Żylaki - skąd się biorą? Co robić, gdy bolą? Praktyczne porady | Venoflex
venoflex

Bolące żylaki nóg – jak radzić sobie z bolącymi żylakami?

Bóle nóg nie są czymś niecodziennym. Każdy z nas wiele razy w życiu odczuwał takie dolegliwości. Częściej związane z większym wysiłkiem fizycznym, rzadziej połączone z jakimiś schorzeniami.

Trzeba jednakże zaznaczyć, że oddzielnym, choć dość powszechnym problemem są żylaki. Osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej lub siedzącej bywają bardziej narażone na ich wystąpienie.

Po powrocie do domu czujemy, że nasze nogi są opuchnięte, ciężkie jak z ołowiu i odmawiają nam posłuszeństwa. Jeśli jeszcze nie widzimy pod skórą w okolicy tylnej części kolan granatowych zwojów żył, to znaczy, że weszliśmy w stan przedżylakowy i możemy zrobić coś, by go zatrzymać.

Jeśli te już się pojawiły, prawdopodobnie wiemy już też, jak dotkliwy może być ból żylaka w nodze. Warto wiedzieć, jak zapobiegać ich powstawaniu, ale też jak ratować się, gdy już wystąpił ten problem oraz do jakiego specjalisty się zgłosić.

Do jakiego lekarza z żylakami?

Problem wcale nie jest taki mało powszechny. Według najnowszych statystyk około połowa kobiet i 40% mężczyzn w Polsce ma żylaki. Bardzo często występują nieleczone żylaki, o których nawet nie wiemy albo po prostu je bagatelizujemy, zakładając, że jest to problem wyłącznie natury estetycznej, a nie zdrowotnej i stawiamy na maskowanie żylaków.

Dopiero bolące żylaki zmuszają nas do tego, by zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Do jakiego lekarza się udać? Nie ma jednej specjalizacji, która zajmuje się wyłącznie żylakami, a to dlatego że ich przyczyn należy upatrywać w rozmaitych źródłach.

Wystarczy jednak, że umówimy się na wizytę do lekarza rodzinnego, który będzie mógł skierować nas na bardzo istotne w tym przypadku badanie – doppler żył bądź tętnic lub bezpośrednio do specjalisty: kariologa, endokrynologa, angiologa czy chirurga naczyniowego.

Niekiedy też pomocy może udzielić lekarz medycyny estetycznej lub dermatolog, zwłaszcza jeśli nie mamy dużych żylaków, a raczej nieestetyczne pajęczynki.

Ból żylaków – jak go uniknąć i jak go zmniejszyć?

Oczywiście, najlepiej byłoby uniknąć bólu, unikając żylaków. Wciąż jednak brakuje nam świadomości, jakie objawy sygnalizują, że za jakiś czas mogą się pojawić właśnie problemy z żyłami.

Bardzo często jest to kwestia genów, dlatego jeśli nasi rodzice lub dziadkowie mieli żylaki, powinniśmy szczególnie przyłożyć się do profilaktyki. Odpowiadając na pytanie, czy żylaki bolą, można stwierdzić, że faktycznie bolą. Nie tylko same żyły, ale też i całe nogi.

U osób ze skłonnością do powstawania żylaków i u tych, które nabawiły się ich przez niezdrowy tryb życia, objawy są podobne i jednym z nich jest właśnie ból nóg. Zazwyczaj pojawia się on wieczorem.

Cały dzień spędzony na nogach albo przeciwnie – cały dzień spędzony w pozycji siedzącej mogą stanowić główną przyczynę powstawania żylaków, a także związanych z nimi dolegliwości bólowych. Zakładanie nogi na nogę nieraz tylko pogorszą ten stan.

Dobrym pomysłem zarówno w kwestii zapobiegania występowania żylaków, jak i radzenia sobie z ich bólem jest wprowadzenie do swojego życia większej porcji ruchu. Jeśli praca wymaga od nas przebywania w jednej pozycji przez długi czas, dobrze będzie robić sobie częste przerwy, przejść się, rozciągnąć, dać odpocząć nogom.

Po pracy z kolei warto będzie wybrać się na spacer, na rower albo na basen. Świetnym ćwiczeniem angażującym całe ciało jest nordic walking. Poza kijkami nie wymaga też żadnych specjalnych akcesoriów.

Bolące żylaki nóg często mają związek z osłabieniem mięśni. Im będą mocniejsze, tym sprawniejszy będzie przepływ krwi w kończynach dolnych. Krew nie będzie gromadzić się w żyłach, rozciągając je i tworząc nieestetyczne zwoje pod skórą.

Warto też będzie zrezygnować ze zbyt obcisłych ubrań czy bielizny uciskającej mocno skórę w jednym miejscu i ograniczającej swobodny przepływ krwi oraz innych płynów ustrojowych.

Bolące żylaki na nogach można też zredukować, stosując specjalne rajstopy kompresyjne. Ich użycie jednak lepiej skonsultować z lekarzem, który podpowie, jaki stopień ucisku w naszym przypadku będzie optymalny.

Pęknięcie żylaka – co robić?

Tym, co może wywołać nagły silny ból, jest pęknięty żylak na nodze. Może do tego dojść przez uraz mechaniczny w miejscu występowania żylaka, pojawienie się zmian zapalno-zakrzepowych, ale też przez ukąszenie owada czy wysokie ciśnienie krwi wywołane chociażby długim przebywaniem w jednej pozycji – najczęściej stojącej. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja i trzeba działać sprawnie.

Nie obejdzie się bez interwencji lekarza czy wezwania pogotowia i przewiezienia chorego do szpitala. Do momentu przyjazdu ratowników koniecznie należy założyć jałowy opatrunek uciskowy oraz opaskę uciskową. Trzeba ją umieścić poniżej uszkodzonego żylaka. Pacjent powinien także zająć pozycję leżącą, z nogą uniesioną tak, by zmniejszyć utratę krwi i odciążyć kończyny.

Bibliografia
  1. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/lista/71748,ponczochy-przeciwzylakowe-czy-moge-wybrac-je-samodzielnie