Jak Zlikwidować Obrzęk Limfatyczny Ręki? Poradnik - Venoflex
venoflex

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny ręki? Poradnik

Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny ręki w prawidłowy sposób? Z tym pytaniem mierzą się pacjentki i pacjenci borykający się z obrzękiem kończyny górnej, którzy poszukują bezpiecznych i skutecznych metod na jego zniwelowanie. Podłoża tej choroby mogą być bardzo różne – od wad wrodzonych układu limfatycznego, przez choroby dziedziczne, po urazy czy ekspozycję organizmu na promieniowanie w trakcie terapii radiologicznej. Proces leczenia obrzęku limfatycznego ma charakter ciągły i składa się z dwóch podstawowych faz, tzn. fazy redukcji i stabilizacji. W jego ramach wykorzystuje się różne techniki i rozwiązania, takie jak np. drenaż limfatyczny, stosowanie specjalistycznych bandaży czy noszenie odpowiednio dopasowanej odzieży kompresyjnej.

Nie ulega wątpliwości, że obrzęk limfatyczny ręki znacząco obniża komfort pacjenta i negatywnie rzutuje na jego codzienne funkcjonowanie. Aby go zminimalizować i uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z jego rozwojem, należy wdrożyć odpowiednio opracowany plan leczenia. W dalszej części tego artykułu przybliżymy, co to jest obrzęk limfatyczny ręki, a także wyjaśnimy m.in. jakie mogą być przyczyny jego występowania, jakie wyróżnia się objawy tej dolegliwości, a także jak leczyć obrzęk limfatyczny.

Czym jest obrzęk limfatyczny ręki?

Obrzęk limfatyczny jest przewlekłą chorobą występującą zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, która stanowi konsekwencję dysfunkcji układu limfatycznego. W organizmie osoby zmagającej się z tą dolegliwością dochodzi do niefizjologicznego zastoju limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Najczęstszym efektem tego zjawiska jest przewlekły stan zapalny. Z wystąpieniem obrzęku limfatycznego mamy najczęściej do czynienia w przypadku kończyn górnych i dolnych – najłatwiej rozpoznać go, identyfikując charakterystyczny symptom w postaci nabrzmienia rąk lub nóg. Należy przy tym zaznaczyć, że może on pojawić się także w innych partiach ciała, takich jak np. twarz, brzuch czy narządy płciowe.

Ze względu na przyczyny źródłowe powstawania obrzęku limfatycznego rąk oraz innych części ciała można wyróżnić można dwa podstawowe tej dolegliwości.

  • Pierwszym rodzajem obrzęku limfatycznego jest tzw. pierwotny obrzęk limfatyczny. W większości przypadków dotknięte nim są obie kończyny dolne. Jest on najczęściej spowodowany ogólnoustrojowymi nieprawidłowościami w układzie limfatycznym. Zazwyczaj pierwotny obrzęk limfatyczny rozwija się spontanicznie w wyniku wrodzonych wad układu limfatycznego. W niektórych przypadkach jest on z kolei następstwem choroby dziedzicznej. Warto zauważyć, że objawy pierwotnego obrzęku limfatycznego mogą pojawić się już po urodzeniu lub wystąpić w okresie adolescencji bądź wczesnej dorosłości.
  • Innym typem obrzęku limfatycznego jest tzw. wtórny obrzęk limfatyczny. Jego wystąpienie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak np. uraz obejmujący układ limfatyczny (przykładowo: skręcenie, ukąszenie owada), ostre infekcje czy działania podjęte w ramach leczenia określonych chorób. W kontekście ostatniego ze wspomnianych czynników należy wspomnieć m.in. o radioterapii oraz chirurgicznym usunięciu nowotworu. Wtórny obrzęk limfatyczny stanowi dolegliwość, która zazwyczaj dotknięta jest jedna z kończyn górnych lub dolnych.

Obrzęk limfatyczny ręki – częsta konsekwencja leczenia nowotworu piersi u kobiet

Liczną grupę osób, które zastanawiają się, jak zlikwidować obrzęk limfatyczny ręki, stanowią kobiety po zakończonym leczeniu nowotworu piersi. Statystyki wskazują, że z tą dolegliwością boryka się od 20 do 30% pacjentek, jakie poddały się leczeniu raka piersi. Co wpływa na tak dużą skalę tego problemu? W procesie leczenia nowotworu piersi często zachodzi konieczność usunięcia u pacjentki węzłów chłonnych w okolicach pachy po stronie chorej piersi. Może to przyczynić się do nieprawidłowego przepływu limfy, a w konsekwencji do jej gromadzenia. Powoduje to wystąpienie obrzęku limfatycznego – zwiększa się wtedy objętość ręki po stronie operowanej piersi.

