Żylaki nóg – jakie są najlepsze metody na ich wyleczenie? | Venoflex
venoflex

Żylaki nóg – skuteczne sposoby leczenia

Żylaki kończyn dolnych częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. I zwykle pojawiają się po 45. roku życia. Niestety problem przybiera na sile wraz z wiekiem.

U podłoża jego występowania znajdują się zarówno czynniki genetyczne, jak i nasz styl życia, rodzaj wykonywanej pracy czy przebyte choroby. Nawet nieodpowiednia dieta może mieć w tym swój udział.

Warto wiedzieć, czym są żylaki, co je powoduje i jak je leczyć. Okazuje się, że wprowadzenie do swojego życia codziennego kilku prostych zmian może zredukować ryzyko wystąpienia żylaków. Gdy natomiast już się one pojawią, koniecznie należy zrobić wszystko, by je usunąć. Niekiedy potrzebne będzie leczenie operacyjne.

Czym są żylaki nóg?

Prawie każdy wie, jak wyglądają. Są to widoczne pod skórą – przeważnie nóg – poszerzenia żył ze specyficznym poskręcaniem. Zadaniem żył jest transportowanie krwi do serca. Najtrudniej pompować ją z kończyn dolnych, które są od niego najbardziej oddalone i najsilniej działa na nie grawitacja.

Brak ruchu, zastój wywołany długim przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej i wiele innych czynników powoduje, że zastawki żylne wypychające krew ku sercu stają się niewydolne. Krew zaczyna się gromadzić i naciskać na ściany żył, rozszerzając je.

A raz rozciągnięte naczynie krwionośne nie wraca do swojej dawnej postaci. Wyróżnia się żylaki pierwotne, czyli takie nabyte przez częste i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. w pracy stojącej lub siedzącej albo w wyniku ciąży czy podnoszenia ciężarów. ’

Żylaki wtórne natomiast mają związek z niedrożnością żył i zakrzepicą. Trzeci rodzaj żylaków to takie spowodowane występowaniem przetok tętniczo-żylnych. Te mogą być wrodzone lub nabyte i występują stosunkowo rzadko.

Co wywołuje żylaki kończyn?

Warto wiedzieć, jak leczyć żylaki, ale jeszcze lepiej wiedzieć, jak ich unikać. Okazuje się, że przed wieloma przyczynami takich chorób da się chronić. I nie jest to specjalnie trudne. Jednym z ważnych czynników jest styl życia, który zmniejsza sprawność naczyń krwionośnych.

Należy tu winić m.in. siedzący tryb życia, brak ruchu, zamiłowanie do gorących pryszniców i zbyt częste korzystanie z sauny. Brak aktywności fizycznej idzie bardzo często w parze z niewłaściwą dietą bogatą w tłuszcze i węglowodany. A to z kolei prowadzi do otyłości, która natomiast powoduje, że wzrasta ciśnienie krwi, co sprzyja problemom z krążeniem.

Do czynników zwiększających ryzyko powstania żylaków należą też wady postawy, płaskostopie, ale również ciąża, wysoki wzrost czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

Żylaki kończyn dolnych częściej atakują kobiety niż mężczyzn oraz osoby wykonujące takie zawody jak fryzjer sprzedawca, kierowca czy chirurg, związane z przebywaniem w pozycji stojącej przez wiele godzin.

Szkodzić może także zbyt obcisła garderoba – spodnie, skarpetki czy bielizna uciskające na skórę również mogą blokować swobodny przepływ krwi.

Łatwo też rozpoznać, że dzieje się w naszym organizmie coś, co zmierza do żylaków. Jest to uczucie ciężkich, zmęczonych nóg, opuchlizna – zwłaszcza taka w okolicach kostek.

Okres przedżylakowy może się objawiać także tym, że bolą nas nogi po kilku godzinach spędzonych w pozycji siedzącej i jesteśmy w stanie zobaczyć nasze żyły przez skórę. Jeśli mamy choć jeden z tych objawów, warto od razu zacząć przeciwdziałać.

Jak leczyć żylaki nóg?

Istnieją różne sposoby na żylaki nóg. Zwykle, w zależności od przyczyn i stopnia zaawansowania, wyróżnia się leczenie zachowawcze, farmakologiczne, a w niektórych przypadkach także operacyjne.

Dobrym sposobem na żylaki nóg w leczeniu zachowawczym jest stosowanie specjalnych rajstop uciskowych, które pośrednio „pomagają” w transporcie krwi do serca. Podobnie zadziała też spacer czy codzienne gimnastykowanie się wspierające krążenie krwi i poprawiające pracę mięśni.

Pewną ulgę może przynieść również maść na żylaki. Przeważnie można w takich preparatach znaleźć wyciągi z kasztanowca, rutynę czy też wyciągi z pestek winogron lub cytrusów. Mają one za zadanie wzmacniać naczynia krwionośne. Poza tym wyróżnia je działanie zmniejszające obrzęki. Jeśli taki sposób na żylaki nie przyniesie poprawy, pozostaje leczenie operacyjne.

Do rozwiązań tego typu należy chociażby zamykanie żylaków laserem. Ta metoda jest obecnie uważana za jedną z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa od pół godziny do godziny. Pacjent nie wymaga hospitalizacji, może wrócić do swoich normalnych zajęć. Jedynym zaleceniem jest noszenie specjalnej pończochy uciskowej.

Wśród innych rozwiązań operacyjnych wymienia się krosektomię, stripping, kriostripping (z użyciem zimna, jak w krioterapii) oraz skleroterapię, która co prawda nie jest tak nieinwazyjna jak zabieg laserowy, ale przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga szczególnej rekonwalescencji.

Należy pamiętać, że optymalna metoda leczenia żylaków jest zawsze dobierana do konkretnego przypadku. Po zabiegach zaleca się stosowanie wyrobów kompresyjnych, jako dopełnienie procesu leczenia.

Bibliografia:
  1. Dr med. Marzena Frołow: Profilaktyka żylaków
  2. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki.