Drętwienie nóg - skuteczne sposoby na drętwiejące nogi | Venoflex
venoflex

Drętwienie nóg – możliwe przyczyny i sposoby na drętwiejące nogi

Drętwienie nóg, czy też inaczej mrowienie, to uczucie, które często pojawia się u osób prowadzących siedzący tryb życia. Zazwyczaj przechodzi wówczas, gdy zmienimy pozycję naszego ciała, na przykład wstajemy, by rozprostować nogi. Niestety drętwienie nóg jest bardzo często lekceważone.

Tymczasem przyczyn jego powstawania jest dość sporo i niekiedy jego pojawienie się jest objawem choroby. Dlatego warto zgłosić się z tym problemem do lekarza, zwłaszcza jeśli zawiodą inne sprawdzone sposoby.

Dobrze również poznać skuteczne metody, niekiedy domowe, które pomogą nam uporać się z tym problemem i towarzyszącym mu uczuciem. Jednak aby wiedzieć, jak walczyć z pojawiającym się uczuciem drętwienia nóg, należy poznać przyczynę jego wystąpienia.

Drętwienie w nogach – przyczyny występowania

Uczucie drętwienia nóg powstaje na skutek różnego rodzaju zaburzeń związanych z przewodnictwem nerwów w nogach. Warto wiedzieć, że niekiedy drętwienie nóg ma charakter przemijający, ale bywa również problemem przewlekłym, któremu mogą towarzyszyć także inny objawy, jak choćby obrzęk czy ból kończyn.

Przyczyn pojawienia się tego problemu jest dość sporo. Jedną z głównych jest długotrwałe przebywanie w tej samej pozycji. Dlatego na wystąpienie uczucia drętwienia nóg najbardziej narażone są te osoby, które mają siedzący tryb pracy. Siedzenie przez długi czas w tej samej pozycji powoduje bowiem ucisk na nerwy znajdujące się w kończynach dolnych, co prowadzi właśnie do zaburzeń przewodnictwa nerwowego.

Niekiedy zaburzenia te mogą być również związane z uszkodzeniem samych nerwów, do którego może dojść choćby na skutek urazu kończyny dolnej czy uszkodzenia w wyniku narażenia ciała na silne bodźce termiczne, na przykład odmrożenie.

Z kolei ucisk nerwu kończyn dolnych może mieć miejsce również wówczas, gdy w okolicy nerwu pojawi się guz lub krwiak, a następnie zacznie się rozrastać.

Jedną z przyczyn pojawiania się uczucia drętwienia nóg może być również zła dieta, zwłaszcza jeśli jest ona uboga o witaminy z gruby B lub brakuje nam w organizmie magnezu oraz wapnia. Nie należy zapominać także o tym, że drętwiejące kończyny to niekiedy jeden z objawów choroby, na przykład miażdżycy czy stwardnienia rozsianego.

Drętwienie kończyn – kiedy związane jest z chorobą?

Jak już wspomnieliśmy, drętwienie nóg to często oznaka jedynie złego stylu życia, jaki prowadzimy. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że uczucie drętwienia nóg może być objawem choroby, często poważnej.

Uczucie drętwienia nóg często pojawia się wówczas, gdy dochodzi do zwyrodnień kręgosłupa. Uciskane są wtedy nerwy, zwłaszcza jeśli zwyrodnienia występują na odcinku lędźwiowym i krzyżowym. Pojawienie się drętwienia nóg jest również ściśle związane z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ponadto uczucie to bardzo często występuje także w przypadku neuropatii cukrzycowej, czyli powikłań związanych z cukrzycą. W przypadku tej choroby może dojść nawet do utraty całkowitego uczucia w kończynach dolnych, a to na skutek całkowitego uszkodzenia nerwów w nich się znajdujących.

Również choroby związane z układem krwionośnym, jak na przykład choroba obwodowa naczyń krwionośnych czy systemowe zapalenie naczyń krwionośnych, objawiają się przemijającym lub przewlekłym uczuciem drętwienia kończyn dolnych.

Nie można również zapominać o ewentualnych guzach mogących uciskać nerwy, na przykład przy chorobach nowotworowych. Również wtedy nerwy kończyn nie będą odpowiednio funkcjonowały, co doprowadzi właśnie do pojawienia się uczucia drętwienia.

Jak radzić sobie z problemem drętwienia nóg?

Jeśli dość często towarzyszy nam uczucie drętwienia nóg, powinniśmy udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoim problemie. Być może okaże się, że powodem tego schorzenia jest zła dieta lub brak aktywności fizycznej.

Niemniej dobrze, jeśli wykonamy również szereg badań, by móc wykluczyć jedną z chorób, której objawem jest właśnie uczucie drętwienia kończyn dolnych. W tym celu warto udać się także do neurologa.

Trzeba bowiem pamiętać, że mrowienie czy drętwienie nóg ma często podłoże neurologiczne i pojawia się w przypadku padaczki lub stwardnienia rozsianego. Niekiedy odpowiedzialną za to schorzenie jest również nerwica oraz neuropatia.

Neuropatia to inaczej stan zapalny nerwów obwodowych, który jest odpowiedzialny za pojawienie się zaburzeń związanych z przewodzeniem informacji czuciowych oraz ruchowych, właśnie wzdłuż włókien nerwowych.

Inaczej mówiąc, neuropatia to uszkodzenie nerwów mogące powstać na skutek przyjmowania niektórych leków lub zmagania się z chorobą alkoholową.

Jeśli jednak badania wykluczą którąś ze wspomnianych chorób, warto przyjrzeć się naszej diecie. Przy tego rodzaju problemie warto do diety wprowadzić produkty zbożowe, mleko, jaja oraz wędliny. Należy unikać mocnej herbaty, kawy i alkoholu.

Nie można także zapomnieć o aktywności fizycznej. Częste zmiany pozycji, w jakiej pracujemy, oraz wykonanie kilku nieskomplikowanych ćwiczeń powinno pomóc uprać się z problemem drętwienia nóg.