Usunięcie węzłów chłonnych nie jest jedyną potencjalną przyczyną pojawienia się obrzęku limfatycznego ręki u kobiet po mastektomii. Innym czynnikiem ryzyka sprzyjającym rozwojowi tej dolegliwości jest m.in. narażenie na działanie promieniowania podczas radioterapii. Co istotne, obrzęk limfatyczny ręki może wystąpić u pacjentek w różnym czasie. Zazwyczaj pojawia się on na przestrzeni półtora roku od rozpoczęcia leczenia, jednak w niektórych przypadkach rozwój obrzęku następuje nawet po upływie wielu lat od zakończenia terapii nowotworowej. Warto zaznaczyć również to, że panie po mastektomii mogą zmagać się z obrzękiem obejmującym różnej wielkości obszar kończyny górnej. Niekiedy można zaobserwować zwiększenie objętości nie tylko przedramienia czy ramienia, ale także nawet okolic pachy.

Jakie można wyróżnić charakteryzujące obrzęk limfatyczny ręki objawy?

Wskazujące na rozwijający się obrzęk limfatyczny ręki objawy mogą przyjmować różne formy i charakteryzować się zróżnicowanym poziomem intensywności i dotkliwości. W ogólnym ujęciu wśród najczęstszych symptomów obrzęku limfatycznego wyróżnia się: nabrzmienie, ból, uczucie ciężkości, a także deformację dotkniętej nim partii ciała. Jeśli mowa natomiast o alarmujących sygnałach wskazujących na obrzęk limfatyczny ręki, to szczególną uwagę zwraca się m.in. na:

  • wyraźną opuchliznę, która przechodzi stopniowo od miękkiej formy do twardszej, sprawiającej ból,
  • ograniczony zakres ruchu ręki,
  • uczucie ciężkości,
  • rozwijającą się deformację ręki oraz zwłóknienie naczyń limfatycznych.

Osoby, które podejrzewają u siebie tę dolegliwość, nie powinny jej bagatelizować, tylko udać się do wyspecjalizowanego lekarza po wsparcie i radę, co na obrzęk limfatyczny ręki w ich przypadku należy zastosować. Poważne potraktowanie wczesnych symptomów jest bardzo ważne, bo przez to, jak wygląda obrzęk limfatyczny ręki w początkowym stadium, niektórzy pacjenci mogą go zlekceważyć. W pierwszej fazie rozwoju obrzęk objawia się zazwyczaj miejscowo i w prosty sposób można go zredukować poprzez podniesienie chorej kończyny. Po pewnym czasie dochodzi do drugiego etapu postępowania choroby – wtedy obrzękiem dotknięta jest już cała ręka, a w wielu przypadkach pojawiają się także zauważalne zmiany skórne. W finalnym stadium obrzęk praktycznie uniemożliwia poruszanie ręką i często współtowarzyszą mu zapalne powikłania natury dermatologicznej.

Jak leczyć obrzęk limfatyczny ręki?

Pierwszym krokiem na drodze do tego, jak pozbyć się obrzęku limfatycznego ręki, jest zgłoszenie się do lekarza, który specjalizuje się w tego rodzaju dolegliwościach. Jego zadaniem jest postawienie profesjonalnej diagnozy, a następnie opracowanie planu leczenia uwzględniającego stan pacjenta oraz jego potrzeby. Odpowiednio prowadzony proces leczenia obrzęku limfatycznego ręki ma na celu m.in. redukcję i stabilizację objętości kończyny górnej oraz usprawnienie jej pracy, a także działanie profilaktyczne na rzecz uniknięcia ewentualnych powikłań tej dolegliwości.

