W obecnej chwili bardzo popularna stała się kompresjoterapia. Jest to nieinwazyjna i bezpieczna metoda pozwalająca skutecznie zapobiegać i leczyć nieestetycznie wyglądające żylaki, które są wynikiem rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to niezmiernie powszechna dolegliwość, która dotyczy zarówno kobiet, jak i również panów. Z tego względu warto profilaktycznie stosować pończochy, podkolanówki bądź rajstopy uciskowe. Ale jaki stopień kompresji wybrać?
Jakie rajstopy uciskowe na żylaki wybrać?
Stosowanie rajstop uciskowych nie jest niczym skomplikowanym. Ich noszenie jest bardzo łatwe oraz niezwykle wygodne. W ofercie marki Venoflex znajdziemy wiele modeli dostępnych w bogatej gamie kolorystycznej oraz wielu rozmiarach, które są eleganckie, a zarazem dyskretne i komfortowe podczas użytkowania. Należy jedynie pamiętać, że podczas ich zakupu musimy właściwie dobrać przede wszystkim odpowiedni rozmiar, a także stopień kompresji. Dobór rozmiaru polega na ściągnięciu pomiarów naszego ciała:
- rozmiaru stopy,
- obwodu nad kostką (w najwęższym miejscu),
- obwodu łydki (w najszerszym miejscu),
- obwodu pod kolanem (poniżej rzepki 2 cm),
- obwodu w połowie uda,
- obwodu uda (poniżej pachwiny około 5 cm),
- obwodu bioder i talii.
Pamiętajmy, iż pomiaru należy dokonać rano w pozycji stojącej, będąc w lekkim rozkroku, zaraz po przebudzeniu, gdy nasze nogi nie są opuchnięte.
Po dokonaniu pomiarów powinniśmy je porównać z wymiarami, jakie znajdują się w tabelach umieszczonych na stronie lub wpisać w kalkulatorze dostępnym pod każdym produktem w celu zakupu właściwego rozmiaru wybranego modelu rajstop. W razie jakichkolwiek wątpliwości na stronie internetowej www.venoflex.pl można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy bez problemu pomogą dobrać idealny produkt do naszych potrzeb.
Jak dobrać stopień kompresji rajstop uciskowych?
Odpowiedni stopień kompresji rajstop to drugi ważny aspekt podczas zakupu. Ucisk danego produktu na żylaki nie może być ani zbyt mocny, ani zbyt słaby w stosunku do istniejących dolegliwości. Musi on być precyzyjnie dobrany do zaawansowania schorzenia.
Według francuskiej szkoły kompresji, która oparta jest o standard ASQUAL, wyróżnia się cztery klasy ucisku:
- I (10-15 mmHg), która zalecana jest profilaktycznie osobom w przypadku ciągłego uczucia skurczów i ciężkości nóg
- II (15-20 mmHg), która zalecana jest podczas odczuwania ciężkości nóg, skurczy, przy pierwszych objawach niewydolności oraz profilaktycznie kobietom w ciąży
- III (20-36 mmHg), która polecana jest pacjentom z dużymi żylakami, posiadającymi nadmierne obrzęki nóg oraz osobom po operacjach żylaków
- IV (>36 mmHg) , która wskazana jest osobom z wyraźną niewydolnością żylną oraz pacjentom z obrzękami limfatycznymi, a także zagojonymi owrzodzeniami.
Na rynku dostępne są również produkty wykonane w niemieckim standardzie kompresji RAL o stopniu ucisku >49 mmHg, które przeznaczone są tylko dla pacjentów z ciężkim zespołem zakrzepowym oraz nieodwracalnymi obrzękami limfatycznymi.
Każda osoba, która zamierza zakupić rajstopy uciskowe, powinna przed dokonaniem wyboru skonsultować stan zdrowia swoich nóg z lekarzem specjalistą, celem dobrania odpowiedniego stopnia kompresji.