Kompresjoterapia - Co to jest i jakie daje efekty? - Venoflex
venoflex

Na czym polega kompresjoterapia i kto powinien z niej korzystać?

Kompresjoterapia – co to takiego?

Świat medycyny rozwija się bardzo dynamicznie, a dzięki nowatorskim badaniom możemy co jakiś czas usłyszeć o nowych metodach leczenia chorych. Jedną z takich metod jest kompresjoterapia, która aktualnie rekomendowana jest wielu pacjentom. Na czym polega ten rodzaj leczenia? U kogo może być stosowany? Czy obrzęk limfatyczny jest wskazaniem? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kompresjoterapia – co to takiego?

Kompresjoterapia jest jedną z bezpiecznych i małoinwazyjnych terapii stosowanych w profilaktyce, a także leczeniu chorób układu żylnego, m.in: żylaków nóg, zakrzepicy żylnej, a także obrzęków limfatycznych. Zaliczana jest do terapii fizykalnych. Polega na wywieraniu zewnętrznego, stopniowanego i kontrolowanego ucisku na tkanki poprzez zastosowanie specjalistycznych bandaży czy gotowych wyrobów medycznych. Użyte produkty kompresyjne odpowiednio uciskają chorą kończynę (najsilniej w okolicach stopy, najsłabiej w pachwinie), dzięki czemu wspomagają powrót żylny, zmniejszają ciśnienie w naczyniach, zapobiegają zastojom krwi bądź limfy, zmniejszają obrzęki, a także spowalniają degradację naczyń oraz skutecznie niwelują drętwienie, mrowienie, bóle i uczucie ciężkości nóg. W celu osiągnięcia pożądanych efektów terapeutycznych ważne jest, by ucisk był powtarzany regularnie i odpowiednio dobrany do poszczególnych części kończyny.

Kompresjoterapia – wskazania

Zarówno sama kompresjoterapia jak i stopień ucisku produktów kompresyjnych powinny być zarekomendowane i dokładnie określone przez lekarza. Metoda ta stosowana jest w profilaktyce przeciwzakrzepowej oraz w poniższych przypadkach:

  • pajączki i żylaki kończyn dolnych,
  • żylaki oraz obrzęki nóg u kobiet w ciąży,
  • zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych,
  • zakrzepica żył głębokich,
  • przewlekłe zaburzenia żylne,
  • przewlekła niewydolność żylna,
  • angiodysplazja,
  • obrzęki pooperacyjne i pourazowe,
  • obrzęk lipidowy,
  • obrzęk limfatyczny.

Kompresjoterapia zalecana jest również po zabiegu liposukcji, w zapobieganiu rozrostowi blizn, po mastektomii, w czasie laseroterapii lub skleroterapii oraz u osób pracujących stale i długotrwale w pozycji siedzącej lub stojącej. Ponadto produkty kompresyjne warto stosować podczas długich podróży, gdy pozostajemy w jednej pozycji powyżej czterech godzin.

Jakie produkty kompresyjne stosuje się w kompresjoterapii?

W trakcie terapii stopniowanym uciskiem wykorzystywane są różnego rodzaju uciskowe wyroby medyczne, począwszy od bandaży elastycznych, poprzez podkolanówki, pończochy i rajstopy przeciwżylakowe, po gotowe rękawy i rękawiczki kompresyjne. Asortyment ten jest bardzo bogaty i występuje w różnych rozmiarach, kolorach i wariantach. Na rynku dostępne są zarówno modele standardowe jak i wykonywane na miarę.

Kompresjoterapia przy obrzęku limfatycznym

Obrzęk limfatyczny to bardzo uciążliwa i ciężka do wyleczenia choroba, której kuracja jest czasochłonna i trudna. Jej leczenie opiera się przede wszystkim na wykonywaniu manualnych drenaży limfatycznych, czyli masaży, które mają na celu poprawić aktywność naczyń chłonnych, a tym samym umożliwić limfie swobodny przepływ. Wywierany ucisk redukuje rozległy obrzęk limfatyczny, ale także zapobiega ponownemu gromadzeniu się chłonki w tkankach. By podtrzymać uzyskane efekty, zalecana jest kompresjoterapia. W pierwszej fazie leczenia polega ona na specjalistycznym bandażowaniu, natomiast w drugiej fazie na noszeniu odpowiednich produktów kompresyjnych w postaci rękawów, rękawiczek, podkolanówek, rajstop lub pończoch. Kompresjoterapia stosowana przy obrzęku limfatycznym ogranicza też powstawanie infekcji oraz innych powikłań. Pozytywnie wpływa na cofanie się powstałych zwłóknień oraz stwardnień i wspomaga pracę pompy mięśniowej. W znacznym stopniu zmniejsza ból oraz redukuje stany zapalne.

 

Podsumowując, metoda leczenia uciskiem, kompresjoterapia, pomaga nie tylko w zapobieganiu czy leczeniu żylaków nóg, ale również w innych poważnych schorzeniach, jak na przykład obrzęk limfatyczny. Wystarczy konsultacja z lekarzem oraz właściwe dobranie produktów kompresyjnych, by zapobiec rozwojowi choroby.