Żywotność wyrobów kompresyjnych determinowana jest ich poprawnym użytkowaniem i pielęgnacją. Dotyczy to przede wszystkim prania, suszenia i przechowywania produktów uciskowych. Czynności te są szczególnie trudne w sezonie grzewczym – wówczas nie trudno o „przegrzanie” wyrobów kompresyjnych, które powoduje utratę ich podstawowych właściwości.
Instrukcja zakładania wyrobów kompresyjnych
Jednym z fundamentalnych elementów dotyczących dbania o wyroby kompresyjne jest ich odpowiednie zakładanie. Z pozoru może się to wydawać banalnie proste, jednakże medyczne produkty uciskowe zakłada się inaczej niż standardowe podkolanówki czy rajstopy. Przede wszystkim należy je zakładać w godzinach porannych, po co najmniej kilkugodzinnym odpoczynku. Niezwykle pomocne mogą okazać się gumowe rękawiczki, których główną rolą jest przede wszystkim zapobiegnięcie przypadkowemu uszkodzeniu wyrobów kompresyjnych. Z tych samych względów zaleca się zdjąć zegarek i biżuterię. Zdecydowanie odradzanym pomysłem jest używanie tłustych maści, kremów, olejów i innych substancji o podobnej konsystencji.
Niezwykle pomocne w ściąganiu i zakładaniu wyrobów uciskowych są tzw. ślizgacze, które zostały stworzone z myślą o podniesieniu komfortu osób korzystających z kompresjoterapii.
Jak przechowywać produkty uciskowe?
Wyroby kompresyjne należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie mogą one ulec zniekształceniu i utracić swoje właściwości prozdrowotne.
Jak prać wyroby kompresyjne?
Wszystkie wyroby kompresyjne – skarpety, pończochy, rajstopy i podkolanówki – należy prać po każdorazowym użyciu. Można prać je zarówno ręcznie, jak i w pralce – w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalnego woreczka do prania. Oprócz tego warto pamiętać, by do produktów uciskowych nie stosować płynów do płukania. Nie należy także suszyć ich w suszarce, ponieważ może to skutkować ich przegrzaniem. O czym jeszcze warto pamiętać przy praniu wyrobów kompresyjnych? Przede wszystkim o tym, że należy je suszyć w przewiewnym miejscu, najlepiej bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. Odradzanym rozwiązaniem jest także prasowanie i pranie chemiczne.
Podczas sezonu grzewczego należy pamiętać, by wyrobów kompresyjnych nie suszyć na grzejnikach. Najlepiej powiesić je na suszarce do prania i dać im samoistnie wyschnąć.
Jak często wymieniać wyroby uciskowe?
Wiele osób zastanawia się nad żywotnością produktów kompresyjnych i nad tym, jak długo można je stosować bez obaw, że utracą swoje przeciwżylakowe właściwości. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie są zalecenia producenta. Niektóre tego typu produkty można nosić 2-3 miesiące, a inne aż 6 miesięcy. Przy czym są to najczęściej górne granice funkcjonalności wyrobów uciskowych. Zdecydowanie najlepszą opcją jest obserwowanie ich stanu – jeśli widzimy, że podkolanówki czy pończochy stają się nadmiernie rozciągnięte tj. czujemy spadek działania kompresji, zauważamy odkształcenia lub uszkodzenia, to należy zrezygnować z ich używania i zakupić nową parę. Dodatkowo warto podkreślić, że odpowiednia dbałość o produkty uciskowe może znacznie przedłużyć ich żywotność. Dobrym rozwiązaniem jest zakup kilku wyrobów kompresyjnych i noszenie ich naprzemiennie.
Sezon grzewczy a kompresjoterapia
Noszenie wyrobów uciskowych w sezonie grzewczym niekiedy może być mało komfortowe – w głównej mierze ze względu na temperatury panujące w pomieszczeniach, a także nadmiernie suche powietrze. Z tego powodu warto wybierać produkty kompresyjne wysokiej jakości. Mowa tu w głównej mierze o wyrobach, zapewniających cyrkulację powietrza na odpowiednim poziomie. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko nadmiernej potliwości stóp, a co za tym idzie – poprawimy komfort użytkowania produktu.