Co może wywoływać bóle nóg w nocy i co można z tym zrobić? | Venoflex
venoflex

Ból nóg w nocy – co może być przyczyną?

Mogłoby się wydawać, że ból nóg to coś, co łatwo można wyleczyć, eliminując chociażby niewłaściwy styl życia, jakiś konkretny rodzaj wysiłku czy obciskające ubrania. Rzeczywiście do pewnego stopnia jest to możliwe.

Ponieważ jednak nogi stanowią dość duży obszar naszego ciała, przyczyn ich bólu może być wiele i niektóre z nich wcale nie muszą być związane z nadmiernym wysiłkiem.

Szczególnym przypadkiem jest nocny ból kończyn dolnych. Niekiedy może być on spowodowany zbyt intensywnym treningiem, a innym razem nieodpowiednią dietą.

Czasem natomiast może okazać się objawem poważniejszych dolegliwości, dlatego nie należy ignorować tego problemu, zwłaszcza jeśli ból w nodze dokucza już od dłuższego czasu.

Jakie przyczyny mogą mieć bóle nóg?

Nie każdy ból da się ze sobą porównać. Dwie osoby mogą mówić o tym, że dokucza im ból nóg w nocy, ale u jednych będą to zwykłe skurcze, a u innych promieniujący ból zaczynający się na biodrze, a kończący na stopie.

Trudno zatem przypuszczać, że w obu przypadkach przyczyny będą podobne. Ból łydki z tyłu przeważnie łączymy właśnie ze skurczami mięśni.

Ma to związek z dość łatwymi do wyeliminowania przyczynami, takimi jak utrata elektrolitów. Brakuje nam magnezu, wapnia, potasu, jesteśmy odwodnieni np. przez upały, a do tego stosujemy zbyt restrykcyjną dietę. I tym sposobem możemy nabawić się właśnie bolesnych skurczów.

Jeśli nie mamy żadnych urazów, które nieraz odpowiadają za ból nóg, powód może stanowić reumatyzm czy choćby cukrzyca. Niekiedy za takie dolegliwości odpowiadają też zwyrodnienia kręgosłupa czy stóp.

Jeżeli bóle nóg w nocy nie ustępują po pewnym czasie od wprowadzenia zmian w diecie czy po wyeliminowaniu zbyt długiego stania bądź siedzenia w ciągu dnia, wśród przyczyn pozostają możliwą choroba niespokojnych nóg, zespół korzeniowy lub schorzenia związane z układem naczyniowym. Tutaj mowa między innymi o zakrzepowym zapaleniu żył czy miażdżycy.

Przyczyny bólu nóg, a choroby żył

Nierzadkim zjawiskiem jest ból żył w nogach związany ze stanem przedżylakowym. Objawia się on silnym bólem nóg po zbyt długim przebywaniu w jednej pozycji – najczęściej stojącej. Tym, co bardzo często współwystępuje z bólem, jest wrażenie ociężałych i opuchniętych nóg. Zaczynają pojawiać się również nieestetyczne „pajączki”.

Wystąpienie takich dolegliwości powinno stać się dla nas sygnałem ostrzegającym przed przewlekłą niewydolnością żylną nóg. Nieleczone żylaki z kolei mogą skutkować zakrzepowym zapaleniem żył. W tym przypadku pojawiają się nocne bóle nogi, ale nie tylko. Możemy je odczuwać również w ciągu dnia.

Zaniepokoić powinien też obrzęk podudzi oraz pojawienie się widocznych pod skórą żył o mocno niebieskim zabarwieniu. W tej sytuacji pomocne bywają preparaty farmaceutyczne, takie jak tabletki na ból nóg o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Lepiej jednak udać się po dokładniejszą diagnozę do specjalisty, który pomoże dopasować właściwą terapię.

Jak zwalczać ból w nogach?

Przede wszystkim nie należy ignorować nawet najmniejszych niepokojących dolegliwości. W początkowych fazach poważniejszych chorób ból nogi może szybko się pojawić i równie szybko zniknąć po chwilowym odpoczynku.

Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie w życie profilaktyki chroniącej przed żylakami, bo przekłada się ona też na dobrą kondycję całego organizmu. Chodzi między innymi o unikanie zbyt obcisłych ubrań, zwłaszcza takich z gumkami ograniczającymi swobodny przepływ krwi.

Niekorzystne dla ciała jest przebywanie w jednej pozycji zbyt długo, dlatego jeśli mamy siedzącą pracę, warto wstać co godzinę, przeciągnąć się, przespacerować po biurze. Jeśli na stojąco wykonujemy swoje obowiązki – również powinniśmy się przejść, a także usiąść na chwilę itp. Korzystnym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do swojej codziennej rutyny więcej ruchu.

Niekiedy pożądane efekty daje także odpowiednia fizjoterapia. Zwykły spacer czy nordic walking przynoszą już ogromną różnicę. Dobrym pomysłem będzie także wyeliminowanie używek; szczególnie alkoholu i papierosów. Nie zaszkodzi też ograniczyć spożywanie kawy.

Warto również pić więcej wody mineralnej i urozmaicić swoją dietę, wprowadzając produkty bogate w żelazo, magnez czy witaminy, szczególnie te z grupy B. Jeśli lekarz stwierdził u nas niewydolność żylną, lepiej będzie unikać przebywania w saunie, a nawet opalania się.

Żylaki powstają na skutek utrudnionego przepływu krwi – brak ruchu, który między innymi pomaga pompować ją do serca, powoduje, że gromadzi się ona w żyłach rozciągając je. Na czas odpoczynku powinno się zadbać o uniesienie nóg – to ułatwi krążenie. Żeby usprawnić przepływ krwi można także zastosować specjalne rajstopy o różnym stopniu ucisku.

Uciskają one równomiernie całą powierzchnię nóg, dlatego ich działanie jest korzystne, w przeciwieństwie do ubrań, których gumowe elementy mogą uciskać intensywnie jedno miejsce (np. bielizna – pachwiny czy skarpetki – łydki tuż nad kostkami). Pomocne bywają także maści z diosminą czy rutyną, których zadaniem jest zmniejszenie elastyczności i zwiększenie wytrzymałości ścian naczyń krwionośnych.

Bibliografia

  1. Dr med. M. Frołow, Profilaktyka żylaków, https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki.