Żylaki u Młodych Osób - Przyczyny, Leczenie, Profilaktyka
venoflex

Żylaki u młodych osób – przyczyny, leczenie, profilaktyka

zylaki-u-mlodych-osob-przyczyny-leczenie-profilatyka

Dolegliwości związane z układem krążenia kojarzą się powszechnie ze starszym wiekiem, jednak praktyka pokazuje, że żylaki u młodych osób również stanowią częsty problem. Wpływ na ten stan rzeczy mają różne czynniki, do których można zaliczyć kwestie związane m.in. z genetyką czy trybem życia. Pojawiające się żylaki na nogach są sygnałem, jakiego nie należy lekceważyć, ponieważ niosą one za sobą nie tylko konsekwencje estetyczne, ale również zdrowotne. W dalszej części tego artykułu wyjaśniamy m.in. jakie są przyczyny występowania tej dolegliwości u młodych ludzi, a także jakie działania profilaktyczne warto podjąć, aby jej zapobiec.

Skąd się biorą żylaki u młodych osób?

Na wstępie warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie są żylaki nóg. Jest to jeden z klinicznych objawów przewlekłej choroby żylnej w postaci wydłużonych i poszerzonych żył o krętym przebiegu. Mimo że zazwyczaj problem żylaków na nogach dotyczy starszych osób, to występuje on także u młodych ludzi, w tym nawet nastolatków. Jakie są tego przyczyny?

Podstawowym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie żylaków u młodych osób są uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie danej osoby występował problem żylaków, to jest ona bardziej narażona na tego rodzaju schorzenie. Ryzyko pojawienia się wspomnianego objawu niewydolności żylnej wiąże się jednak nie tylko z kwestiami genetycznymi. Jakie inne czynniki mogą powodować żylaki w młodym wieku?

  • Nieprawidłowa dieta – zjawiskiem sprzyjającym pojawieniu się żylaków jest niewłaściwy styl odżywiania. Systematyczne spożywanie żywności wysoko przetworzonej, bogatej w tłuszcze nasycone, może przyczynić się do powstawania żylaków u młodych osób. Warto dodać, że na wystąpienie dolegliwości żylnych bardziej narażeni są również nałogowi palacze.
  • Rodzaj wykonywanego zawodu – ryzyko wystąpienia żylaków jest wyższe u osób wykonujących pracę wymagającą od nich długotrwałego stania lub siedzenia.
  • Niski stopień aktywności fizycznej – jednym z ważnych działań podejmowanych w ramach profilaktyki żylaków powinno być zwiększenie poziomu aktywności fizycznej. Regularnie uprawiany sport przyczynia się do usprawnienia krążenia krwi w organizmie.
  • Nadwaga lub otyłość – są to istotne czynniki zwiększające stopień narażenia danej osoby na pojawienie się dolegliwości w postaci żylaków. W przypadku np. otyłości brzusznej mamy do czynienia z utrudnionym przepływem krwi żylnej, który prowadzi do jej zastoju.
  • Ciąża – na wystąpienie żylaków narażone są kobiety spodziewające się dziecka. Wynika to z zachodzących w ich organizmach zmian hormonalnych. Z uwagi na intensywne działanie progesteronu może dojść do osłabienia i zmniejszenia napięcia ścianek naczyń krwionośnych nóg przy jednoczesnym wzroście ciśnienia żylnego w tamtym obszarze.

Jakie są objawy żylaków nóg u młodych osób?

W jaki sposób można zidentyfikować rozwijający się problem żylaków na nogach w młodym wieku? Wyróżnia się kilka podstawowych objawów, które mogą stanowić sygnał informujący o wystąpieniu tej dolegliwości. Na wczesnym etapie postępowania schorzenia można doświadczyć takich problemów jak m.in.:

  • zauważalne żyły na nogach przyjmujące postać miękkich, sinych uwypukleń skóry,
  • obrzęk kończyn dolnych, np. w okolicy kostek,
  • uciążliwe skurcze łydek,
  • uczucie ciężkości nóg,
  • wrażenie wewnętrznego pieczenia w kończynach dolnych,
  • drętwienie i mrowienie podudzi,
  • zaczerwienienie wokół obszaru, w którym pojawiły się żylaki.

Tego rodzaju dolegliwości mogą nasilać się w różnych warunkach i sytuacjach, jednak najczęściej odczuwalne są wieczorami, po długim przebywaniu w pozycji stojącej lub w okresie panowania wysokich temperatur. Wraz z rozwojem schorzenia skala bólu i innych nieprzyjemnych odczuć może rosnąć – w takiej sytuacji należy skorzystać z usług lekarza specjalisty, jakim jest flebolog.

Żylaki w młodym wieku – jak im zapobiegać?

Chcąc ustrzec się przed wystąpieniem żylaków w młodym wieku, należy zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy należymy do grupy ryzyka np. ze względu na uwarunkowania genetyczne. Jakie działania zapobiegawcze warto podjąć, aby nie zmagać się w niedalekiej przyszłości z problemem, jakim są żylaki na nogach?

