Opadająca stopa – cóż to za schorzenie i jak należy je leczyć | Blog - Venoflex
venoflex

Opadająca stopa – cóż to za schorzenie i jak należy je leczyć

Opadająca stopa

Wielu pacjentów, głównie posiadających różnorodne problemy neurologiczne, często skarży się na niedowład stopy oraz jej częste opadanie. Zastanawiają się oni, czy to objaw groźnej choroby i co może być przyczyną tego stanu. Otóż dolegliwość ta to opadająca stopa, która powstaje w wyniku porażenia nerwu strzałkowego. Jak ją właściwie rozpoznać i czy da się wyleczyć opadającą stopę? O tym poniżej.

Opadająca stopa – co to takiego?

Opadająca stopa to schorzenie powodujące, że pacjent niezależnie od siebie zaczyna niewłaściwie stawiać kroki, z palców na pięty. Chód ten nazywany jest brodzącym lub ptasim. Do tego osoba ta posiada tendencję do wysokiego unoszenia kolan, gdyż chcę uniknąć potknięcia się, zahaczenia palcami stóp o nawierzchnię. Schorzenia tego nie da się nie zauważyć i przeoczyć, gdyż objawy te są bardzo charakterystyczne. Oprócz tego opadającej stopie towarzyszyć może również drętwienie, mrowienie oraz ból kończyny, a także zanikanie mięśni i czucia w obrębie całego nerwu strzałkowego i stopy. Poza tym chory nie może ani stać, ani chodzić na pięcie.

Opadająca stopa – dlaczego powstaje?

Zapewne wiele osób zastanawia się, dlaczego powstaje opadająca stopa. Przyczyny tego schorzenia są różne. Jedną z najczęstszych wymienia się uszkodzenie stawu strzałkowego, który stanowi odnogę nerwu kulszowego. Ich dysfunkcje zazwyczaj wynikają z przewlekłych zwyrodnień lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, a także mogą być objawem miażdżycy bądź cukrzycy. Opadająca stopa może być także problemem osób, które są po udarze. Niekiedy powstaje w wyniku cięższych chorób jak stwardnienie rozsiane, nowotwory czy dystrofia mięśniowa.

Opadająca stopa może powstać także w wyniku zwykłego urazu, podczas którego doszło do uszkodzenia nerwu strzałkowego.

Stopa opadająca – rehabilitacja i leczenie

Opadającą stopę można zdiagnozować podczas zwykłego fizykalnego badania. Następnie zlecane jest wykonanie USG czy zdjęcia RTG. Dla upewnienia zlecane jest wykonanie elektromiografii, która pozwala określić stopień uszkodzenia nerwu.

Leczenie schorzenia głównie odbywa się na zasadzie eliminacji przyczyny uszkodzenia strzałkowego nerwu. Kolejnym etapem jest odpowiednia rehabilitacja. Na czym polega? Otóż należy regularnie wykonywać odpowiednio dobrane ćwiczenia na opadającą stopę. Przy tym zalecane jest stosowanie pomocnego sprzętu w postaci specjalistycznych ortez na opadającą stopę, które pozwalają utrzymać prawidłowe ułożenie kończyny. Oprócz tego komfort codziennego funkcjonowania pacjenta mogą wspomóc ortopedyczne buty na opadającą piętę.

Ortezy na opadającą stopę

Opadająca stopa to schorzenie, które zmienia codzienne funkcjonowanie pacjenta. Wszelkie dolegliwości, sprawiają, że pacjent porusza się niepewnie. Z tego względu zalecane jest stosowanie ortez. Wyróżnia się ich dwa rodzaje:

  • statyczne – stabilizatory sztywne, które utrzymują przez cały czas stopę w jednakowym położeniu
  • dynamiczne – umożliwiają fizjologiczny ruch stopy pacjenta w trakcie chodzenia.

Wśród osób borykających się z opadającą stopą, największym zainteresowaniem cieszą się ten drugi rodzaj ortez. Są to innowacyjne produkty, które dopasowują się do rodzaju istniejącej dysfunkcji pacjenta. Stabilizują one staw kolanowy i skokowy, poprawiają zwrot energii, dając efekt odbicia oraz przywracają równowagę. Oprócz tego poprawiają chodzenie pacjenta, a przy tym są bardzo komfortowe, nowoczesne, wykonane z najwyższej jakości materiałów, wytrzymałych na napięcie i ścieranie.