Czy żylaki mogą swędzieć? - Venoflex
venoflex

Czy żylaki mogą swędzieć?

Czy żylaki mogą swędzieć?

Jak powstają żylaki?

Żylaki są efektem niewydolności żylnej. Powstają one w wyniku poszerzenia się i wydłużenia żyły, która uzyskuje kręty przebieg. Jest to następstwo uszkodzenia zastawek, cofania się krwi w żyłach, wskutek czego wzrasta ciśnienie krwi oraz siła jej nacisku na ściany naczyń krwionośnych. Żylaki objawiają się głównie uczuciem ciężkości kończyn dolnych, opuchlizną łydek oraz okolicy kostek, kurczami oraz dotkliwym bólem w nogach. Na skórze widać nieestetycznie wyglądające pajączki naczyniowe oraz liczne charakterystyczne uwypuklenia.

Dlaczego żylaki swędzą?

Część pacjentów zgłaszających się do lekarzy z żylakami kończyn dolnych, oprócz wspomnianych wyżej objawów, sygnalizuje również przeszkadzający w codziennym funkcjonowaniu problem – swędzenie żylaków. Jak się okazuje, dolegliwość ta pojawia się z uwagi na wyprysk żylakowy, który rozwija się u osób z chorobami żył.

Rozwijające się żylaki mogą doprowadzić do pęknięć naczyń krwionośnych, a tym samym powstania przecieków z żył. Wówczas krew przedostaje się pod skórę. Tam gromadzi się, w wyniku czego odkładają się krwinki czerwone, które z czasem ulegają procesowi rozpadu, wywołując podrażnienia skóry. Na początku objawia się to u pacjenta wyłącznie uporczywym swędzeniem skóry, które po czasie przechodzi w tkliwość, ból oraz pojawianie się przebarwień wokół żył.

Swędzące żylaki – co możemy zrobić?

Dolegliwości w postaci swędzenia żylaków nie należy bagatelizować. Powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wprowadzi odpowiednie leczenie i pomoże nam zatrzymać rozwój choroby. Zanim jednak trafimy do odpowiedniego specjalisty, możemy zastosować kilka działań, które złagodzą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak:

  • ograniczenie drapania miejsc drażliwych i swędzących
  • nawilżanie skóry w okolicach wystąpienia żylaków
  • stosowanie żelów zawierających heparynę
  • wzmożenie aktywności fizycznej
  • zastosowanie kompresjoterapii

Produkty uciskowe – idealna profilaktyka żylaków

Wielu lekarzy wskazuje, iż najlepszym, a zarazem nieinwazyjnym i bezpiecznym sposobem zapobiegania i leczenia żylaków nóg jest kompresjoterapia. Jest to metoda, która wykorzystuje stopniowany ucisk. Terapia ta polega na nierównomiernym uciskaniu nogi za pomocą specjalnych wyrobów medycznych jak np. pończochy, rajstopy czy podkolanówki przeciwżylakowe. Można je zakupić w aptekach, sklepach medycznych lub na stronach producenta, takich jak Venoflex. Bogaty asortyment jest wysokiej jakości oraz produkowany zgodnie z normą ASQUAL i normą RAL. Zróżnicowany jest on przede wszystkim pod względem rozmiaru, koloru, wariantu, ale również skali ucisku. W razie problemów z doborem odpowiedniego produktu dostępni specjaliści służą swoją wiedzą i pomocą.