Poszerzone, wypukłe żyły na nogach to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny. Nieleczone żylaki mogą bowiem doprowadzić do groźnej dla życia zakrzepicy oraz schorzeń układu krwionośnego i chorób serca. Wiele osób cierpi na tę przypadłość z powodów genetycznych, jednak na rozwój pajączków ma też wpływ styl życia. Podpowiadamy więc, na co uważać, mając żylaki nóg i jak im zapobiegać.
Czego nie robić przy żylakach?
Bezpośrednią przyczyną żylaków są kruche, osłabione ściany naczyń krwionośnych. Często jest to problem dziedziczny, ale może również pojawić się u osób, u których nie występuje w rodzinie tendencja do żylaków. Ma na to wpływ niewłaściwa dieta, niedostateczna ilość ruchu w ciągu dnia i siedzący tryb życia. W grupie ryzyka są też osoby otyłe, obciążone chorobami układu krwionośnego, a także kobiety w ciąży. W takich przypadkach kluczowa jest odpowiednia profilaktyka, która powstrzyma rozwój żylaków i złagodzi dolegliwości towarzyszące temu schorzeniu.
Czego unikać przy żylakach?
- Przegrzewania ciała – zrezygnuj z sauny, długiego przebywania na słońcu, gorących kąpieli i seansów w solarium.
- Sportów obciążających dolne kończyny – aktywność fizyczna przy problemach z żylakami jest wskazana, ale nie powinna być zbyt intensywna. Należy unikać takich dyscyplin jak, kulturystyka, sporty wysiłkowe, piłka nożna i narciarstwo. W zamian za to wybierz pływanie, nordic walking i jazdę na rowerze.
- Niezdrowej diety – podstawą jadłospisu powinny być warzywa, owoce oraz chude mięso i ryby. Na rozwój żylaków mają wpływ wysokoprzetworzone produkty zawierające duże ilości cukru, soli i tłuszczu.
- Przebywania w jednej pozycji – staraj się unikać długiego siedzenia i stania. W miarę możliwości rób przerwy w pracy, aby trochę pospacerować.
- Obcisłej odzieży – za małe spodnie hamują przepływ krwi, prowadząc do obrzęków i problemów z krążeniem. Wyjątek stanowią produkty kompresyjne i uciskowe, które zostały stworzone z myślą o osobach zmagających się z problemami żylnymi.
Na co uważać mając żylaki nóg i jak im zapobiegać?
Zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to ważne elementy profilaktyki przeciwżylakowej. Mając predyspozycje do problemów z krążeniem, należy się także wystrzegać palenia papierosów, picia alkoholu czy chodzenia w wysokich szpilkach lub za małych butach.
W zapobieganiu rozwojowi żylaków będą natomiast pomocne delikatne masaże i kompresjoterapia z wykorzystanie produktów uciskowych. Aby dobrać odpowiednie pończochy lub rajstopy, należy dokonać pomiarów ciała i określić stopień problemu z żylakami. W razie wątpliwości możesz się skontaktować z jednym z naszych ekspertów, którzy pomogą Ci dopasować produkt do Twoich potrzeb.