Jak zapobiec żylakom dzięki aktywności fizycznej? Gotowy zestaw ćwiczeń na zdrowe nogi | Blog - Venoflex
venoflex

Jak zapobiec żylakom dzięki aktywności fizycznej? Gotowy zestaw ćwiczeń na zdrowe nogi

Jak zapobiec żylakom dzięki aktywności fizycznej? Gotowy zestaw ćwiczeń na zdrowe nogi

Prawidłowa profilaktyka żylaków powinna składać się z kilku elementów. Zmieniając swój styl życia i wdrażając odpowiednie ćwiczenia, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju tej dolegliwości. Warto więc dowiedzieć się, jak zapobiegać żylakom i zachować dobre zdrowie.

Czym są żylaki i co wpływa na ich powstawanie?

Z dolegliwością, jaką są żylaki, zmaga się obecnie wiele osób. Problemu tego nie należy bagatelizować, może on bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Co szczególnie istotne, przypadłość ta może mieć podłoże zarówno genetyczne, jak i związane z naszym trybem życia. Sprawia to, że osoby, które chcą przez długi czas cieszyć się zdrowiem, powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak zapobiegać żylakom.

By móc wdrożyć odpowiednie działania, warto na początku dowiedzieć się, na czym polega ta dolegliwość i jakie czynniki środowiskowe mogą powodować jej rozwój. Powstawanie żylaków związane jest z nieprawidłową pracą zastawek, co powoduje problemy z przepływem krwi do serca. Trafia więc ona do żył powierzchniowych, które są z tego powodu nadmiernie rozciągane i wydłużane, co objawia się widocznym uwypukleniem, a czasami także bólem i uczuciem ciężkości.

Kiedy znamy już mechanizm powstawania żylaków, warto przyjrzeć się czynnikom, które mogą przyspieszyć ich rozwój. Zaliczamy do nich między innymi nadwagę i otyłość, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, nadmierne obciążanie kończyn oraz przebyte urazy i operacje. Wiedząc to możemy lepiej zrozumieć, jak zapobiegać żylakom, by móc przez długi czas cieszyć się zdrowiem.

Żylaki – profilaktyka

Profilaktyka żylaków polega w dużej mierze na unikaniu wcześniej wymienionych czynników. Jej podstawą powinna być więc zdrowa dieta i odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna. Jak szczegółowo wyjaśnialiśmy w innym wpisie, stojący i siedzący tryb życia również znacząco wpływa na rozwój żylaków, dlatego jeżeli podczas pracy musimy przez długi czas przebywać w jednej pozycji, warto pamiętać o robieniu przerw, w czasie których wykonamy odpowiednie ćwiczenia na żyły. Jak jednak należy ćwiczyć, by skutecznie zapobiegać żylakom nóg?

Gotowy zestaw skutecznych ćwiczeń na żylaki nóg

W przypadku dolegliwości, jaką są żylaki, profilaktyka musi uwzględniać odpowiedni rodzaj i dawkę aktywności fizycznej. Nasze ciało nie powinno być nadmiernie przeciążane, gdyż może to jedynie nasilić objawy. Pozytywny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie nóg może być jednak odczuwalny w przypadku takich form ruchu jak spacer, nordic walking, jogging, jazda na rowerze czy pływanie. Poza regularnym uprawianiem sportu w czasie wolnym warto także wykonywać ćwiczenia na żylaki z rana oraz podczas przerwy w pracy. Dobrze sprawdzi się tutaj gotowy zestaw, w skład którego wchodzą:

  • Wznoszenie bioder i wspięcie się na palce;
  • Wypady nóg;
  • Wstawanie połączone z marszem;
  • Szerokie przysiady;
  • Przysiady i wspięcie na palce.

Jak często należy wykonywać ćwiczenia na żyły?

Aby powyższe ćwiczenia na żylaki nóg przyniosły oczekiwany efekt, należy pamiętać o ich regularnym wykonywaniu. Dobrym pomysłem jest wyrobienie nawyku wykonywania 10 powtórzeń każdego z wymienionych ruchów codziennie rano. Jeżeli natomiast nie mamy na to czasu, warto jest zrobić przynajmniej kilka lub nawet jedno z nich. Powyższe ćwiczenia na żylaki świetnie sprawdzą się także jako forma aktywności, którą można wykonywać w przerwie podczas siedzącej pracy. W takiej sytuacji najlepiej jest co godzinę zrobić około 10 powtórzeń jednego lub kilku wymienionych ćwiczeń. Stosowanie się do tych zaleceń z pewnością będzie bardzo pomocne dla osób, które zastanawiają się jak zapobiegać żylakom nóg.

Produkty kompresyjne – istotny element profilaktyki żylaków

Kwestia tego, jak zapobiec żylakom, nie ogranicza się jednak wyłącznie do wymienionych czynników. Innym ważnym elementem profilaktyki jest także stosowanie odpowiednio dobranych produktów uciskowych. Podkolanówki, pończochy i rajstopy przeciwżylakowe zapobiegają zastojowi krwi żylnej w nogach, przez co wspomagają nas w ochronie przed rozwojem tego schorzenia. Każda osoba, która zastanawia się, jak zapobiegać żylakom, powinna więc podejść do tego kompleksowo i połączyć wszystkie wymienione elementy profilaktyki. Działania takie pozwolą przez długi czas cieszyć się dobrym zdrowiem i pięknym wyglądem.