Czego powinnam unikać przy problemach z żylakami? - Venoflex
venoflex

Czego powinnam unikać przy problemach z żylakami?

Czego unikać przy żylakach?
Czego unikać przy żylakach?

Poszerzone, wypukłe żyły na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Nieleczone żylaki mogą bowiem doprowadzić do groźnej dla życia zakrzepicy oraz schorzeń układu krwionośnego i chorób serca. Wiele osób cierpi na tę przypadłość z powodów genetycznych, jednak na rozwój pajączków ma też wpływ styl życia. Podpowiadamy więc, na co uważać, mając żylaki nóg i jak im zapobiegać.

Czego nie robić przy żylakach?

Bezpośrednią przyczyną żylaków są kruche, osłabione ściany naczyń krwionośnych. Często jest to problem dziedziczny, ale może również pojawić się u osób, u których nie występuje w rodzinie tendencja do żylaków. Ma na to wpływ niewłaściwa dieta, niedostateczna ilość ruchu w ciągu dnia i siedzący tryb życia. W grupie ryzyka są też osoby otyłe, obciążone chorobami układu krwionośnego, a także kobiety w ciąży. W takich przypadkach kluczowa jest odpowiednia profilaktyka, która powstrzyma rozwój żylaków i złagodzi dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu.

Czego nie robić przy żylakach?
Czego nie robić przy żylakach?

Czego unikać przy żylakach?

  • Przegrzewania ciała – zrezygnuj z sauny, długiego przebywania na słońcu, gorących kąpieli i seansów w solarium.
  • Sportów obciążających dolne kończyny – aktywność fizyczna przy problemach z żylakami jest wskazana, ale nie powinna być zbyt intensywna. Należy unikać takich dyscyplin jak, kulturystyka, sporty wysiłkowe, piłka nożna i narciarstwo. W zamian za to wybierz pływanie, nordic walking i jazdę na rowerze.
  • Niezdrowej diety – podstawą jadłospisu powinny być warzywa, owoce oraz chude mięso i ryby. Na rozwój żylaków mają wpływ wysokoprzetworzone produkty zawierające duże ilości cukru, soli i tłuszczu.
  • Przebywania w jednej pozycji – staraj się unikać długiego siedzenia i stania. W miarę możliwości rób przerwy w pracy, aby trochę pospacerować.
  • Obcisłej odzieży – za małe spodnie hamują przepływ krwi, prowadząc do obrzęków i problemów z krążeniem. Wyjątek stanowią produkty kompresyjne i uciskowe, które zostały stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami żylnymi.

Na co uważać mając żylaki nóg i jak im zapobiegać?

Zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to ważne elementy profilaktyki przeciwżylakowej. Mając predyspozycje do problemów z krążeniem, należy się także wystrzegać palenia papierosów, picia alkoholu czy chodzenia w wysokich szpilkach lub za małych butach.

W zapobieganiu rozwojowi żylaków będą natomiast pomocne delikatne masaże i kompresjoterapia z wykorzystanie produktów uciskowych. Aby dobrać odpowiednie pończochy lub rajstopy, należy dokonać pomiarów ciała i określić stopień problemu z żylakami. W razie wątpliwości możesz się skontaktować z jednym z naszych ekspertów, którzy pomogą Ci dopasować produkt do Twoich potrzeb.