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, leczenie obrzęku limfatycznego ma zwykle charakter ciągły i odbywa się w dwóch komplementarnych fazach, tj. fazie redukcji i fazie stabilizacji. Podczas fazy redukcji dąży się do maksymalnego zminimalizowania obrzęku ręki. Objętość chorej kończyny powinna zbliżyć się do poziomu drugiej, zdrowej ręki. Jakie działania podejmuje się w fazie redukcji, aby ograniczyć wielkość obrzęku? Wśród nich znajdują się zazwyczaj m.in.:

  • manualny drenaż limfatyczny – za jego wykonywanie powinien odpowiadać kompetentny fizjoterapeuta, który ukończył niezbędne szkolenia w tym zakresie,
  • drenaż pneumatyczny realizowany z wykorzystaniem specjalnego urządzenia do presoterapii,
  • wykorzystanie specjalnych bandaży redukcyjnych i drenujących,
  • dostosowana do stanu pacjenta aktywność fizyczna realizowana po założeniu bandaży na chorą kończynę – pacjent wykonuje starannie dobrane ćwiczenia zarówno pod czujnym okiem specjalisty, jak i – odpowiednio poinstruowany – we własnym zakresie,
  • terapia blizn – stosowana często w przypadku pacjentek i pacjentów po różnego rodzaju zabiegach chirurgicznych, w tym także mastektomii,
  • odpowiednio prowadzona dieta oraz pielęgnacja skóry.

Osoby, które szukają informacji na temat tego, jak zlikwidować obrzęk limfatyczny ręki, z pewnością ciekawi to, ile może trwać faza redukcji w procesie leczenia tej dolegliwości. Dokładna długość fazy redukcji jest uzależniona od tego, w jakim stadium jest obrzęk, przy czym wynosi zwykle od jednego do kilku tygodni. W momencie gdy objętość kończyny górnej zostanie ograniczona do założonego poziomu, można zakończyć fazę redukcji i płynnie przejść do fazy stabilizacji.

Czym charakteryzuje się faza stabilizacji? Po tym, jak udało się zmniejszyć obrzęk limfatyczny do zadowalającego poziomu, podejmowane są działania na rzecz stabilizacji zredukowanej objętości opuchlizny bądź dalszej jej redukcji. Zadaniem czynności realizowanych podczas trwania tej fazy procesu leczenia jest również zapobieganie nawrotom obrzęku oraz przywrócenie prawidłowej ruchomości ręki u pacjenta. Podobnie jak w przypadku fazy redukcji, tak i w fazie stabilizacji może być stosowany manualny drenaż limfatyczny, ale wykorzystywanych na tym etapie rozwiązań jest znacznie więcej. Na początku fazy stabilizacji używa się najczęściej elastycznych i kompresyjnych bandaży – zakłada się je pod kontrolą specjalistów, aby mieć pewność, że zostanie to zrobione w bezpieczny i prawidłowy sposób. Kolejnym elementem wprowadzanym w tej fazie leczenia obrzęki limfatycznego ręki jest odpowiednio dopasowana odzież kompresyjna. Jej zakładanie i noszenie jest znacznie wygodniejsze niż samodzielne bandażowanie kończyny. Warto przy tym podkreślić, że odzież kompresyjna w postaci np. rękawów na obrzęk limfatyczny ręki czy rękawiczek na obrzęk limfatyczny dłoni łączy w sobie komfort, estetykę i – przede wszystkim – wysoką skuteczność we wspieraniu procesu leczenia tych dolegliwości układu limfatycznego. Zaznaczmy jednak, że dobór bandaży oraz innych produktów przeznaczonych do stosowania w przypadku obrzęku limfatycznego musi być oparty na podstawie jasnych wytycznych od lekarza prowadzącego.

Sklep Venoflex – zamów profesjonalne produkty na obrzęk limfatyczny

Wielu pacjentów po uzyskaniu odpowiednich zaleceń od lekarza zastanawia się, gdzie mogą kupić wysokiej jakości, specjalistyczne produkty na obrzęk limfatyczny ręki. Tego rodzaju asortymentem dysponujemy w sklepie Venoflex, w którego ofercie można znaleźć różnorodne wyroby cenionego na rynku producenta Thuasne. Dostępne są u nas m.in.:

W sklepie Venoflex można jednak zamówić nie tylko dopasowany rękaw kompresyjny czy specjalistyczne bandaże na obrzęki limfatyczne. Oferujemy także szeroki wybór sprawdzonych rozwiązań z innych kategorii – wśród nich znajdują się m.in.:

Z doświadczenia wiemy, że pacjenci często mają wątpliwości w zakresie tego, który produkt będzie zgodny z zaleceniami ich lekarza oraz dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Z tego powodu gwarantujemy naszym klientom pełne wsparcie kompetentnych specjalistów w podjęciu właściwej decyzji i złożeniu zamówienia spełniającego ich oczekiwania.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.