Orteza dla dziecka w leczeniu opadającej stopy | Blog - Venoflex
venoflex

Orteza dla dziecka w leczeniu opadającej stopy

Orteza dla dziecka w leczeniu opadającej stopy

Orteza na opadającą stopę dla dziecka to produkt, który jest pomocny w trakcie rehabilitacji przy zaburzeniu jakim jest tzw. bociani chód. Aby rehabilitacja przebiegała prawidłowo, istotne jest szybkie postawienie diagnozy, dobór odpowiedniego sposobu leczenia i właściwe dopasowanie ortezy do potrzeb malucha.

Czym jest opadająca stopa i co powoduje to schorzenie?

Opadająca stopa to jedno z zaburzeń związanych z poruszaniem się, które może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Schorzenie to polega na nieprawidłowym stawianiu stóp podczas chodzenia. Ze względu na to, że cierpiące na nie osoby mogą zahaczać palcami o podłogę, ich wzorce ruchowe ulegają zmianie. By uniknąć upadku podczas chodzenia, wyżej unoszą one kolana, co przyczynia się do występowania tzw. chodu bocianiego lub chodu ptasiego.

Opadająca stopa może być objawem różnych schorzeń i to od ich prawidłowej diagnozy należy zacząć leczenie. Powodem tego zaburzenia może być między innymi uszkodzenie obwodowego układu nerwowego i schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, takie jak mózgowe porażenie dziecięce, stwardnienie rozsiane i udar mózgu. Może być ono także efektem przebytego urazu oraz objawem miażdżycy lub cukrzycy.

Orteza na opadającą stopę dla dziecka jako jeden z elementów leczenia

Orteza na stopę dla dziecka będzie pomocna przy leczeniu zaburzenia, jakim jest opadająca stopa. Nie zastąpi ona jednak całej terapii. Leczenie tego schorzenia może bowiem składać się zarówno z zabiegu neurochirurgicznego, jak i z rehabilitacji. W wielu przypadkach kompleksowa terapia i stosowanie stabilizatora na kostkę dla dziecka może w dużym stopniu pomóc odzyskać sprawność.

Wykorzystanie ortezy dziecięcej daje jednak także inne korzyści. Sprawia ona bowiem, że sposób poruszania się jest bardziej naturalny, co nie tylko zwiększa szybkość chodzenia, ale także zapewnia większe bezpieczeństwo. Z tego powodu orteza dla dziecka na opadającą stopę jest ważnym elementem terapii, który lekarz powinien odpowiednio dobrać do schorzenia.

Rodzaje ortez dziecięcych

W zależności od rodzaju zdiagnozowanego schorzenia lekarz może zalecić stosowanie innego typu ortezy dla dzieci na stopę. Podczas prowadzenia rozpoznania istotne jest między innymi to, jak nasilone są objawy, ale także to, które mięśnie są osłabione. Po zbadaniu tych czynników dobierany jest konkretny rodzaj ortezy, który posiada odpowiedni poziom stabilizacji i sztywności.

Czym powinny cechować się ortezy dla dzieci do chodzenia?

Aby orteza na opadającą stopę dla dziecka przyczyniła się do odzyskania sprawności, musi być ona przede wszystkim regularnie noszona. Nie możemy mieć więc do czynienia z sytuacją, kiedy korzystanie z niej powoduje poważny dyskomfort, który zniechęca do stosowania tego sprzętu. Niezwykle ważne jest to, by orteza dla dzieci była lekka. Musi ona więc być wykonana z odpowiednich materiałów, a także mieć budowę, które nie powoduje unieruchamiania prawidłowo działających części ciała.

Wybór odpowiedniego rozmiaru ortezy na stopę dla dziecka

Ortezy dla dzieci do chodzenia nie powinny powodować żadnego poważnego dyskomfortu. Ze względu na to, że będą one noszone przez długi czas, muszą być one odpowiednio dopasowane do pacjenta. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozmiarów tego sprzętu, przez co wybór będzie znacznie łatwiejszy.

Kiedy wiemy już, jaka orteza na stopę dla dziecka będzie odpowiednia przy jego schorzeniu, należy dokładnie zmierzyć stopę i zapoznać się z tabelą rozmiarów. Ważne jest także to, by zakupiony sprzęt pozwalał na idealne dopasowanie jego rozmiaru do potrzeb malucha. Jest to możliwe na przykład przez zamieszczone w ortezie obszary przycinania.

Sprystep Pediatric – lekka i wytrzymała orteza dziecięca

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli ortez, ale nie każdy z nich będzie odpowiedni podczas leczenia. Przykładem sprzętu, który sprawdza się w przypadku opadającej stopy, jest orteza dziecięca SpryStep Pediatric. Jest ona wykonana z bardzo lekkiej i wytrzymałej mieszanki kompozytowej, przez co pozwoli dziecku na znacznie łatwiejsze poruszanie się i poznawanie świata, co jest kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju.

Orteza na stopę dla dziecka SpryStep Pediatric sprawdza się w przypadku różnych schorzeń, takich jak opadanie stopy, lekki przeprost kolana, lekka niestabilność kostki i stopy na trzech płaszczyznach anatomicznych, hipotonia mięśniowa i hipertonia mięśniowa. Wybór tego sprzętu zawsze powinien być jednak poprzedzony konsultacją ze specjalistą.