Metoda leczenia opuchniętych, zmęczonych nóg, a także żylaków jest znana już od bardzo wielu lat. Pierwsze wzmianki o kompresjoterapii występowały już w starożytnym Egipcie. Niemniej jednak najbardziej powszechna stała się pod koniec XIX wieku. Początkowo do kompresjoterapii wykorzystywano płócienne bandaże, jednak z upływem lat technika leczenia tą metodą znacznie się zmieniła. Dziś kompresjoterapia przeżywa renesans, stając się doskonałą metodą w leczeniu zachowawczym żylaków oraz opuchniętych nóg. Jest ona skuteczna, powodująca zahamowanie objawów, a także poprawiająca komfort życia.
Na czym polega kompresjoterapia?
Kompresjoterapia polega na stosowaniu podkolanówek, pończoch oraz rajstop o odpowiednim stopniu kompresji prawidłowo dobranym do stopnia zaawansowania schorzenia. Odpowiedni poziom ucisku powoduje lepsze krążenie krwi, zmniejsza średnicę żył oraz poprawia wydolność zastawek żylnych odpowiadających za transportowanie krwi z nóg do serca. Co więcej, dobrze dobrany poziom kompresji zapobiega zaleganiu krwi w istniejących żylakach. Nogi podczas kompresjoterapii przestają puchnąć i zmniejsza się dokuczliwe poczucie ciężkości.
Niemniej jednak, aby cała kuracja była skuteczna, należy odpowiednio dobrać stopień kompresji wyrobów medycznych. Pomóc nam w tym mogą fachowcy ze strony Venoflex, a także lekarz specjalista. Należy pamiętać, że nieprawidłowo wykonany pomiar nóg przed zakupem produktów kompresyjnych może wpłynąć na jakość leczenia i zamiast pomóc, to pogorszyć stan zdrowia. Warto więc dokonując zakupu trzymać się kilku prostych zasad, jak mierzyć nogi przed zakupem rajstop uciskowych.
Czas pomiaru nóg do kompresjoterapii
Pomiar nóg do pończoch uciskowych należy dokonać rano po wstaniu z łóżka. Jest to najbardziej odpowiedni czas, gdyż w trakcie dnia cofa się krew i powoduje obrzęki oraz zastoje żylne. Z tego względu pomiar wykonany wieczorem będzie niemiarodajny.
Odpowiednia postawa, czyli prawidłowy pomiar nóg przed kompresjoterapią
Chcąc dobrze zmierzyć swoje nogi przed zakupem produktów kompresyjnych, należy zmierzyć obie kończyny w lekkim rozkroku i bez obuwia. Nie uginamy kolan, a miarkę jedynie przykładamy do ciała, nie dociskając.
Punkty pomiarowe
Nasze pomiary należy wykonać również w odpowiednich punktach takich jak:
- cB – najwęższy obwód nad kostką
- cC – najszerszy obwód łydki
- CD – najwęższy obwód pod kolanem na wysokości kości strzałkowej
- CF – obwód w połowie długości uda
- cG – najszerszy obwód uda na wysokości 5cm poniżej krocza
- cH – obwód bioder
- CT – obwód talii
- AD – długość kończyny od podłoża do wysokości głowy kości strzałkowej, mierzona po wewnętrznej stronie podudzia
- AG – długość kończyny mierzona od podłoża do wysokości 5cm poniżej krocza, po wewnętrznej stronie nogi.
Prawidłowe dopasowanie pomiarów do tabeli
Wybierając produkty Venoflex, należy po dokonaniu precyzyjnych pomiarów porównać je z odpowiednimi tabelami. Wszystkie obwody muszą pasować do danego rozmiaru podanego w tabeli.
Pamiętajmy jednak, że jeśli nie jesteśmy pewni co do prawidłowości dokonanego pomiaru lub mamy problem z dopasowaniem do tabeli otrzymanych wyników, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów Venoflex, którzy dzielą nam profesjonalnej pomocy.