Puchnięcie nóg – przyczyny i sposoby leczenia | Blog - Venoflex
venoflex

Puchnięcie nóg – przyczyny i sposoby leczenia

Opuchlizna nóg może mieć rozmaite źródła. Niekiedy są to dość prozaiczne czynniki wynikające z naszego stylu życia, a czasem związane z kolei z poważniejszymi chorobami.

Puchnięcie zresztą nie zawsze dotyczy wyłącznie nóg. Jeśli przyczyną jest gromadzenie się wody w organizmie, łatwo to zauważyć chociażby po problemie ze zbyt ciasnymi pierścionkami lub niemożnością zmieszczenia stopy w bucie, który przecież zwykle na nas pasuje.

Stosunkowo często występującą przyczyną opuchlizny jest też przewlekła niewydolność żylna i związane z tym żylaki. Te, jeśli są nieleczone, mogą z kolei prowadzić do groźnych chorób, takich jak np. zakrzepica. Co więcej, obrzęk może pojawić się w jednej części nogi lub na całej jej powierzchni, sięgając od stopy aż do uda.

Istnieje sporo sposobów leczenia opuchlizny nóg, ale o ile to możliwe – zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto dowiedzieć się, jakie przyczyny powodują obrzęki nóg i jak sprawnie wyeliminować ten problem, by móc cieszyć się pięknymi, zdrowymi nogami..

Opuchlizna nóg – przyczyny występujące najczęściej

Na początek warto zaznaczyć, że obrzęk nóg jest częstym objawem towarzyszącym wielu dolegliwościom, dlatego jego wystąpienia nie powinniśmy ignorować. Może ono stanowić objaw poważniejszych schorzeń wymagających ingerencji lekarza.

Opuchnięte nogi to efekt zbierania się płynów w przestrzeniach pozakomórkowych. Łatwo zauważyć taki objaw chociażby w sytuacji oparzenia czy skręcenia nogi. Wówczas w okolice dotknięte urazem organizm wysyła krew i limfę, by jak najszybciej zminimalizować szkody. Jeżeli jednak nie doznaliśmy żadnego skręcenia, złamania czy przerwania ciągłości skóry, puchnięcie nóg będzie miało inne przyczyny.

Niektóre są bardziej prozaiczne i mają związek z tym, że nosimy za ciasne ubrania, spożywamy zbyt wiele soli i prowadzimy siedzący tryb życia albo mamy pracę, która wymaga od nas ciągłego pozostawania w jednej pozycji.

Ciasne, opinające ubrania, zwłaszcza takie, które powodują ucisk ciała w jednym miejscu, utrudniają swobodny przepływ krwi i w ten sposób przyczyniają się do powstania obrzęków.

Spożywanie zbyt dużej ilości soli z kolei powoduje, że w organizmie gromadzi się woda. Wówczas najczęściej puchniemy na całym ciele, ale zdarza się, że mamy przez to tylko opuchnięte nogi. Najprostszym rozwiązaniem jest ograniczenie spożycia soli.

Obrzęki kończyn dolnych mogą być wywołane również przez takie choroby jak przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica, schorzenia nerek, marskość wątroby, obrzęk limfatyczny, ale też przez niektóre choroby serca i jego niewydolność.

Obrzęk obwodowy bywa związany z układem krążenia, limfatycznym i z nerkami. Długotrwałe siedzenie lub stanie może nasilać dolegliwości o tym podłożu.

Niewydolność żylna a puchnięcie łydek

Spuchnięta kostka bez urazu powinna dać nam już do myślenia. Warto ją potraktować jako sygnał alarmowy. Jeśli opuchliźnie towarzyszy ból, zwłaszcza taki po wewnętrznej stronie kolan, może się okazać, że przyczyną jest przewlekła niewydolność żylna prowadząca do wystąpienia żylaków.

Warto pamiętać, że one nie znikają. Raz rozciągnięta przez zastałą krew żyła pozostanie poskręcana w formie żylaka.

Jest to jednak informacja dla nas, żeby udać się do specjalisty i przeciwdziałać pojawieniu się kolejnych zmian. Nawet jeśli nie mamy jeszcze żylaków, opuchlizna może być jednym z objawów tzw. stanu przedżylakowego.

Sposoby leczenia obrzęków

Fakt, że pojawiło się u nas puchnięcie nóg, można uznać za dobry moment na wprowadzenie kilku prostych zmian do naszego życia. Zmiany te przyczynią się nie tylko do zmniejszenia ryzyka wystąpienia żylaków, ale też do poprawy ogólnej kondycji organizmu i naszego samopoczucia.

Jeśli mamy siedzącą lub stojącą pracę, warto w miarę możliwości robić sobie częste, choćby krótkie przerwy. Po to, żeby się rozciągnąć, usiąść czy przespacerować.

Dobrze będzie zamienić bieliznę na taką bezuciskową. Gumki w klasycznych skarpetkach, majtkach czy biustonoszu mogą ograniczać swobodny przepływ krwi.

Puchnięcie kostek można zniwelować również poprzez picie większej ilości wody i zmniejszenie spożycia soli. Warto w tym celu nie tylko nie sypać jej do dań, ale też sprawdzać zawartość soli w poszczególnych kupowanych przez nas produktach.

Występowaniu takich dolegliwości nierzadko towarzyszy spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Dobrze będzie je odstawić z korzyścią dla całego ciała.

U osób, które mają problemy z krążeniem czy też których praca wymusza wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji, dobrym sposobem będzie zastosowanie specjalnych podkolanówek, pończoch i rajstop uciskowych. Można dobierać takie o różnym stopniu ucisku, żeby dopasować je do własnych potrzeb. Ten prosty trik poprawi przepływ krwi.

Podobnie zadziała zresztą zwiększenie porcji ruchu. Nie chodzi o jakieś wyczynowe sporty, ale o spacery. Wystarczy zainstalować na telefonie aplikację liczącą kroki i ustawić sobie codzienne wyzwanie. To wciąga! I świetnie działa na samopoczucie. Dla bardziej ambitnych świetnym rozwiązaniem będzie nordic walking.

 

Bibliografia:
  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki
  2. Feliks Bolechowski: Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej. Warszawa: PZWL, 1982, s. 183-193.