Co oznacza drętwienie nóg od kolan w dół i jak z nim walczyć? - Venoflex
venoflex

Co oznacza drętwienie nóg od kolan w dół i jak z nim walczyć?

Co oznacza drętwienie nóg od kolan w dół i jak z nim walczyć?

Dolegliwość, jaką jest drętwienie nóg od kolan w dół, często wynika z naszego trybu życia, ale może być także objawem jednej z wielu chorób. Kiedy mamy z nią więc do czynienia, warto skonsultować się z lekarzem, który zleci wykonanie odpowiednich badań i wdroży właściwe leczenie. Trzeba jednak wiedzieć, że profilaktyka może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko występowania mrowienia nóg od kolan w dół oraz innych podobnych dolegliwości. Jakie działania warto więc podjąć, by nie dopuścić do drętwienia w łydkach oraz co należy zrobić, gdy problem już się pojawił?

Mrowienie nóg od kolan w dół – przyczyny

Drętwienie nóg od kolan w dół to dolegliwość, która nie tylko zmniejsza komfort życia, ale także może być objawem wielu różnych chorób. Z tego powodu nie wolno jej nigdy bagatelizować i w momencie, kiedy zauważymy, że pojawia się ona regularnie, powinniśmy odwiedzić lekarza, który wskaże przyczynę problemu. Samo mrowienie nóg od kolan w dół nie musi jednak oznaczać choroby – może bowiem ono wynikać również ze stylu życia. Do jego powstawania przyczynić się może długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, brak aktywności fizycznej czy też dieta niedostarczająca wystarczającej ilości witamin i minerałów. Lekarz w trakcie wizyty może więc wydać zalecenia odnośnie zmiany nawyków i wprowadzenia odpowiedniej diety lub suplementacji, ale powinien również przeprowadzić diagnostykę, która będzie miała na celu wykluczenie konkretnych jednostek chorobowych mogących powodować drętwienie łydek. O jakich chorobach jednak mowa?

Jakie choroby mogą powodować mrowienie w nogach od kolan w dół?

Przyczyny pojawienia się objawu, jakim jest drętwienie nóg od kolan w dół, bywają różne, dlatego lekarz może zalecić wykonanie wielu badań mających na celu potwierdzenie lub wykluczenie danej choroby. Diagnostyka może być prowadzona między innymi w celu wykrycia niewydolności żylnej, niedokrwienia kończyn dolnych, cukrzycy i chorób autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane. Mrowienie w nogach od kolan w dół może być także objawem uszkodzeń nerwowych lub ucisków na nerwy powstałych w skutek urazu, wypadku lub zwyrodnień kręgosłupa, dlatego przeprowadzane badania mogą dotyczyć również tych dolegliwości. Jak więc widać przyczyny występowania drętwienia kolan mogą być związane z wieloma jednostkami chorobowymi. Z tego powodu dopiero diagnoza lekarza może w pełni odpowiedzieć na pytanie o przyczynę występowania objawów.

Profilaktyka i leczenie chorób powodujących drętwienie nóg od kolan w dół

Warto pamiętać, że drętwienie nóg może być wynikiem chorób, którym możemy zapobiegać stosując się do odpowiednich zaleceń. Warto więc wdrożyć do swojego trybu życia kilka zmian, dzięki którym zminimalizujemy między innymi ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej i przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, a także spowolnimy postęp choroby, jeżeli już cierpimy na te przypadłości. Należy więc przede wszystkim unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji, zadbać o regularną aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę, a także wyeliminować palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Do działań profilaktycznych zaliczyć można także noszenie wyrobów kompresyjnych, które pomagają w zachowaniu prawidłowego przepływu krwi.

 

 

Drętwienie nóg od kolan w dół – leczenie

Istnieją różne metody, które mogą pomóc pozbyć się dolegliwości, jaką jest drętwienie nóg od kolan w dół. W przypadku, kiedy objaw ten pojawia się sporadycznie i nie jest mocno nasilony, możemy zastosować domowe sposoby, które powinny przynieść ulgę. Poza opisanymi wcześniej działaniami profilaktycznymi warto spróbować odpoczynku z nogami w górze, a także masażu oraz ciepłych i zimnych okładów. W niektórych sytuacjach mogą one doraźnie pomóc, ale nie zastąpią leczenia, jeżeli drętwienie kolan jest objawem innej choroby.

W przypadku występowania nasilonych objawów domowe sposoby leczenia nie wystarczą i konieczna będzie konsultacja z lekarzem. To, w jaki sposób będzie wyglądało leczenie dolegliwości, jaką jest drętwienie w łydkach, będzie w dużej mierze zależało od przyczyny jej występowania. Jeżeli w wyniku zleconych badań uda się zdiagnozować jednostkę chorobową odpowiedzialną za problemy z kończynami, w pierwszej kolejności podejmowane będą bowiem próby wyeliminowania tego schorzenia. Poza leczeniem farmakologicznym lekarz może zalecić także noszenie produktów kompresyjnych, które powszechnie stosowane są w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Drętwienie kolan a kompresjoterapia

Kompresjoterapia jest jedną z metod stosowanych w przypadku występowania chorób, których objawem jest drętwienie nóg od kolan w dół. Polega ona na noszeniu produktów takich jak na przykład pończochy uciskowe i rajstopy uciskowe. Te specjalistyczne wyroby medyczne zaprojektowane zostały tak, by w kontrolowany i stopniowy sposób uciskać kończynę, dzięki czemu poprawia się odpływ krwi do serca. Decyzja, na jaki produkt zdecydować się w przypadku pojawienia się objawów, również powinna wynikać z zaleceń lekarza. Poszczególne wyroby medyczne różnią się od siebie bowiem między innymi stopniem ucisku, dlatego różne produkty będą sprawdzały się lepiej w przypadku poszczególnych jednostek chorobowych.