Rajstopy przeciwżylakowe jako element kompresjoterapii - Venoflex
venoflex

Rajstopy przeciwżylakowe: jak działają i czy warto w nie zainwestować?

Żylaki są jednym z tych problemów, które stosunkowo często dotykają Polaków. Częściej jest to schorzenie występujące u kobiet i mężczyzn, ale w obu przypadkach jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Leczenie żylaków bywa uciążliwe i nie zawsze skuteczne. Dlatego widząc u siebie pierwsze pajączki czy poskręcane w charakterystyczny sposób żyłki, a nawet wcześniej – czując nawracające bóle nóg i obrzęki wokół kostek, należy zacząć przeciwdziałać.

W początkowej fazie łatwo jest zapobiegać, rezygnując ze zbyt obcisłych ubrań, długiego pozostawania w jednej pozycji, zrzucając zbędne kilogramy czy wprowadzając do swojej diety więcej polifenoli i antocyjanów zawartych w warzywach i owocach. Jednym z dobrych i skutecznych rozwiązań są podkolanówki, rajstopy lub pończochy przeciwżylakowe stanowiące element kompresjoterapii.

Jak leczyć żylaki – kompresjoterapia

Żylaki kończyn dolnych mogą być leczone na różne sposoby – farmakologicznie, chirurgicznie i kompresyjnie. Lekarz po przeprowadzeniu dokładniejszej diagnozy jest w stanie dopasować odpowiedni rodzaj terapii. W przypadku leków zwykle wybierane są takie z diosminą, rutozydem czy wyciągiem z kasztanowca, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych i chronią przed pajączkami i powstawaniem kolejnych żylaków.

Kompresjoterpia to leczenie poprzez ucisk. Jest nieinwazyjne i najczęściej stosowane są wówczas specjalne pończochy na żylaki. Ta metoda pozwala na dopasowanie stopnia siły ucisku do poziomu zaawansowania niewydolności żylnej.

Co więcej, zalecana jest na każdym etapie. Może być stosowana jako element profilaktyki zalecany dla osób obciążonych niewydolnością genetycznie, ale też dla kobiet w ciąży czy osób otyłych. Sprawdzi się także już w momencie, gdy pojawi się ból, obrzęk czy nawet pierwsze żylaki. Zadaniem takiej terapii uciskowej jest usuwanie zastojów krwi i nadanie jej właściwego kierunku krążenia, który zaburzyła niewydolność zastawek czy też inne czynniki.

Stosowane w kompresjoterapii podkolanówki na żylaki wywierają stopniowy ucisk na całą powierzchnię nóg. To przyspiesza wchłanianie opuchlizny i redukuje ryzyko ich powstawania. Produkty tego typu ograniczają też średnicę żył i ilość cofającej się krwi. Dzięki temu zostaje przywrócony fizjologiczny porządek krążenia.

Podkolanówki przeciwżylakowe i ich ogólna charakterystyka

Skuteczność działania w przypadku kompresjoterapii polega na odpowiednim dopasowaniu mocy i rodzaju wyrobu kompresyjnego. Bez względu na to, jaki stopień ucisku wybieramy, zawsze jest on najwyższy w okolicy kostek, a słabnie ku górze.

Chodzi o to, żeby takie pończochy uciskowe na żylaki wymuszały prawidłowe krążenie krwi żylnej. Wielu osobom takie wyroby przeciwżylakowe nie kojarzą się z czymś estetycznym, a raczej z produktami o dość dużej grubości, dedykowanymi wyłącznie osobom w podeszłym wieku.

Tymczasem ich wygląd niczym nie różni się od tradycyjnych rajstop. Mogą być zatem noszone z powodzeniem nawet przez osoby młode, bez żadnego uszczerbku na stylu i wyglądzie. Najlepsze rajstopy przeciwżylakowe nie tylko dobrze wyglądają, ale też spełniają swoją zdrowotną funkcję i są dostępne w różnych stopniach ucisku. Dzięki temu można je dopasować idealnie do wymagań i potrzeb użytkownika.

Choć niewydolność żylna kończyn dolnych częściej dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, to jednak dla panów także da się znaleźć specjalne produkty. Podkolanówki a nawet pończochy na żylaki dla mężczyzn są zaprojektowane tak, by dobrze komponowały się z męskim strojem.

Jak dobrać pończochy przeciwżylakowe?

Aby rajstopy uciskowe na żylaki były w pełni skuteczne, konieczne jest dobranie przede wszystkim produktu o odpowiedniej sile ucisku. Zwykle do czynienia mamy z trzema stopniami i każdy z nich jest przeznaczony dla osób o innym stopniu zaawansowania niewydolności żylnej kończyn dolnych. Pończochy przeciwżylakowe 1 stopnia kompresji to propozycja dla osób, które mają lekkie żylaki i dokucza im uczucie ciężkości nóg czy obrzęki.

Można je stosować również przed i po operacjach żylaków. Istnieją też rajstopy typowo profilaktyczne, zalecane przede wszystkim kobietom w ciąży. Inną ważną kwestią jest wybór: kolanówki na żylaki, pończochy, czy może pełne rajstopy. Przed dokonaniem zakupu warto będzie też zmierzyć nogę.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/93921,jakich-wyrobow-uciskowych-powinnam-uzywac