna być bogata w produkty z wysoką zawartością potasu, wapnia i magnezu.

Drogocennym źródłem potasu są warzywa i owoce, w tym w głównej mierze: morele (zwłaszcza suszone), melon, awokado, czarne porzeczki, pietruszka, soczewica, chrzan.

Ten pierwiastek można znaleźć również w orzechach, zwłaszcza w migdałach, pistacjach i orzechach arachidowych. W potas bogate są także produkty mięsne, w tym głównie: pierś z indyka i z kurczaka, cielęcina, wołowina (polędwica wołowa) i baranina.

Chcąc uzupełnić niedobory wapnia, należy włączyć do swojej codziennej diety sery żółte, w tym w głównej mierze parmezan, który tej substancji mineralnej ma najwięcej spośród wszystkich dostępnych na rynku serów.

Oprócz tego wapń zawarty jest w serach twarogowych i innych produktach mlecznych, a także w orzechach (migdałach, pistacjach, orzechach laskowych i włoskich). Drogocennym źródłem wapnia są także ryby (sardynki, śledź, sandacz i morszczuk).

Skurcze łydek w ciąży mogą być spowodowane również niedoborami magnezu, który znajduje się w kaszy gryczanej, orzechach, owocach morza, kakao, czekoladzie gorzkiej, ciemnym pieczywie i w rybach. Oprócz tego bogatym źródłem magnezu są owoce i warzywa, w tym głównie banany, szpinak, biała fasola i natka pietruszki.

Skurcze nóg w ciąży – ćwiczenia

Skurcze łydek w ciąży bardzo często pojawiają się u kobiet, które mają za mało ruchu i często pozostają w jednej pozycji (np. siedzącej). To mit, że podczas ciąży wszelka aktywność fizyczna jest przeciwwskazana. Wręcz przeciwnie – spacery i lekkie ćwiczenia są wskazane, by uniknąć np. bolesnych skurczów nóg.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnych programów ćwiczeń gimnastycznych dla kobiet w ciąży. Celem tych ćwiczeń jest m.in. zapobieganie skurczom nóg i bólom kręgosłupa.

Tego typu programy przygotowane są przez specjalistów, więc można je wdrażać bez obaw o zdrowie – zarówno swoje, jak i dziecka. W ciąży należy unikać długotrwałego unieruchomienia. Powinno się często wstawać, przechadzać po domu, zmieniać pozycję siedzenia, a także wykonywać ćwiczenia rozluźniające.

Skurcze nóg w ciąży a zakrzepica

Skurczów nóg w ciąży z towarzyszącym bólem, obrzękiem i zasinieniem nie należy bagatelizować, ponieważ mogą to być objawy zakrzepicy, która grozi rozwojem zatoru płucnego, a w konsekwencji nawet – utratą życia.

Jest to istotne, ponieważ ciąża jest jednym z czynników rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Według danych zwiększa ona prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy aż o 6-7 razy. Wśród charakterystycznych objawów zakrzepicy można wymienić:

  • ból o umiarkowanym natężeniu nasilający się w godzinach nocnych,
  • obrzęk nóg,
  • skurcze nóg,
  • stan podgorączkowy,
  • ucieplenie skóry,
  • zwiększony poziom napięcia skóry na kończynach.

By złagodzić objawy i zmniejszyć ryzyko zakrzepicy w trakcie ciąży, zaleca się stosowanie wyrobów kompresyjnych. Ważne jest, by stosować wyroby kompresyjne regularnie i systematycznie, dbając o właściwe ułożenie produktu na kończynach.