Nie raz zapewne czułeś(-aś) mrowienie w stopach: czy to po przebudzeniu, czy podczas pracy przy biurku. Większość z nas lekceważy ten objaw, przypisując go zmęczeniu bądź niewygodnej pozycji siedzenia. I zazwyczaj właśnie tak jest. Jednak jeśli problem nie ustępuje i mrowienie w stopach pojawia się często bez żadnej przyczyny, to należy zwrócić się z tym do lekarza w celu postawienia diagnozy oraz ewentualnego leczenia.
Mrowienie w stopie – co to takiego?
Uczucie mrowienia jest efektem zaburzenia przewodnictwa nerwowego w kończynach dolnych, czyli tak zwanych parestezji. Część pacjentów opisuje je jako kłucie, cierpnięcie czy drętwienie stóp. Inni zaś twierdzą, że mają wrażenie, jak gdyby po ich skórze chodziły mrówki albo ktoś wbijał w nią tysiące małych szpilek. Niekiedy dodatkowo pojawiają się inne objawy, takie jak brak czucia w kończynie, pieczenie, ból, a także obrzęk.
Mrowienie stóp – przyczyny
Mrowienie w stopach może mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich jest niedobór elektrolitów w organizmie. Magnez, sód i wapń odgrywają istotną rolę w ustroju człowieka i są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ich brak wpływa negatywnie na gospodarkę wodną oraz kwasowo-zasadową, powoduje drętwienie stóp, skurcze mięśni, osłabienie oraz senność, a w dużym niedoborze omdlenia i zaburzenia pracy serca.
Kolejnym czynnikiem wywołującym mrowienie w stopie może być długotrwałe noszenie niewygodnego obuwia. Tyczy się to szczególnie pań, które na co dzień chodzą w wysokich obcasach i nie zdają sobie sprawy, że taki rodzaj butów zatrzymuje prawidłowy przepływ krwi w żyłach kończyn dolnych.
Poza tym mrowienie i drętwienie stopy może się pojawić na skutek przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała w czasie pracy. Jeśli długo siedzimy w jednej i tej samej pozycji, to wywieramy stały ucisk na naczynia krwionośne i nerwy, czego skutkiem jest z kolei zmniejszenie dopływu krwi do kończyn oraz wystąpienie tych objawów.
Zdarza się także, że mrowienie w stopach jest objawem innych schorzeń. Należą do nich:
- różnego rodzaju neuropatie (cukrzycowa, poalkoholowa, polekowa),
- zespół Guillaina-Barrégo,
- stwardnienie rozsiane,
- nerwice,
- padaczka,
- borelioza,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- miażdżyca,
- przewlekła niewydolność żylna,
- systemowe zapalenie naczyń,
- oparzenia i odmrożenia tkanek,
- zespół niespokojnych nóg,
- dyskopatia lędźwiowa.
Warto także wspomnieć, że drętwienie stopy, a w szczególności dużych palców, może sygnalizować początki dny moczanowej.
Mrowienie w stopach – co robić?
Zastanawiasz się, co można zrobić, by ten nieprzyjemny objaw, jakim jest mrowienie w stopach, ustąpił. Jak je wyleczyć? Wszystko zależy od przyczyny, która wywołuje te uciążliwe dolegliwości. Z tego względu na samym początku należy wyeliminować przyczyny, na które mamy wpływ, i – nie próbując leczyć się na własną rękę – skontaktować się z lekarzem. Zleci on szereg badań laboratoryjnych i obrazowych, dzięki którym będzie można zastosować odpowiednią kurację.
Jak się uchronić przed mrowieniem w stopach?
Pragniesz cieszyć się dobrym zdrowiem stóp i uchronić je przed mrowieniem i drętwieniem? Możesz zacząć dbać o nie jeszcze dziś, wprowadzając proste zasady. Po pierwsze zatroszcz się o właściwie skomponowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały. Dzięki temu nie doprowadzisz do niedoborów elektrolitów. Po drugie zmień siedzący tryb życia na bardziej aktywny. Wykonuj codziennie różnego rodzaju ćwiczenia na mrowienie w stopach, spaceruj, biegaj, przejedź się na rowerze. Po trzecie noś odpowiednie i wygodne obuwie.
Jeżeli Twoja praca wymaga przebywania w jednej, stałej pozycji (siedzącej lub stojącej), a przy tym masz tendencję do powstawania żylaków nóg, wówczas warto profilaktycznie zakupić i nosić specjalistyczne wyroby medyczne, jak na przykład rajstopy przeciwżylakowe, pończochy kompresyjne czy podkolanówki uciskowe. Produkty te będą wspomagać krążenie żylne, niwelować powstawanie obrzęków nóg, a także ograniczać pojawianie się nieprzyjemnego mrowienia w stopach.