  • Regularna aktywność fizyczna – jednym z kluczowych działań zapobiegawczych, jakie warto podjąć jest systematyczne uprawianie sportu. Warto wybierać takie aktywności jak np. pływanie, spacery czy jazda na rowerze, a unikać obciążających dyscyplin, do których zalicza się m.in. podnoszenie ciężarów.
  • Przestrzeganie zdrowej diety – jeśli zależy nam na tym, aby nie pojawiły się u nas żylaki w młodym wieku, powinniśmy zadbać o odpowiedni jadłospis. Korzystnym rozwiązaniem będzie włączenie do menu owoców zawierających flawonoidy, takich jak np. wiśnie, maliny czy pomarańcze. Warto także dbać o odpowiednie nawadnianie się, wyeliminowanie lub przynajmniej znaczące ograniczenie szkodliwych używek, w tym papierosów i alkoholu, a także kontrolę masy ciała.
  • Dodanie korzystnych aktywności w ramach pracy – osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą, powinny zadbać o to, aby włączyć do swojego codziennego planu dnia krótkie spacery. Może to być nawet zwyczajne przejście się korytarzem czy pokonywanie schodów.
  • Noszenie wygodniejszych ubrań – żylakom u młodych osób sprzyja ciasna odzież oraz buty na wysokich obcasach. Warto częściej skłaniać się ku luźniejszym ubraniom, które ograniczają ryzyko powstawania dolegliwości żylnych.
  • Stosowanie kompresjoterapii – skuteczną metodę na przeciwdziałanie żylakom u młodych (i starszych) osób jest korzystanie z wyrobów kompresyjnych, takich jak np. podkolanówki, rajstopy czy pończochy o stopniowanym ucisku. Mają one nie tylko znaczenie profilaktyczne, ale także m.in. łagodzą uczucie ciężkości nóg. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa odpowiedni dobór odzieży kompresyjnej – warto w tym celu skonsultować się z lekarzem.
  • Odpoczynek z podniesionymi nogami – praktyką, która może pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie żył, jest codzienna rutyna w postaci kilkunastu minut odpoczynku z poduszką umieszczoną pod łydkami. Zapewni to nogom wytchnienie po wielu godzinach przebywania w pozycji siedzącej lub stojącej.

Jak leczyć żylaki u młodych osób?

Decyzja w zakresie tego, jaką metodą leczyć żylaki u młodych osób, jest uzależniona od fazy rozwoju tej dolegliwości. Podstawową techniką diagnostyczną wykorzystywaną do postawienia diagnozy po dostrzeżeniu niepokojących objawów jest badanie USG Doppler. Pozwala ono zweryfikować, czy występujące zmiany mają charakter żylaków oraz wspiera w ustaleniu, czym są spowodowane.

Na wczesnym etapie zaawansowania schorzenia stosuje się zwykle leczenie zachowawcze obejmujące kompresjoterapię, którą niekiedy łączy się z odpowiednią farmakoterapią. W celu prawidłowego prowadzenia procesu leczenia tymi metodami należy zadbać o opiekę flebologa.

W bardziej zaawansowanych stadiach dolegliwości związanych z żylakami stosuje się m.in.:

  • skleroterapię, czyli zabieg polegający na podaniu do żył odpowiednich substancji leczniczych przy pomocy cienkich igieł,
  • usuwanie laserowe żylaków charakteryzujące się niską inwazyjnością i wysoką efektywnością,
  • różnego rodzaju metody chirurgiczne, takie jak np. stripping czy miniflebektomia.

Podsumowanie

Wbrew pozorom żylaki stanowią istotne zagrożenie nie tylko dla osób w średnim wieku lub starszych, ale także dla młodszej grupy wiekowej. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu tej dolegliwości są np. uwarunkowania genetyczne, niezdrowy tryb życia czy zmiany hormonalne związane z ciążą. Istnieje szereg działań profilaktycznych, które można podjąć, aby zapobiec pojawieniu się żylaków u młodych osób. Wśród nich warto wyróżnić m.in.: zwiększenie aktywności fizycznej, zdrowszą dietę czy regularne stosowanie produktów kompresyjnych. Wprowadzenie tego rodzaju praktyk zapobiegawczych może uchronić nas przed pojawieniem się żylaków w młodym wieku.

Osoby, które interesuje wysokiej jakości, specjalistyczna odzież kompresyjna, zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu Venoflex. Dysponujemy bogatym asortymentem produktów uciskowych o różnej skali ucisku. Szeroki wybór rozmiarów i kolorów pozwoli dopasować wyrób kompresyjny do potrzeb kupującego, który może skorzystać z fachowego doradztwa naszych doświadczonych specjalistów. Wśród proponowanych przez nas produktów kompresyjnych znajdują się m.in.:

a także różnego rodzaju rajstopy i pończochy uciskowe.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.