Zalety używania produktów uciskowych podczas ciąży | Blog - Venoflex
venoflex

Zalety używania produktów uciskowych podczas ciąży

Produkty uciskowe dla kobiet w ciąży
Produkty uciskowe dla kobiet w ciąży

Nie da się ukryć, że ciało kobiety w ciąży przechodzi sporą metamorfozę. Naturalne jest, że ciąża nieuchronnie wiąże się z przybieraniem na wadze – przeciętna kobieta w tym czasie tyje ok. 10 kg. Jest to spore obciążenie dla organizmu, w tym również dla układu naczyniowego. Z tego powodu zaleca się noszenie produktów uciskowych przez całą ciążę. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, a wśród nich należy wskazać przede wszystkim na profilaktykę przeciwżylakową.

Ryzyko żylaków w ciąży

Jednym z czynników ryzyka rozwoju żylaków jest ciąża. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że wraz z przybieraniem na wadze, zwiększa się nacisk na żyły – zwłaszcza w obrębie miednicy i kończyn dolnych. Co więcej, rozwijający się płód zwiększa zapotrzebowanie na tlen, co skutkuje wzrostem objętości krwi o ok. 20 proc. Jest to spore obciążenie dla układu żylnego. Nie bez znaczenia jest również to, że podczas ciąży zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego. Organizm kobiety wydziela progesteron, dzięki któremu możliwe jest rozciąganie się macicy. Z racji tego, że hormon ten oddziałuje na tkankę łączną, rozciąga także żyły, co znacznie zwiększa ryzyko zastojów żylnych. Kolejnym obciążeniem układu żylnego kobiet w ciąży jest przyspieszenie procesu krzepnięcia krwi. Jest to bezpośrednio związane z ochroną organizmu przed wykrwawieniem się podczas porodu.

Problemy z funkcjonowaniem układu naczyniowego w ciąży zazwyczaj pojawiają się już w pierwszym trymestrze. Z tego względu lekarze zalecają dbanie o żyły już od samego początku ciąży. Jednym ze skutecznych elementów profilaktyki przeciwżylakowej jest noszenie wyrobów kompresyjnych (uciskowych).

Produkty uciskowe dla kobiet w ciąży

Za wyborem produktów o stopniowanym ucisku przemawia przede wszystkim działanie, polegające na zwężeniu żył, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie zastawek żylnych. Regularne noszenie dobrze dobranych produktów uciskowych w ciąży, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób żył, a także niweluje problem obrzęków i poczucia ciężkości nóg.

Rekomendowanym rozwiązaniem dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży jest wybór rajstop uciskowych stworzonych specjalnie z myślą o ciężarnych. Większość tego typu wyrobów kompresyjnych wyposażonych jest w specjalną konstrukcję majtkową, której celem jest zapewnienie kobiecie wygody na różnych etapach ciąży. Przy czym noszenie rajstop w ostatnim trymestrze może nie być zbyt wygodnym rozwiązaniem dla niektórych przyszłych mam – z powodzeniem można je zastąpić pończochami czy nawet podkolanówkami. Co istotne, nie ma przeciwwskazań, by mieć je na sobie podczas porodu.

Podsumowując, noszenie wyrobów uciskowych podczas ciąży niesie ze sobą następujące zalety:

  • pomaga zwalczyć nieprzyjemne objawy – poczucie ciężkości nóg i obrzęki,
  • ułatwianie przepływu krwi w naczyniach żylnych,
  • pobudzenie krążenia w żyłach w obrębie miednicy,
  • zmniejsza ryzyko zastoju krwi żylnej,
  • zapobiega nadmiernemu rozciągnięciu ścian żył podczas porodu,
  • minimalizuje ryzyko powstania nieestetycznych pajączków,
  • minimalizuje ryzyko zakrzepicy.

Klasa ucisku wyrobów kompresyjnych dla kobiet w ciąży

Przed zakupem wyrobów uciskowych należy zapoznać się z podstawową klasyfikacją lub udać się na konsultację do flebologa w celu sprawdzenia kondycji naczyń krwionośnych. Z reguły kobiety w ciąży, u których w rodzinie nigdy nie występowały problemy z układem żylnym, powinny postawić na profilaktykę, stosując produkty w 2 klasie kompresji ASQUAL. 3 klasa ASQUAL zalecana jest dla osób z poważnymi problemami z funkcjonowaniem układu naczyniowego.

Produkty kompresyjne w ciąży – gdzie kupić

Obecnie na rynku wyrobów medycznych możemy spotkać różnego rodzaju produkty uciskowe dla kobiet w ciąży. Wśród szerokiego asortymentu spotkamy skarpety, pończochy przeciwżylakowe, podkolanówki uciskowe oraz rajstopy na żylaki dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży. Różnią się one między sobą nie tylko klasą ucisku, ale również fasonem, rozmiarem, grubością, czy kolorem. Według swoich preferencji możemy wybrać wersje
z zamkniętymi palcami bądź tę z otwartymi. Każdy model możemy zakupić bezpośrednio
u producenta bądź w sklepie medycznym, zarówno tym stacjonarnym, jak i internetowym. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać klasę ucisku do swych potrzeb.

Naszą ofertę wyrobów kompresyjnych dla kobiet w ciąży znajdziesz tutaj: https://venoflex.pl/ciazowe/