Jak pielęgnować produkty kompresyjne? | Blog - Venoflex
venoflex

Jak pielęgnować produkty kompresyjne?

jak-pielegnowac-produkty-kompresyjne

Produkty kompresyjne, do których zaliczają się podkolanówki, rajstopy i pończochy o stopniowanym ucisku, są cennym wsparciem m.in. w profilaktyce zakrzepicy żylnej czy walce z obrzękami nóg oraz innymi objawami niewydolności żył. Aby mogły służyć nam przez długi czas i prawidłowo spełniać swoje funkcje, należy je odpowiednio pielęgnować. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy m.in. jak dbać o pończochy uciskowe oraz inne produkty kompresyjne, w jaki sposób je prać oraz jak często należy je wymieniać.

Jak prawidłowo zakładać podkolanówki, rajstopy i pończochy kompresyjne?

W ramach kompresjoterapii wykorzystuje się różne produkty uciskowe na żylaki oraz innego typu objawy niewydolności żylnej. Zapewniają one stopniowany ucisk na kończynę, który przyczynia się do usprawnienia przepływu krwi żylnej z nóg w kierunku serca. Umożliwia to zapobieganie powstawaniu obrzęków oraz redukcję poziomu nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zmęczonymi i ciężkimi kończynami dolnymi. Chcąc bezpiecznie czerpać maksimum korzyści z pończoch, rajstop bądź podkolanówek uciskowych, należy:

 • skonsultować ich wybór z lekarzem,
 • zatroszczyć się o ich odpowiednią pielęgnację.

Jednym z istotnych aspektów w kontekście skutecznego dbania o produkty kompresyjne jest ich prawidłowe zakładanie. W jaki sposób robić to poprawnie?

 • Odzież kompresyjna powinna być zakładana w godzinach porannych, zanim pojawi się obrzęk. Przed założeniem produktu o stopniowanym ucisku zalecany jest minimum kilkugodzinny odpoczynek.
 • Przygotowując się do założenia produktu kompresyjnego, należy zdjąć zegarek, biżuterię oraz innego rodzaju akcesoria, które mogłyby uszkodzić odzież uciskową.
 • Nie należy stosować tłustych maści, kremów czy balsamów na niedługi czas przed zakładaniem produktów uciskowych. Mogą one znacząco utrudnić korzystanie z danego wyrobu kompresyjnego.
 • Pończochy, podkolanówki i rajstopy uciskowe należy nosić przez cały dzień i zdejmować je wyłącznie na noc – wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, w których lekarz zalecił inny model postępowania.

Na jakie inne kwestie warto zwrócić uwagę, gdy zależy nam na utrzymaniu odzieży kompresyjnej w dobrym stanie? Przed użyciem danego produktu należy zapoznać się dokładnie z instrukcją producenta, w której zawarte są wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania i pielęgnacji danego wyrobu. Jeśli chcemy zwiększyć żywotność zakupionej odzieży kompresyjnej, warto zadbać o skórę nóg, w szczególności pięt, a także staranne wypiłowanie paznokci. Niedociągnięcia w tym zakresie mogą doprowadzić do zauważalnych zniszczeń w produkcie, a w konsekwencji obniżenie jego skuteczności i estetyki. W niektórych przypadkach skutkują one całkowitym uszkodzeniem odzieży kompresyjnej i powodują konieczność szybszego poniesienia kolejnych wydatków.

Produkty uciskowe na żylaki – w jaki sposób należy je przechowywać?

Decydując się na zakup wysokiej jakości produktów o stopniowanym ucisku, zależy nam na tym, aby mogły one efektywnie spełniać swoją funkcję przez długi czas. Istotnym czynnikiem wpływającym na żywotność odzieży uciskowej jest jej właściwe przechowywanie. W jakich warunkach należy to robić? Najlepiej przechowywać je w suchym, zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej. Dzięki temu można zapobiec potencjalnym zniekształceniom produktu i utracie jego cennych właściwości.

Jak prać podkolanówki, rajstopy i pończochy kompresyjne?

Wiele osób, które rozważa zakup pończoch, rajstop lub podkolanówek uciskowych, zastanawia się nad tym, jak powinno się prać tego rodzaju odzież. Należy zaznaczyć, że niezależnie od tego, na jaki wyrób kompresyjny się zdecydowaliśmy, przed pierwszym praniem trzeba zapoznać się z zaleceniami producenta dołączonymi do opakowania. Pozwoli to uchronić się przed popełnieniem błędów i uszkodzeniem odzieży kompresyjnej.

Można jednak sformułować pewne ogólne zasady dotyczące prania podkolanówek, rajstop i pończoch uciskowych. Na co należy zwrócić uwagę, chcąc wyprać odzież kompresyjną?

 • Produkty uciskowe powinno się prać po każdym użyciu.
 • W przypadku większości wyrobów kompresyjnych dopuszczalne jest zarówno pranie ręczne, jak i w pralce. Kluczową rolę odgrywa temperatura prania – nie powinna ona przekraczać 40 stopni Celsjusza. Aby upewnić się, czy dany produkt można prać w pralce, należy zapoznać się ze wskazówkami producenta.
 • Odzież kompresyjną najlepiej prać oddzielnie.
 • Jeśli zdecydujemy się na pranie ręczne, które okazuje się nierzadko bardziej opłacalne przy konieczności częstego prania produktów uciskowych, możemy w tym celu wykorzystać delikatne środki, takie jak np. szare mydło czy proszek do prania bez dodatków zmiękczających.
 • Jak prać w pralce produkty uciskowe na żylaki? Zalecaną praktyką jest stosowanie specjalnego woreczka do prania oraz użycia delikatnego programu do prania tkanin. Bardzo istotną regułą jest to, aby nie stosować do prania odzieży kompresyjnej produktów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej właściwości. Wśród preparatów, których należy unikać, można wyróżnić m.in. płyny do płukania i zmiękczania tkanin, silne środki chemiczne, takie jak np. wybielacze, proszki do prania z dodatkami zmiękczającymi. Co istotne, produktów uciskowych nie powinno się także czyścić chemicznie oraz chlorować.

