Obrzęk i ból nóg? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić | Blog - Venoflex
venoflex

Obrzęk i ból nóg? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

Po ciężkim dniu niejednokrotnie trudno włożyć Ci stopę do buta? To częsta dolegliwość, zwłaszcza wśród kobiet. Nie musi oznaczać kłopotów ze zdrowiem, ale może sygnalizować, że nasz organizm nie radzi sobie z krążeniem krwi. Obrzęk kończyn dolnych może wystąpić niezależnie od tego, ile mamy lat. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Obrzęk: winne są nasze żyły

Czym jest obrzęk? To zastoje żylno-limfatyczne płynu tkankowego, który nie może dostać się z powrotem do żył i zalega w przestrzeni międzykomórkowej. Nasz układ żylny i limfatyczny współpracuje ze sobą w zakresie płynów ustrojowych w organizmie. Długotrwałe stanie lub siedzenie powoduje, że żyły wypełniają się krwią, a objętość nóg wzrasta.

Obrzęki i bóle nóg mogą być powiązane z działaniem systemu limfatycznego, jak i żylnego. Zastoje żylne spowodowane są niewłaściwą pracą naczyń, natomiast limfatyczne dotyczą układu, który odpowiada za naszą odporność.tłumaczy Elwira Szczepanik, fizjoterapeutka, ekspert marki Venoflex.

Dolegliwości, które występują razem z puchnięciem nóg zależą od przyczyny występowania obrzęku. Osobom, które cierpią na tę dolegliwość, często towarzyszy uczucie ciężkich nóg, zdarza się, że występują na nogach pajączki a także bolesne skurcze łydek lub zespół niespokojnych nóg. Może również występować tak zwane chromanie żylne, czyli ból pojawiający się podczas chodzenia.

Jak sobie radzić z obrzękiem?

– Aby uniknąć obrzęków należy jak najwięcej chodzić. Unikajmy przebywania w jednej pozycji, zmieniajmy ją. Jeśli prowadzimy się siedzący tryb życia, dobrze jest wieczorem ułożyć nogi w wysokiej pozycji, aby pomóc krążeniu. Doskonale sprawdzi się również dobre nawadnianie organizmu i ograniczenie soli w jedzeniu. Ulgę przyniosą kompresy z lodem oraz moczenie nóg z misce z wodą. – radzi Elwira Szczepanik, fizjoterapeutka, ekspert marki Venoflex.

W ciągu dnia z pomocą przyjdzie odzież uciskowa np. od marki Venoflex. Terapia uciskiem przyniesie zarówno ulgę w leczeniu, jak i zadziała profilaktycznie. Jeśli mamy genetyczną skłonność do tego typu schorzeń, od razu zaopatrzmy się w podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe.

Jak dobrać odzież uciskową?

W przypadku odzieży standardowej takiej, jak rajstopy, pończochy najważniejszym elementem jest prawidłowy pomiar kończyn wykonany w charakterystycznych miejscach, kiedy obrzęk jest najmniejszy. Z uwagi na dokładność pomiaru, powinna ich dokonywać druga osoba.

Na podstawie pomiarów i stopnia zaawansowania choroby określa się rozmiar i klasę kompresji. Odzież uciskowa powinna być dostosowana do pory roku, płci oraz ubioru.

Informacja prasowa