Dlaczego warto korzystać z kompresjoterapii w ciąży? | Venoflex
venoflex

Kompresjoterapia w ciąży – po co? Jakie są korzyści?

Okres ciąży to czas, gdy kobieta jest szczególnie narażona na pojawienie się żylaków. Tego rodzaju schorzenia występujące właśnie podczas ciąży, najczęściej mają podłoże genetyczne i hormonalne.

Jednak w grupie kobiet o podwyższonym ryzyku pojawienia się żylaków w okresie ciąży są również te panie, które zmagają się z nadwagą, u których pojawiły się żylaki jeszcze przed ciążą, które dość znacznie przybrały na wadze w okresie ciąży, a także te, które mają siedzący tryb życia lub noszą zbyt dopasowane ubrania.

W takim przypadku należy jak najszybciej pomyśleć o tym, by zapobiegać powstawaniu żylaków, tym bardziej, iż mają one tendencję do dalszego rozprzestrzeniania się podczas kolejnych ciąż.

Co to jest kompresjoterapia?

Kompresjoterpaia to jedna z metod leczenia choroby żylnej, polegająca na mechanicznym zmniejszeniu poszerzonego naczynia żylnego i wsparciu domykania zastawek. Stopień ucisku jest dostosowany do potrzeb konkretnego pacjenta, dlatego bardzo ważne jest, by nie zmieniać go samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem.

Kompresjoterapia polega na systematycznym noszeniu wyrobów o stopniowym ucisku. W ten sposób pończocha usprawnia odpływ chłonny i żylny w nogach, a przez to wpływa na utrzymanie prawidłowego krążenia, zarówno żylnego, jak i chłonnego. Ponadto pończocha ma za zadanie zwiększyć również przepływ krwi przez żyły układu głębokiego.

Dzięki temu dochodzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej, a także zniwelowania występującego obrzęku. Trzeba pamiętać, że kompresjoterapię najczęściej stosuje się w profilaktyce zaburzeń związanych z przepływem krwi w żyłach.

Do głównych przyczyn ich występowania można zaliczyć siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej, czy zmaganie się z otyłością.

Kompresjoterapia bywa również stosowana podczas leczenia żył przy pomocy metod przezskórnych, a także po operacji żylaków.

W dalszej kolejności uciskanie za pomocą pończoch jest również stosowane w przypadku obrzęków kończyn dolnych, na przykład po operacjach, w niektórych chorobach, którym towarzyszy właśnie obrzęk kończyn, a także w leczeniu chorób związanych z występowaniem obrzęku, na przykład zakrzepica żył głębokich. Kompresjoterapię stosuje się również w przypadku występowania obrzęków w czasie ciąży.

Na czym polega kompresjoterapia?

Kompresjoterpaia jest oparta na prawidłowym bandażowaniu miejsc, w których występują żylaki lub obrzęk albo na zakładaniu na te miejsca specjalnych pończoch. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, zastosowanie kompresjoterapii powinien zalecić lekarz.

Warto pamiętać, że bandaż czy pończocha muszą być zakładane w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy je zakładać zaraz po wstaniu z łóżka, gdy kończyny dolne są wypoczęte i nie doszło jeszcze do zalegania krwi i obrzęków.

Ucisk wywołany za pomocą bandaża lub pończochy może mieć jeden z czterech stopni.

  • Najmniejszy ucisk, stopień pierwszy, stosowany jest wówczas, gdy mamy do czynienia z niewielkim obrzękiem lub uczuciem ciężkości nóg.
  • Drugi stopień wywołuje większy nacisk i bywa stosowany w leczeniu żylaków.
  • Trzeci stopień jest z kolei zalecany w przypadku pojawiania się silnych obrzęków, ale o charakterze odwracalnym.
  • Czwarty stopień ucisku, czyli ucisk najmocniejszy, stosowny jest w przypadku występowania obrzęków nieodwracalnych.

Kompresjoterpia w ciąży

Ciąża to czas, który niestety sprzyja powstawaniu żylaków kończyn dolnych, zwłaszcza jeśli kobieta jest szczególnie narażona na ryzyko ich wystąpienia. W takich przypadkach, zanim żylaki się pojawią, zaleca się stosowanie różnych metod, które zapobiegną ich wystąpieniu.

Przede wszystkim należy pomyśleć o utrzymaniu prawidłowej wagi w czasie ciąży. Wskazuje się, że optymalny dla organizmu wzrost wagi w czasie ciąży to 12 kg, choć niektórzy wskazują, że powinno być to 9 kg – czyli zwiększenie wagi o jeden kilogram w czasie każdego miesiąca ciąży. Duże znaczenie ma również zachowanie aktywności fizycznej, choć oczywiście o mniejszym natężeniu.

W tej roli doskonale sprawdzą się spacery. Warto również pamiętać o rezygnacji w tym okresie z odzieży, która ogranicza swobodne ruchy. Pomocne mogą okazać się również ziemne prysznice.

Oprócz tego zaleca się również masaże kończyn dolnych oraz przyjmowanie witaminy C, która pomaga w utrzymaniu elastyczności żył. Oczywiście zarówno w przypadku zapobiegnięcia powstawaniu żylaków, jak i w walce z tym problemem, pomocna będzie kompresjoterapia.

Dlatego warto w tym okresie skonsultować się z lekarzem i regularnie zakładać specjalne bandaże lub pończochy. Kompresjoterapia w ciąży to także świetny sposób, by zapobiec powstaniu żylaków oraz niebezpiecznej zakrzepicy.

Trzeba jednak pamiętać, by stosować pierwszy stopień ucisku, jeśli chcemy zniwelować ryzyko powstawania żylaków. Natomiast pozostałe stopnie stosuje się wówczas, gdy żylaki już się pojawią.

 

Bibliografia:
  1. Celińska-Lowenhoff M., Kompresjoterapia u ciężarnych. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/107097,kompresjoterapia-u-ciezarnych. Data dostępu: 13.01.2019.