Bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym – na czym polega | Blog - Venoflex
venoflex

Bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym – na czym polega

Bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym
Bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym

Opuchlizna nóg to bardzo częsty objaw, który dotyka wiele osób. Może ona powstawać w wyniku zaburzeń drożności układu nie tylko żylnego, ale również i limfatycznego. Wówczas jednym z podstawowych metod leczenia jest drenaż i/lub terapia uciskowa, wykorzystująca bandaże uciskowe, a także inne wyroby medyczne o zmiennym ucisku. Z reguły na samym początku leczenia schorzeń żył oraz naczyń limfatycznych wykorzystuje się precyzyjnie dopasowane, uciskowe bandażowanie nogi, ręki bądź innej części ciała, na której wystąpił obrzęk. Natomiast pozostałe wyroby uciskowe, takie jak podkolanówki na żylaki, pończochy czy rajstopy kompresyjne stosuje się w leczeniu żylaków oraz ich objawów i dolegliwości z nimi związanych.

Na czym polega zatem bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym?

Bandażowanie kończyn dolnych – najważniejsze aspekty

Metodami bandażowania zajmuje się dział chirurgii zwany desmurgią. Jest to bardzo stara nauka, która rozwinęła się głównie dzięki rehabilitantom zajmujących się obrzękami nóg, rąk czy innych części ciała. Wiele tych metod i umiejętności, jak bandażowanie nóg, wykorzystuje się właśnie w leczeniu zaburzeń limfatycznych czy niewydolności żylnej. Takie optymalne bandażowanie uciskowe jest uzyskiwane poprzez zastosowanie specjalistycznych bandaży, które gwarantują wzrost ciśnienia w trakcie wykonywanego wysiłku, oraz spadek podczas spoczynku.

W jakich schorzeniach wykorzystywane jest bandażowanie uciskowe

Niezależnie od tego, czy jest to bandaż bawełniany, czy dzianinowy, wyroby tego typu są niezbyt wygodne. Ich prawidłowe nakładanie jest często kłopotliwe, zazwyczaj możliwe przy pomocy wykwalifikowanego personelu. Tylko wówczas unikniemy ciągłego zsuwania się materiału, a jednocześnie będziemy mieli pewność, że bandaż jest odpowiednio naciągnięty, dzięki czemu ma prawidłowe działanie lecznicze. Niemniej jednak, w niektórych sytuacjach użycie bandaży jest niezastąpione. I tak na przykład w ciężkiej niewydolności żylnej ich prozdrowotne działanie okazuje się być najskuteczniejszą metodą leczenia. Prawidłowe bandażowanie nóg przy obrzęku wywołanym zaleganiem krwi żylnej umożliwia jej prawidłowy przepływ, a tym samym ograniczanie postępów choroby. Oprócz tego wykorzystuje się bandażowanie nóg przy obrzęku limfatycznym, w celu odprowadzenia zalegającej chłonki. Wówczas zastosowanie specjalistycznego systemu bandażowania poprawia drenaż limfy.

Bandażowanie nóg

Bandażowanie obrzęków limfatycznych – jak wygląda

Obrzęk limfatyczny to nic innego jak przewlekły zastój chłonki, objawiający się opuchlizną rąk bądź nóg. Najważniejszym elementem kuracji tego schorzenia jest kompresja, czyli ucisk. W pierwszym etapie leczenia, którego głównym celem jest zniwelowanie obrzęku, używany jest głównie specjalistyczny bandaż na obrzęk limfatyczny nóg. Wykonany on jest głównie z materiałów o niskiej rozciągliwości, gdyż wówczas jest możliwe właściwe oddziaływanie na poruszanie płynów międzytkankowych oraz chłonki.

Bandażowanie limfatyczne sprowadza się do nakładania wielu warstw bandaży na obrzęknięte miejsce. Czynność tą wykonuje się od miejsca dystalnego do okolicy proksymalnej. Zaś sposób bandażowania jest uzależniony od obrzękniętej okolicy, konsystencji powstałego obrzęku limfatycznego, a także tego, z jakiego materiału bandaż na obrzęk limfatyczny jest wykonany.

 

Bandaż a obrzęk limfatyczny nóg

Jak wiemy, na rynku możemy spotkać liczne bandaże, które stosuje się w różnych celach medycznych. Istnieją takie rodzaje, które znajdują zastosowanie w bandażowaniu nóg przy obrzęku limfatycznym spowodowanym zastojem chłonki. Wówczas taki bandaż na obrzęk limfatyczny posiada mniejszą rozciągliwość niż ten, który stosuje się w przypadku kuracji niewydolności żylnej. Przykładem jest bandaż bawełniany, Biplast, Biflex czy Mobiderm. Oprócz tego na rynku dostępne są także specjalistyczne podkolanówki, rękawy, pończochy czy rękawiczki, które wykorzystuje się w walce z obrzękiem limfatycznym.