Rajstopy uciskowe to niezastąpione elementy terapii szczególnie u osób cierpiących na niewydolność żylną oraz zakrzepicę żylną. Mogą one pełnić funkcje zarówno profilaktyczne, jak i lecznicze. Rajstopy uciskowe wyglądają jak zwykłe, standardowe pończochy, jednak zapewniają skuteczne wsparcie w poprawie krążenia żylnego w kończynach dolnych. Podpowiadamy, jak mierzyć i kiedy stosować rajstopy uciskowe, a także jak je prawidłowo nosić.
Produkty uciskowe w terapii przewlekłej niewydolności żylnej
Rajstopy uciskowe stosuje się w tzw. kompresji medycznej, a więc w nieinwazyjnym leczeniu niewydolności żylnej. Kompresjoterapia polega na leczeniu produktami o stopniowym, zewnętrznym ucisku na kończynę poprzez noszenie specjalistycznych, gotowych już wyrobów uciskowych w postaci podkolanówek, pończoch czy też rajstop. Takie produkty są podstawową formą postępowania na każdym etapie leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i jest standardem w trakcie oraz po leczeniu owrzodzeń żylnych goleni, a także w terapii obrzęków limfatycznych. Rajstopy uciskowe stosuje się m.in. w przypadku:
- profilaktyki zaburzeń żylnych (np. obciążenia genetyczne, praca stojąca lub siedząca, podróżowanie powyżej 4 godz. w unieruchomieniu lub wymuszonej pozycji, otyłość, itp.)
- niewydolności żylnej
- żylaków, pajączków
- obrzęków kończyn dolnych w przebiegu ciąży
- owrzodzenia nóg
- zawrotów głowy i omdleń towarzyszących szybkiemu wstawaniu lub zmianie pozycji
Jak mierzyć rajstopy uciskowe?
Rajstopy uciskowe Venoflex to produkty przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Wszystkie wyroby zostały wykonane z wykorzystaniem najnowszych technologii oraz dodatków przędzy naturalnej. Gwarantuje to najwyższą jakość produktów, łatwe zakładanie rajstop uciskowych oraz ich atrakcyjny wygląd. Wszystkie wyroby Venoflex są bezpieczne, przyjazne dla skóry oraz hypoalergiczne. Rajstopy damskie z serii Floral, Incognito, Kokoon czy Micro doskonale dopasowują się do kształtu nóg, zapewniając wyjątkowy komfort noszenia oraz skutecznie łagodząc uczucie zmęczenia nawet w czasie wielogodzinnego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej.
Jak mierzyć rajstopy uciskowe? Przede wszystkim dobór tego typu produktów powinien być uzależniony od umiejscowienia zmian widocznych na nogach lub od konkretnych zaleceń lekarza, który również ustala właściwy stopień nacisku rajstop uciskowych. Zbyt mała siła nacisku spowoduje, że rajstopy nie spełnią swojej roli, a tym samym nie przyniosą choremu żadnych korzyści. Z kolei zbyt duża siła nacisku może niebezpiecznie pogorszyć przepływ krwi w kończynach dolnych.
Rajstopy uciskowe muszą być właściwe dobrane do nóg chorej osoby. Aby tego dokonać, ważny jest odpowiedni pomiar kończyny dolnej. Taki pomiar należy przeprowadzić zawsze rano, zaraz po przebudzeniu, na nieobrzękniętej jeszcze kończynie. Pomiar, za pomocą elastycznej miarki, najlepiej taśmy krawieckiej, powinien dotyczyć obwodu nogi, zwłaszcza w okolicy kostki i łydki. Mierzenia powinno się dokonywać w pozycji stojącej wyprostowanej, nie zdejmując ciężaru ciała z mierzonej kończyny.
Rajstopy uciskowe na co dzień
Jak nosić rajstopy uciskowe? Przede wszystkim tego rodzaju wyroby powinno się zakładać zaraz po wstaniu z łóżka, zanim pojawią się obrzęki nóg, natomiast zdejmujemy je dopiero przed pójściem spać. Po założeniu rajstop uciskowych konieczne jest wygładzenie całej ich powierzchni, aby nie tworzyły się żadne łady, które mogłyby zakłócić przepływ krwi w kończynach. Trzeba pamiętać o tym, że pończochy uciskowe z czasem tracą swoje właściwości. Dlatego też po kilku miesiącach ich użytkowania należy wymienić je na nowy produkt.
Żródła:
https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe
https://zdrowie.tvn.pl/a/ponczochy-uciskowe-wskazania-dobor-zasady-noszenia
http://zdrowo.info.pl/kompresoterapia.html