Jak radzić sobie z obrzękami nóg w upalne dni będąc w ciąży? | Blog - Venoflex
venoflex

Jak radzić sobie z obrzękami nóg w upalne dni będąc w ciąży?

Obrzęki w czasie ciąży to częsty problem przyszłych mam, szczególnie latem, kiedy temperatury sięgają nawet 30°C. Problemy zwykle dotyczą kończyn dolnych i wiążą się z utrudnionym odpływem krwi z nóg. Najczęściej mijają po porodzie, ale jak sobie z nimi radzić, kiedy do rozwiązania zostało jeszcze kilka miesięcy? Podpowiada fizjoterapeutka Elwira Wieczorek, ekspert marki Venoflex.

Obrzęk limfatyczny nóg – dlaczego powstaje

Obrzęk nóg powstaje w wyniku nadmiernego gromadzenia się płynu przestrzeniach międzykomórkowych oraz tkankach. Występują one w różnym wieku, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, również tych spodziewających się dziecka. Do ich powstania głównie przyczynia się nieprawidłowy tryb życia, zaburzony odpływ limfy, wystąpienie nagłej niewydolności żylnej, a także ciągle rozwijająca się przewlekła niewydolność żylna czy występowanie innych schorzeń. Również wysokie temperatury latem mogą przyczynić się do powstania obrzęku nóg. Kobietom ciężarnym upały najczęściej dokuczają w ostatnich trzech miesiącach ciąży. W tym czasie u przyszłych mam pojawiają się problemy nie tylko z opuchniętymi nogami, ale i żylakami. Te nieprzyjemne dolegliwości nie zagrażają ciąży, jednak są uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Na szczęście można skutecznie je złagodzić, by lepiej znosić okres oczekiwania na poród.

Naturalne sposoby radzenia sobie z obrzękami

Ciężarne kobiety zmagające się z obrzękami kończyn dolnych, muszą unikać wielogodzinnego przebywania w jednej pozycji – ciągłego stania bądź siedzenia. Wieczorami zaś przyszła mama powinna układać nogi w pozycji trochę powyżej serca, by ułatwić odpływ krwi żylnej. Odradzane jest zażywanie leków moczopędnych i wielogodzinne noszenie butów na obcasie lub koturnach.

By poczuć ulgę, można schładzać nogi w zimnej wodzie (nie lodowatej), kontrolować oddech, a także uprawiać aktywność fizyczną, która usprawnia przepływ żylny i limfatyczny.

Oczywiście nie można zapominać o piciu wody w ilości 2-2,5 litra w ciągu dnia. W trakcie nocnych upałów nie należy obawiać się o pozycję, w której się śpi – ułożenie ciała na bok nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

Wsparcie fizjoterapeuty

Kobiety zmagające się z uciążliwą opuchlizną powinny zgłosić się do fizjoterapeuty, który nauczy je, jak prawidłowo napinać i rozluźniać dno macicy, co zapewni lepsze jej ukrwienie i innych narządów wewnętrznych.

Specjalista pomoże również w uwolnieniu przepony, umożliwiając jej prawidłową pracę, a także wskaże ćwiczenia i pozycje usprawniające przepływ krwi z kończyn dolnych.

Odzież kompresyjna

Rozwiązaniem na opuchliznę kończyn dolnych w czasie ciąży jest również odzież kompresyjna – zalecana także jako prewencja. Mowa tu o specjalnych rajstopach, pończochach lub podkolanówkach uciskowych, które poprawiają krążenie żylne w kończynach dolnych ciężarnej, jak np. te od Venoflex.

Nie należy bać się ucisku, ponieważ jest kontrolowany. Jego gradient ciśnień zmniejsza się do góry, w związku z czym, ciśnienie na kostkach jest największe, a na udach najmniejsze. W przypadku rajstop kompresyjnych nie ma powodu do obaw, gdyż nie uciskają na brzuch.

Odzież kompresyjna przede wszystkim usprawnia przepływ krwi w żyłach. Zmniejsza podwyższone ciśnienie krwi żylnej i ryzyko powstania żylaków, zapalenia żył bądź zakrzepicy, a także wpływa na obniżenie refluksu w uszkodzonych żyłach powierzchownych, domykając uszkodzone zastawki.

Rajstopy, pończochy i podkolanówki kompresyjne łagodzą opuchliznę kostek oraz zmniejszają dolegliwości bólowe kończyn dolnych i usprawniają działanie pompy stawowo-mięśniowej.

Informacja prasowa