Czym jest zapalenie żył i czy można mu zapobiec? | Blog - Venoflex
venoflex

Czym jest zapalenie żył i czy można mu zapobiec?

Zapalenie żył

Zapalenie żył jest chorobą bardzo groźną, która rozwija się niepostrzeżenie. Skutkuje wieloma dolegliwościami, doprowadzając tym samym do niebezpiecznych dla zdrowia i życia komplikacji. Ponieważ bardzo często pierwsze objawy tego schorzenia nie są zauważane przez pacjentów, istotne znaczenie ma tutaj profilaktyka, która zalecana jest osobom należącym do grup ryzyka. Sprawdź poniżej, czy nie należysz do grupy ryzyka i co możesz zrobić, by zapalenie żył nie rozwinęło się u Ciebie w przyszłości.

Zapalenie żył kończyn dolnych – co to za choroba?

Zapalenie żył rozwija się w wyniku powstania stanu zapalnego naczyń krwionośnych. Taki stan zapalny pojawia się na skutek zaburzenia przepływu krwi. Problem przeważnie wiąże się z występowaniem licznych zakrzepów w świetle żył powierzchownych bądź głębokich. Choroba ta dotyczy najczęściej osób prowadzących stojący lub siedzący tryb życia i należy ją traktować poważnie. Nieleczona szybko się rozprzestrzenia, prowadząc do licznych, niebezpiecznych powikłań, jak na przykład zakrzepicy czy zatoru płucnego. Zapalenie żył najczęściej rozwija się w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych, ale może także dotyczyć żył w ręce bądź naczyń szyjnych.

Zapalenie żył w nodze – przyczyny

Główną przyczyną zapalenia żył są zakrzepy i wolniejszy przepływ krwi: prowadzi to do powstania reakcji zapalnych na ścianach naczyń krwionośnych, które mogą być osłabione żylakami. Stan zapalny żył kończyn dolnych może rozwinąć się także w wyniku długotrwałego ucisku naczyń krwionośnych, na przykład na skutek noszenia zbyt ciasnej odzieży, długotrwałego uciskania kończyny do twardej krawędzi krzesła, lecz także w wyniku siedzenia z nogą założoną na drugą nogę. Kolejną przyczyną rozwoju tej choroby może być przewlekła niewydolność żylna, czy długotrwałe pozostawanie pacjenta w bezruchu, na przykład po operacji. Do zapalenia żył kończyn dolnych przyczyniają się również cewniki założone na stałe (stosowane przez lekarzy w celu dożylnego podawania leków), bakterie, ale też przegrzewanie kończyny poprzez intensywne opalanie lub zbyt gorące kąpiele.

Zapalenie żył – objawy

Zapalenie żył zazwyczaj przez długi czas przebiega bezobjawowo. Jednak w późniejszym stadium choroba ta daje dość charakterystyczne symptomy, różne w zależności od rodzaju zajętych żył. W przypadku zapalenia żył powierzchownych skóra pacjenta w okolicach stanu zapalnego staje się zaczerwieniona, bardzo tkliwa, wrażliwa na dotyk i cieplejsza niż pozostałe części ciała. Oprócz tego pojawia się drętwienie łydek, obrzęk kończyny oraz jej szybkie męczenie. Z upływem czasu symptomy te nasilają się, a nieleczone wywołują zapalenie żył głębokich w nodze. Objawy wówczas są bardziej uporczywe, uniemożliwiające choremu prawidłowe poruszanie się. Pojawiają się dodatkowo bolesne skurcze, nasilające się w trakcie spoczynku, gorączka, ból żyły w nodze i przyspieszona akcja serca.

Nie należy bagatelizować żadnego z powyższych objawów, nawet tych najmniej dokuczliwych. Warto jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty w celu ewentualnego zdiagnozowania zapalenia żył w nodze. Można wówczas zaplanować właściwe leczenie, by zapobiec poważnym powikłaniom, które mogą prowadzić nawet do śmierci.

Stan zapalny żył kończyn dolnych – profilaktyka

By zapobiegać powstawaniu zapalenia żył, należy przeciwdziałać przyczynom, które je wywołują. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby mające skłonności do powstawania żylaków nóg oraz przebywające większą część dnia w pozycji siedzącej bądź stojącej. Osoby takie powinny w pierwszej kolejności wspomóc właściwy przepływ krwi w żyłach. Idealnie do tego sprawdzają się specjalistyczne wyroby medyczne, takie jak podkolanówki uciskowe, rajstopy przeciwżylakowe, czy pończochy kompresyjne. Są to gotowe produkty o różnych klasach kontrolowanego ucisku leczniczego, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach. Ich noszenie w dużej mierze wpływa na zmniejszenie już istniejących dolegliwości, które związane są z chorobami układu żylnego nóg.