13 Października – Światowy Dzień Zakrzepicy | Blog - Venoflex
venoflex

13 Października – Światowy Dzień Zakrzepicy

Światowy Dzień Zakrzepicy 2020
13 Października – Światowy Dzień Zakrzepicy

Zakrzepica, czyli inaczej nazywana żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, która występuje co roku u około 56000 Polaków. Biorąc to pod uwagę ISTH (Międzynarodowe Towarzystwo Zakrzepicy i Hemostazy) ogłosiło dzień 13 października jako Światowy Dzień Zakrzepicy. Jest to również dzień urodzin Rudolfa Virchowa, który to jako pierwszy wprowadził pojęcia „zakrzepica” i „ zatorowość”. Właśnie tego dnia zwracamy szczególną uwagę na tą podstępną, groźną chorobę, która przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Jest to zjawisko interdyscyplinarne, dotykające częściej kobiet niż mężczyzn.

Dlaczego powstał Światowy Dzień Zakrzepicy?

Celem ustanowienia Dnia Zakrzepicy przez ISTH było zwrócenie szczególnej uwagi na zakrzepowo-zatorową chorobę żylną i skupienie się nad przyczynami jej rozwoju, czynnikami ryzyka, objawami, a także sposobami leczenia oraz prewencji. Głównym celem tych działań jest ograniczenie liczby przedwczesnych zgonów.

Przyczyny i objawy zakrzepicy żylnej

Siedzący tryb życia wywołuje wzrost częstości zapadania na to schorzenie. Około 81% Polaków bagatelizuje pierwsze symptomy choroby i nie uznaje zakrzepicy za jednego z największych zagrożeń życia. Niestety jest to jedna z najczęstszych potencjalnie śmiertelnych chorób układu naczyniowo-sercowego człowieka, która objawia się głównie:

  • bólami łydek podczas chodzenia, a także w trakcie ich uciskania lub dotykania
  • jednostronnymi obrzękami kończyn
  • poszerzaniem się żył w trakcie unoszenia nóg
  • podwyższeniem temperatury nóg oraz ich sinieniem

Warunki ułatwiające rozwój choroby to między innymi: uszkodzenie naczyń krwionośnych, zaburzenia przepływu krwi wywołane otyłością i ograniczonym ruchem, a także szybkim wzrostem krzepliwości krwi.

Około 1/3 Polaków nie jest świadoma potencjalnie śmiertelnego ryzyka zakrzepicy żył głębokich. Niestety po 40 roku życia co dekadę ryzyko wystąpienia tej choroby podwaja się.

Jak przeciwdziałać zakrzepicy żylnej?

Jednym z powszechnych sposobów prewencji jest stały i regularny ruch oraz prawidłowo zbilansowana dieta. Uprawianie sportu jest bezpiecznym i nieinwazyjną metodą na postępowanie w walce z przewlekłą niewydolnością żylną. Kolejnym istotnym aspektem w prewencji zakrzepicy żył głębokich jest stosowanie na co dzień pończoch i rajstop uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku. Trzeba jednak pamiętać, że ich ubieranie jedynie łagodzi objawy i zapobiega rozwojowi zakrzepicy. Dopiero prawidłowe ich zakładanie i stosowanie jest warunkiem powodzenia całej kuracji.

W zależności od siły ucisku pończochy i rajstopy można podzielić na lecznicze oraz profilaktyczne. Głównym ich zadaniem jest wspomaganie odpływu krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn, niwelowanie obrzęków oraz uczucia ciężkości nóg. Warto również pamiętać, iż dobór tego rodzaju materiałów uciskowych leczniczych należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który zaleci konkretny stopień ucisku. Taka możliwość daje nam strona producenta materiałów uciskowych Venoflex, która oferuje konsultacje i pomoc w doborze produktu, z wykwalifikowanymi ekspertami.