Kompresjoterapia, czyli żylaki można leczyć nie tylko operacyjnie | Blog - Venoflex
venoflex

Kompresjoterapia, czyli żylaki można leczyć nie tylko operacyjnie

Wielu z nas uważa, że żylaki kończyn dolnych można leczyć wyłącznie operacyjnie. Jednak zgodnie z rekomendacjami lekarzy, jest to metoda stosowana dopiero wtedy, kiedy wszystkie inne nie pomagają. Warto wiedzieć, że istnieją również nieinwazyjne sposoby jak np. kompresjoterapia. Co to takiego?

Żylaki to objawy szeroko pojętej niewydolności żylnej. Lekarze podpowiadają, że jeśli chcemy z nimi walczyć najpierw należy usunąć ich przyczyny, a następnie efekty niewydolności, czyli nieestetyczne żylaki czy pajączki. Decyzja odnośnie metody leczenia zależy od zaawansowania choroby, oceny lekarza, stanu pacjenta oraz decyzji jego samego.

Zazwyczaj wybiera się rozwiązanie, które da najlepsze rezultaty, najmniej przy tym obciążając pacjenta. Warto wspomnieć, że jak dotąd operacja jest najskuteczniejszym sposobem leczenia żylaków. Nie należy jednak zapominać o zabiegach małoinwazyjnych czy kompresjoterapii – mówi dr Anna Dąchór, lekarz chirurgii ogólnej, specjalizująca się we flebologii i proktologii, ekspert Venoflex.

Kompresjoterapia, czyli metoda znana już w średniowieczu

Kompresjoterapia to metoda zachowawcza, objawowa, znana od dawna, ale w ostatnich czasach przeżywa swój renesans.

Kompresjoterapia sprawdza się przy zapobieganiu postępowi choroby oraz łagodzeniu objawów. Jej stosowanie jest szczególnie ważne u osób, które nie mogą ze względu na ogólny stan zdrowia poddać się metodom operacyjnym. Jest powszechnie stosowana po zabiegach, u osób z obrzękami. Polega na stosowaniu wyrobów o stopniowanym ucisku, przy czym największy ucisk jest w okolicach kostek i maleje ku górze kończyny – tłumaczy dr Anna Dąchór.

W zależności od siły ucisku mamy kompresję profilaktyczną i leczniczą. W wariancie profilaktycznym rajstopy, pończochy czy podkolanówki stosuje się u osób narażonych na rozwój niewydolności żylnej, np. w związku z wykonywaną pracą, ciążą lub ze skłonnościami dziedzicznymi do rozwoju żylaków.

Ich noszenie jest wskazane również w czasie długotrwałych podróży samolotem czy samochodem, gdyż zmniejszają ryzyko powstania zakrzepicy oraz obrzęku i uczucia ciężkich nóg. Wariant leczniczy dobiera lekarz po konsultacji, w trakcie której ustala stopień ucisku, jak również weryfikuje przeciwwskazania.

Wyroby kompresyjne proponuje m.in. marka Venoflex – są to rajstopy, pończochy i podkolanówki kompresyjne. Ze względu na swój wygląd – taki, jak w przypadku typowych artykułów pończoszniczych – można zakładać je również do pracy czy na imprezy okolicznościowe.

Kobiety w ciąży, a kompresjoterapia

Kobiety w ciąży to grupa, na którą trzeba szczególnie zwrócić uwagę. Ciąża to stan utrudniający prawidłowy odpływ krwi z kończyn dolnych w kierunku serca. Kiedy w tym stanie, krew podwaja swoją objętość, organizm musi bardziej wysilić się, by pompować krew przez żyły.

Szybko podnoszący się poziom progesteronu może również osłabiać naczynia krwionośne w nogach, co daje większą skłonność do żylaków. Przyszłe mamy powinny kontrolować wagę, regularnie ćwiczyć, przy siedzeniu czy leżeniu unosić nogi, a także zbyt długo nie siedzieć.

Przy pierwszej wizycie u ginekologa, ciężarna powinna zostać poinformowana o kompresji. Następnie lekarz prowadzący powinien zalecić jej stosowanie produktów kompresyjnych, nawet jeżeli nie jest ona obciążona możliwością występowania niewydolności żylnej. Tak dzieje się np. we Francji, gdzie ciężarna otrzymuje bezpłatnie taki wyrób od ginekologa – mówi dr. Anna Dąchór.

Nieleczone żylaki mogą spowodować poważne komplikacje, najczęstsze z nich to stan zapalny, troficznie zmieniona skóra, pęknięcie żylaka, owrzodzenia żylne i z groźniejszych zakrzepica żylna czy zespół pozakrzepowy.

Informacja prasowa