Ciąża nie musi oznaczać żylaków. Odpowiednio dobrane rajstopy i pończochy uciskowe są w stanie ochronić Ciebie i Twoje nogi | Blog - Venoflex
venoflex

Ciąża nie musi oznaczać żylaków. Odpowiednio dobrane rajstopy i pończochy uciskowe są w stanie ochronić Ciebie i Twoje nogi

Jak uniknąć żylaków w ciąży?
Jak uniknąć żylaków w ciąży?

Każda ciąża stanowi dla ciała kobiety czas prawdziwej rewolucji. Organizm zaczyna inaczej funkcjonować – z trybu „1” przestawia się na tryb „1+1”. Zmiany te, choć niewątpliwie potrzebne, mogą pociągać za sobą pewne niechciane konsekwencje. Jedną z nich stanowią problemy z pojawiającymi się żylakami. Na szczęście i na to jest już bezpieczny i skuteczny sposób. Jaki? Specjalnie zaprojektowane rajstopy i pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży. Sprawdź sama, dlaczego ich noszenie faktycznie ma sens.

Jak zmienia się organizm kobiety podczas ciąży?

Zmiany, jakie zachodzą w ciele kobiety podczas tych magicznych 9 miesięcy, są czymś całkowicie naturalnym, a przy tym zadziwiająco przemyślanym. Nie ma w nich ani odrobiny przypadku czy niepotrzebnych reakcji. Wszystko w zgodzie z naturą i naszymi potrzebami. Co to za zmiany?

  1. Wzrost objętości i ciśnienia krwi – rozwijające się w nas dziecko potrzebuje tlenu i wszelkich składników niesionych z krwią. Aby nasz organizm mógł mu ich dostarczyć, musi zwiększyć objętość krwi krążącej w krwioobiegu. Za tym, niestety, idzie wzrost ciśnienia krwi i większy nacisk na ścianki żył, co jest jedną z przyczyn powstawania żylaków.
  2. Wydzielanie progesteronu – aby ułatwić nam poród, po zajściu w ciążę nasze ciało zaczyna produkować spore ilości progesteronu – hormonu ułatwiającego rozciąganie się całej tkanki łącznej, w tym i naszych żył. A to, plus opisany wyżej wzrost ciśnienia, stanowi prosty przepis na żylaki.
  3. Wzrost masy ciała – zjawisko w ciąży naturalne i oczywiste, w końcu nosimy w sobie nowe życie. Jednak ta zwiększająca się masa to również większy nacisk na nasze żyły, zwłaszcza w obszarze miednicy i kończyn dolnych.

Na tych 3 punktach nie kończy się lista zmian, jakim ciało kobiety poddawane jest w czasie ciąży. Część z nich pojawia się jedynie w określonych okolicznościach. Przykład? Wiele z nas na obrzęki kończyn dolnych spowodowane ciążą szczególnie mocno narzeka latem. Dlaczego? Ponieważ wysoka temperatura sprawia, że nasze żyły rozszerzają się i jeszcze więcej krwi zalega w naczyniach krwionośnych nóg.

Będąc świadomymi wszystkich tych zjawisk, zyskujemy dostateczne pojęcie o tym, na co należy uważać i czemu zapobiegać. A przeciwdziałać można, a nawet trzeba. Żylaki nie są bowiem problemem nie do uniknięcia, w szczególności u pań, które są obciążone genetycznie. Wystarczy jedynie wiedzieć, w jaki sposób się przed nimi chronić. Jak to zrobić? Wystarczy zastosować specjalistyczne rajstopy uciskowe na żylaki.

Dlaczego rajstopy i pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży to dobry pomysł?

Większość kobiet spotkała się z tym, że lekarz prowadzący ich ciążę zaleca noszenie tzw. wyrobów kompresyjnych. Dzieje się tak, gdyż coraz większa jest świadomość tego, że żylakom można i wręcz należy zapobiegać. I nie chodzi tu jedynie o kwestie samej tylko estetyki, ale i zdrowia.

Rajstopy i pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży to przede wszystkim rozwiązanie całkowicie bezpieczne, tak dla nas, jak i dla rozwijającego się w nas maleństwa. Nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia, za to wiele mogą pomóc. Dostępne na rynku rajstopy na żylaki przeznaczone dla kobiet w ciąży poprawiają krążenie krwi, w efekcie czego niwelują drętwienie i obrzęki łydek, usuwają uczucie ciężkości kończyn dolnych, a także zapobiegają powstawaniu licznych pajączków i żylaków nóg. By to osiągnąć należy jedynie produkty tego typu odpowiednio dobrać i właściwie dopasować. Można zrobić to samemu w domu. Wystarczy tylko prawidłowo zmierzyć kończyny dolne rano, tuż po nocnym odpoczynku, a następnie porównać z danymi producenta. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy wybrane przez nas rajstopy, podkolanówki czy pończochy na żylaki są odpowiednie, wówczas swój zakup najlepiej zrobić przy współpracy ze specjalistą, który dostosuje rozmiar i wyjaśni jaki ucisk będzie odpowiedni dla naszych potrzeb. Tego typu usługi świadczą obecnie jedynie wybrani producenci rajstop i pończoch uciskowych, jak choćby Venoflex. Być może wkrótce za ich śladem pójdą też inni.

Chyba każda matka przyzna, że ciąża była dla niej czasem niezwykłym. Pięknym, ale i trudnym zarazem. Zmian zachodzących wówczas w naszym ciele nie powinniśmy się bać, możemy za to przeciwdziałać ich niekorzystnym konsekwencjom. Żadna z nas nie jest skazana na żylaki. Ciąża nie musi wcale oznaczać tego typu problemów. Z tym naprawdę można sobie poradzić. Wystarczy na co dzień zakładać odpowiednio dobrane podkolanówki, rajstopy bądź pończochy uciskowe na żylaki przeznaczone dla kobiet w ciąży.Źródła:
https://portal.abczdrowie.pl/jak-prawidlowo-dobrac-ponczochy-uciskowe
https://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/objawy/obrzeki-przyczyna-moze-byc-brak-wody-bialka-upal-sol-alkohol-aa-xh52-pDfF-1WnE.html
https://swiat-rodzicow.pl/rajstopy-uciskowe-przeciw-zylakom-w-ciazy
https://www.domzdrowia.pl/artykul/skuteczne-zwalczanie-zylakow-rajstopy-i-ponczochy-przeciwzylakowe-463
Domowy Poradnik Zdrowia, w konsultacji z dr. J.H. Rennerem, wyd. ConsumerGuide, Publications International, r. 1993.