Jak suszyć produkty kompresyjne?

Po tym, jak wypierzemy pończochy uciskowe lub inny wyrób kompresyjny, należy je delikatnie wypłukać i odsączyć z nadmiaru wody. Co istotne – odzieży kompresyjnej nie wolno wykręcać w celu usunięcia wody, ponieważ może to uszkodzić splot włókien. Kiedy pończochy, rajstopy bądź podkolanówki mamy już odsączone, można przystąpić do ich suszenia. O czym należy wiedzieć w kontekście tego procesu?

Produkty uciskowe na żylaki nie powinny być suszone w wysokiej temperaturze – wskazana jest temperatura pokojowa. Dlatego należy unikać suszenia ich na kaloryferze, grzejniku czy bezpośrednio na słońcu. Może to doprowadzić do uszkodzenia włókien wyrobu. Sprawdzonym sposobem na suszenie odzieży kompresyjnej jest rozwieszenie ich poziomo w przewiewnym miejscu, np. na suszarce do prania i odczekanie do momentu aż samoistnie wyschną. Podkreślmy raz jeszcze: ważne, aby unikać ekspozycji wyrobu uciskowego na słońce i wysoką temperaturę oraz zadbać o odpowiedni przewiew podczas suszenia.

Niektórzy producenci dopuszczają możliwość suszenia swoich wyrobów kompresyjnych w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze, jednak zazwyczaj dla zachowania ich trwałości zaleca się tradycyjne suszenie w powietrzu. Należy także dodać, że odzieży kompresyjnej nie powinno się prasować ze względu na duże ryzyko jej uszkodzenia.

Jak często należy wymieniać rajstopy uciskowe i inne produkty do kompresjoterapii?

Wyroby kompresyjne, jak każde inne, po pewnym czasie zużywają się i tracą swoje właściwości. Aby kompresjoterapia zapewniała satysfakcjonujące rezultaty, należy więc systematycznie wymieniać produkty uciskowe na nowe. W zależności od rodzaju wyrobu i jego producenta rekomendowany maksymalny okres użytkowania będzie się różnić – w niektórych przypadkach może wynosić np. od dwóch do trzech miesięcy, a w innych nawet do 6 miesięcy, przy założeniu, że regularnie stosowana odzież kompresyjna była odpowiednio pielęgnowana.

Bardzo ważne jest jednak to, aby systematycznie przyglądać się swoim rajstopom, podkolanówkom czy pończochom uciskowym. Jeśli stwierdzimy w ich przypadku defekty, takie jak np. spadek działania kompresji czy różnego typu uszkodzenia, to znaczy, że przyszedł czas na zakup nowego wyrobu. Warto dodać, że poza prawidłowym dbaniem o produkty kompresyjne dobrym sposobem na przedłużenie ich żywotności jest zakup kilku takich wyrobów i noszenie ich na zmianę.

Podsumowanie

Prawidłowa pielęgnacja produktów kompresyjnych jest kluczem do zachowania ich właściwości oraz żywotności. Chcąc zadbać o swoją odzież uciskową, warto zwrócić uwagę na jej poprawne zakładanie i ściąganie, ponieważ niewłaściwe użytkowanie stanowi najprostszą drogę do zniszczenia tego rodzaju wyrobów. Innymi kwestiami, które należy uwzględnić w ramach pielęgnacji wyrobów kompresyjnych, są m.in.:

 • pranie po każdym użyciu w niskich temperaturach z wykorzystaniem odpowiednich, delikatnych środków – niewskazane jest stosowanie wybielaczy, a także płynów do płukania i proszków do prania z dodatkami zmiękczającymi,
 • suszenie w temperaturze pokojowej poprzez rozłożenie rajstop, pończoch lub podkolanówek uciskowych na suszarce do prania – nie powinno się odzieży kompresyjnej suszyć na grzejnikach czy na słońcu,
 • zaniechanie prasowania wyrobów uciskowych.

Zastosowanie się do naszych rad pozwoli zachować funkcjonalność i trwałość odzieży kompresyjnej przez długi okres, który w przypadku niektórych produktów może sięgać nawet do sześciu miesięcy.

Aby pończochy kompresyjne lub inne wyroby uciskowe na żylaki zapewniały oczekiwane, skuteczne działanie oraz cechowały się dużą trwałością, warto sięgać po wysokiej jakości produkty, takie jak te, dostępne w sklepie Venoflex. Oferujemy duży wybór specjalistycznej odzieży kompresyjnej wytwarzanej zgodnie z normami ASQUAL oraz RAL. Nasz zróżnicowany asortyment obejmuje m.in. rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe w wielu rozmiarach i kolorach. Dostarczamy sprawdzone produkty kompresyjne o różnej skali ucisku, dzięki czemu każdy klient może znaleźć u nas odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Nasi doświadczeni specjaliści gwarantują profesjonalne wsparcie w doborze optymalnego wyrobu uciskowego, co zapewnia osobom korzystającym z oferty Venoflex pełnię satysfakcji z zakupów.