Choroby układu krążenia są jednymi z tych, które u Polaków występują stosunkowo często. Jest to związane między innymi z siedzącym trybem życia, ale też i specyficzną dietą bogatą w tłuszcz, a nierzadko też z używkami i stresem. Mieszanka tych czynników działa jak magnes na choroby żył.
Istnieje jednak mnóstwo związków chemicznych zawartych w owocach i warzywach, które sprzyjają zdrowiu i redukują ryzyko wystąpienia poważnych chorób układu krążenia. Szczególną uwagą warto obdarzyć antocyjany i polifenole. Są to substancje wykazujące działanie ochronne i wzmacniające żyły. Fakt, że znajdują się w roślinach powoduje także, że ich włączenie do codziennej diety poskutkuje zmniejszeniem wagi, a przez to obniżeniem ciśnienia krwi.
Polifenole – co to jest?
Polifenole to związki organiczne pochodzenia roślinnego. Są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią przed powstawaniem i szkodliwym działaniem wolnych rodników. Poza tym polifenole wykazują aktywność przeciwzapalną, przeciwwirusową i antybakteryjną. Dodatkową zaletą dla układu krążenia są także właściwości przeciwzakrzepowe. Związki te chronią przed chorobą niedokrwienną serca, ale i spowalniają proces starzenia się komórek oraz wzmacniają odporność organizmu.
Związki polifenolowe wspierają produkcję tlenku azotu. Ta substancja ma wpływ na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a przez to redukuje ryzyko ich uszkodzenia. Poprawia elastyczność tętnic, a jednocześnie chroni chociażby przed miażdżycą. Produkty bogate w polifenole to głównie owoce i warzywa, w tym jabłka i warzywa strączkowe, ale też kakao czy zielona herbata i popularna ostatnio yerba mate.
Polifenole w zielonej herbacie i yerbie z kolei kojarzą się przede wszystkim z silnym działaniem detoksykującym, co ogólnie korzystnie wpływa na organizm. Polifenole wspierają leczenie nadciśnienia, dusznicy, cukrzycy, miażdżycy, ale też chronią przed zawałami serca.
Antocyjany
Są to barwniki występujące w świecie roślin i odpowiadają za kolor fioletowy, niebieski i czerwony. Dla człowieka mają ogromne znaczenie w kontekście zdrowia. Wspierają wzrok, ale też mają doskonały wpływ na układ krążenia, poprawiając elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszając ich kruchość. Redukują ryzyko powstania choroby wieńcowej i arteriosklerozy. Poza tym wykazują działanie przeciwzapalne.
Można je znaleźć między innymi w bakłażanach, burakach, czerwonej cebuli i kapuście, a także we wszystkich czerwonych i fioletowych owocach takich jak aronia, truskawka, winogrona, borówki czy wiśnie, poziomki lub żurawina.
Są wykorzystywane nie tylko w celach zdrowotnych. Antocyjany w kosmetyce są cenione dzięki zdolności ochrony przed promieniowaniem słonecznym, ale też dzięki aktywności przeciwzapalnej redukującej podrażnienia skóry i reakcje alergiczne. Wspierają też zdrowy wygląd paznokci i włosów. Zarówno polifenole, jak i antocyjany obecne w codziennym jadłospisie obniżają ryzyko zachorowania na nowotwory.
Zdrowa dieta – zdrowe żyły
Warto wprowadzić do swojej diety warzywa i owoce nie tylko ze względu na zawartość polifenoli, antocyjanów i innych składników cennych dla zdrowia układu krążenia. Wprowadzenie takich zmian w żywieniu z pewnością po jakimś czasie poskutkuje spadkiem wagi.
Ma to duże znaczenie dla zdrowia serca, żył i całego układu krwionośnego. Duże obciążenia mu nie służą. Przyczyniają się do powstawania zastojów krwi w okolicach kończyn dolnych, a przez to do obrzęków, bólu i w konsekwencji także do żylaków. Znacząco wzrasta ciśnienie krwi i organizm wkłada dużo więcej wysiłku w przepompowywanie krwi i dostarczanie tlenu do wszystkich jego komórek.
Zastanawiając się, co wzmacnia żyły, warto wziąć pod uwagę wprowadzenie zmian na jeszcze innych polach naszego życia codziennego. Jednym z takich nawyków jest spędzanie czasu na siedząco. Warto po pracy znaleźć chwilę chociażby na spacer czy wizytę na basenie. To pobudzi krążenie, ale też zwiększy produkcję endorfin, czyli tzw. hormonu szczęścia, który poprawia samopoczucie.
Dobrze będzie w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji. Choć stres jest potrzebny, odczuwanie go ciągle może mieć skutki opłakane dla naszego zdrowia.
Niekorzystne dla układu krążenia i zdrowia żył są także używki – zwłaszcza wyroby tytoniowe i alkohol. W przypadku nadciśnienia warto będzie też unikać kawy lub pić taką bezkofeinową. W pracy dobrze będzie co jakiś czas wstać i zrobić sobie choćby krótki spacer.
Żyłom nie służy długie pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej. Jeśli wiemy, że tak spędzimy cały dzień, warto będzie zastosować specjalną odzież kompresyjną. Zwykle są to rajstopy albo pończochy uciskowe. Przez równomiernie rozłożony nacisk wspierają prawidłowe krążenie krwi i działają jak mięśnie, które poprzez ruch powinny wspomagać pompowanie krwi z powrotem do serca.
Jest to rozwiązanie, które chroni przed bólem nóg i powstawaniem żylaków i można je stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Przed pierwszym zakupem jednak należy wybrać się do lekarza, który pomoże dobrać właściwy stopień ucisku do naszych potrzeb.