8 września 2020 obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii. W tym roku tematem przewodnim jest COVID-19 | Blog - Venoflex
venoflex

8 września 2020 obchodzimy Światowy Dzień Fizjoterapii. W tym roku tematem przewodnim jest COVID-19

Światowy Dzień Fizjoterapii 2020
Światowy Dzień Fizjoterapii

Każdego roku, poczynając od 1996, dokładnie 8 września obchodzimy wszyscy Światowy Dzień Fizjoterapii. Dzień ten, ustanowiony przez Światową Konfederację Fizjoterapii (WPTC), przypomina nam, jak wielkie jest znaczenie fizjoterapii w leczeniu oraz zapobieganiu wielu chorobom i dysfunkcjom narządów ruchu. W tym roku tematem przewodnim Światowego Dnia Fizjoterapii będzie COVOD-19.

Światowy Dzień Fizjoterapii 2020 w cieniu koronawirusa

Każda edycja Światowego Dnia Fizjoterapii posiada inny temat przewodni. W ubiegłym (2019) roku był to ból przewlekły i sposoby, w jaki fizjoterapia może pomagać sobie z nim radzić, w tym roku jest to COVID-19.

Świat ogarnięty epidemią koronawirusa to zupełnie nowa rzeczywistość również dla fizjoterapeutów. Wymuszone przepisami ograniczenia w kontaktach z pacjentami, zamykane gabinety i powszechna atmosfera strachu przed zarażaniem zepchnęły na drugi plan świadomość tego, iż fizjoterapia może odgrywać bardzo istotną rolę na etapie powirusowej rekonwalescencji. Światowa Konfederacja Fizjoterapii pragnie przypomnieć ten fakt, ustami swojej przewodniczącej – Emmy Stokes – wyjaśniając, iż: COVID-19 wpłynął na życie wielu ludzi. Fizjoterapeuci odegrali kluczową rolę podczas kluczowej fazy reakcji na pandemię i ich działania będą kontynuowane w wielu częściach świata. Jako eksperci w zakresie ruchu funkcjonalnego, fizjoterapeuci mogą pomóc ludziom wyleczyć się z COVID-19.

Dzień fizjoterapii

Fizjoterapia ważnym elementem rekonwalescencji po zakażeniu COVID-19

Bardzo ważną rolę fizjoterapeutów Emma Stokes widzi również w ich pracy z rekonwalescentami – osobami, które wyszły już z zakażenia COVID-19, jednak choroba ta poczyniła w ich organizmach na tyle duże szkody, iż potrzebują teraz specjalnej ścieżki dochodzenia do dawnej sprawności. Fizjoterapeuci – tłumaczy Stokes – mogą pomóc ludziom zrozumieć długoterminowe skutki COVID-19, a także współpracować z nimi i wspomagać w trakcie ich powrotu do zdrowia.

Wśród materiałów przygotowanych specjalnie na tegoroczny Światowy Dzień Fizjoterapii znalazło się mnóstwo treści uświadamiających rolę dobrze przygotowanego planu treningowego w rekonwalescencji osób, które przeszły koronawirusa. W materiałach tych podkreślane jest znaczenie odpowiednio dobranych ćwiczeń, dzięki którym rekonwalescenci:

  • odbudowują częściowo utraconą sprawność fizyczną,
  • redukują towarzyszące im problemy z oddychaniem,
  • zwiększają siłę osłabionych mięśni,
  • poprawiają swoją koordynacje ruchową,
  • odzyskują utraconą energię.

Dla osób, które przeszły przez COVID-19, fizjoterapia to również doskonały sposób na redukcję stresu, poprawę nastroju i zwiększenie pewności siebie – często nadwątlonej po ciężkich przejściach związanych z koronawirusem.

 


Bibliogafia: