Pajączki naczyniowe – czym są i czy mogą zniknąć samoistnie? - Venoflex
venoflex

Pajączki naczyniowe – czym są i czy mogą zniknąć samoistnie?

Niezwykle powszechną dolegliwością całego społeczeństwa są rozszerzone naczynka twarzy lub nóg, które w większości przypadków (około 60%) dotyczą płci żeńskiej. Te czerwone bądź sine siateczki naczynek, w niektórych przypadkach są jedynie mankamentem estetycznych, w innych zaś mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny. Zatem czym są teleangiektazje i kto jest najbardziej narażony na ich występowanie? I czy pajączki na nogach mogą zniknąć?

Teleangiektazje – czym są i dlaczego powstają?

Teleangiektazje, potocznie nazywane pajączkami naczyniowymi, są jedną z najczęstszych form zaburzeń krążenia żylnego. Są to niewielkie naczynia krwionośne o średnicy 0,1-0,4 mm, głębokości około 0,4mm i koloru czerwonego, fioletowego czy niebieskiego, biegnące bliziutko powierzchni skóry. Wyglądają one, jak kręte cienkie linie, które tworzą drobną siateczkę, na naszym ciele, szczególnie na nogach. Teleangiektazje przyjmują różne formy, które uzależnione są od rodzaju powiększonego naczynia. I tak głównie wyróżnia się formę żywoczerwoną, gdzie poszerzone są naczynia włosowate oraz sinofioletową z rozszerzonymi żyłkami. Główną przyczyną ich powstawania jest uszkodzenie kapilarów, które jest wynikiem przenoszenia z żylaków czy niewydolnych żył sieciowych podwyższonego ciśnienia żylnego bądź występowania przetok tętniczo-żylnych w obrębie kapilarów.

Kto jest narażony na pajączki naczyniowe?

Teleangiektazje zazwyczaj są defektem kosmetycznym. Jednak w wielu przypadkach powodują uporczywe pieczenie, swędzenie, ból oraz zaburzenia krążenia żylnego. Na zwiększone ryzyko ich występowania głównie mają wpływ:

  • płeć – przypadłość częściej pojawia się u kobiet
  • wiek – pajączki naczyniowe mogą pojawić się u pacjentów w różnym wieku, Jednak wyróżnia się dwa szczyty występowania tego schorzenia: pierwszy pomiędzy 18 a 35 rokiem życia oraz drugi między 50 a 60 rokiem życia.
  • styl życia/zawód – na teleangiektazje narażone są głównie osoby, które swoje obowiązki zawodowe wykonują ciągle w pozycji siedzącej (pracownicy biurowi, kierowcy) oraz tylko w pozycji stojącej (lekarz, sprzedawca)
  • ciąża – tutaj wpływ ma wyższy poziom progesteronu w organizmie kobiety, który bezpośrednio osłabia ściany naczyń żylnych.

Również czynniki zewnętrzne przyczyniają się do powstawania pajączków naczyniowych. Wśród nich wymienia się nadmierne opalanie się, bardzo częste przebywanie w solarium, wiatr, dużą wilgotność powietrza, wahania temperatur, stosowanie biostymulujących laserów oraz miejscowych sterydów.

Zanikające pajączki na nogach – czy to możliwe?

Wiele osób, które borykają się z teleangiektazjami, zastanawia się, czy pajączki na nogach mogą zniknąć. Jest to oczywiście możliwe, jeżeli zastosujemy odpowiednie działania prewencyjne. Po pierwsze zaleca się obniżenie ciśnienia krwi w naczyniach kończyn dolnych poprzez utrzymanie odpowiednie wagi ciała oraz unikanie ciągłego przebywania w pozycji siedzącej bądź stojącej. Warto również często unosić nogi powyżej poziomu serca oraz nosić na co dzień kompresyjne wyroby medyczne, jak pończochy, rajstopy czy podkolanówki uciskowe, które możemy dobrać i zakupić np. na stronie internetowej www.venoflex.pl.