Ból kostek – jakie mogą być przyczyny tego stanu | Blog - Venoflex
venoflex

Ból kostek – jakie mogą być przyczyny tego stanu

Ból kostek – jakie mogą być przyczyny tego stanu

Ból kostek w nogach jest bardzo częstą przypadłością. Może mieć różne przyczyny, jednak najczęściej powstaje on w wyniku różnego rodzaju przeciążeń i nadwyrężeń, ale również i licznych chorób układowych. Chociaż wszelkie nieprzyjemne dolegliwości występujące w okolicy stawu skokowego nie muszą oznaczać niczego groźnego, to należy w każdym przypadku podjąć niezbędne działania, by je złagodzić bądź skonsultować ból nóg w kostkach z lekarzem. Zatem o czym może sygnalizować częsty ból kostek i jak z nim sobie radzić?

Ból nóg w kostkach – przyczyny

Ból w kostkach u nóg to objaw, który może mieć dwa różne podłoża powstawania. Wywołany on może być urazem bądź chorobą.

Ból kostek po urazie

Ból, który możemy odczuwać w okolicy stawu skokowego może być wynikiem jego urazu. Jest to staw, który najczęściej ulega kontuzjom. Wynika to głównie z jego budowy anatomicznej, a także sił zewnętrznych, które oddziałują na niego w czasie ruchu. Tak więc ból w kostkach u nóg mogą wywołać takie urazy, jak:

  • stłuczenie, gdzie nie dochodzi do żadnych zmian w budowie stawu i kości. Ból występuje tylko w miejscu urazu i towarzyszy mu opuchlizna oraz krwiak
  • skręcenie, powoduje uszkodzenie tkanek miękkich, czyli torebki stawowej i więzadeł. Pojawia się silny ból, a także duży obrzęk
  • zwichnięcie, podczas którego dochodzi do przemieszczenia kości. Wówczas jest konieczne jej nastawienie. W tym przypadku ból kostek w nogach występuje oraz się nasila w momencie próby wykonania ruchu kończyną
  • złamanie, czyli uszkodzenie struktury kości.

Bolące kostki u nóg bez wystąpienia urazu

Nie doznałeś żadnego urazu, a pojawia się ból nóg w kostkach? Przyczyny tutaj można szukać w rozwijających się chorobach. Jedną z nich jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Ból kostek w nocy czy w dzień może wywoływać także przewlekła niewydolność żylna, zapalenie rozcięgna podeszwowego, różnego rodzaju wady, a także zaburzenia liniowości stóp. Bardzo często pojawia się także w zaostrzeniu dny moczanowej, w przypadku nadmiernej otyłości, w neuralgii Mortona czy też przy opadającej stopie, o której możesz przeczytać w artykule: „Opadająca stopa – cóż to za schorzenie i jak należy je leczyć”. Spuchnięta i boląca kostka bez urazu to także oznaka niewydolności krążeniowej.

Ból nóg w kostkach – objawy współistniejące

To, jakie objawy towarzyszą bólowi kostek w nogach, w dużej mierze zależy od stopnia oraz rodzaju kontuzji struktur stawu skokowego. Chory może zaobserwować także obrzęk, zaczerwienienie oraz siniaki pod skórą. Oprócz tego pojawia się niekiedy uczucie mrowienia, zesztywnienia okolic kostki. Dodatkowo mogą wystąpić problemy z poruszaniem się w postaci patologicznych rodzajów chodu bądź całkowitego unieruchomienia stawu.

Ból kostek w nogach – diagnostyka

Bolące kostki u nóg diagnozowane są w kilku etapach. Na samym początku specjalista przeprowadza wywiad, by przybliżyć podłoże pojawiającego się bólu. Następnie wykonuje badania fizykalne, które pozwalają wskazać wstępną przyczynę dolegliwości. Chcąc potwierdzić bądź wykluczyć postawioną diagnozę lekarz najczęściej kieruje na badanie RTG, a czasami nawet na USG. W przypadku bardzo poważnych urazów bezzwłocznie wykonuje się dodatkowo tomografię komputerową bądź rezonans magnetyczny.

Ból kostek – jak wygląda leczenie

Pojawiający się ból kostek w nocy oraz w trakcie dnia należy niezwłocznie zdiagnozować i leczyć, aby móc przyspieszyć rekonwalescencję i ograniczyć ryzyko powstania powikłań. W tym celu zaleca się dużo odpoczynku, usztywnienie kończyny oraz jej odciążanie. W przypadku wystąpienia opuchlizny oraz zaczerwienienia należy schładzać kostkę lodem lub specjalnymi żelowymi okładami, a także utrzymywać chorą kończynę powyżej poziomu ciała. Jeżeli mamy problemy z poruszaniem się, lekarz może także zlecić zakładanie ortezy, która będzie wspomagać prawidłowe poruszanie się.


Ból kostek może w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z tego względu specjaliści zalecają także stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych w postaci maści, żeli czy tabletek.