Bielizna kompresyjna na bolesne schorzenie nóg, choroby żył - wskazania w zapobieganiu i leczeniu | Venoflex

Schorzenia nóg i choroby żył – wskazania

Najbardziej bolesne schorzenia nóg

Bardzo często zastanawiamy się jaka może być przyczyna bólu nóg ? Pytanie staję się tym bardziej nurtujące kiedy nie możemy skojarzyć tego faktu z jakimś urazem, długotrwałym staniem czy forsującym marszem.
Jakie więc mogą być najczęstsze bolesne schorzenia nóg ? Czy choroby naczyń krwionośnych, w szczególności choroby żył, choroby kręgosłupa czy inne problemy zdrowotne związane z metabolizmem uważane również jako choroby nóg mogą skutkować dolegliwościami bólowymi ?

Spróbujemy wyjaśnić skąd może brać się ból nóg, pomijając najbardziej oczywiste, widoczne, namacalne przyczyny jak np. urazy (naderwania ścięgien, więzadeł), zwyrodnienia (np. tzw. paluch koślawy czyli halluks), wady i deformacje(np. płaskostopie) źle dobrane obuwie, choroba reumatyczna, choroba alkoholowa, cukrzyca. Powodów dla których mogą boleć nogi jest więc wiele, skupimy się jednak na tych, które nie muszą być widoczne, oczywiste na pierwszy rzut oka.

Jedne z najczęstszych statystycznie źródeł dolegliwości bólowych stanowią : choroby żył, zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa oraz dna moczanowa.

Popularne choroby kończyn dolnych

Zacznijmy od problemu zdrowotnego jakim jest przewlekła niewydolność żylna, która dotyka w różnym stadium ponad połowę dorosłego społeczeństwa. Głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi niewydolności żylnej jest mało aktywny, siedzący tryb życia w połączeniu z niewłaściwą dietą i stosowaniem używek w szczególności paleniem tytoniu. Bardzo ważnym elementem ułatwiającym odpłynięcie krwi z nóg są m.in. zastawki w żyłach, które w połączeniu z pacą mięśni łydek (w trakcie chodzenia) pomagają w wypychaniu krwi w kierunku do serca. Siedzący tryb życia i brak ruchu prowadzi do upośledzenia tego naturalnego mechanizmu a przez to prowadzi do zastoju krwi w żyłach kończyn dolnych i rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Niewydolność żylną odbieramy początkowo jako uczucie zmęczenia nóg, potem jako ciężkość nóg, kolejno pojawiające się pod koniec dnia obrzęki wokół kostek i na stopie by aż w końcu pojawiające się żylaki i ból lokalizowany w łydkach. Przewlekłej niewydolności żylnej i związanemu z nią bolesnym schorzeniom nóg przede wszystkim można w bardzo prosty sposób zapobiegać starając się utrzymać sprawne działanie zastawek żylnych. W celu uniknięcia rozwoju żylaków i dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie na większą część dnia odpowiednio dobranych podkolanówek, pończoch lub rajstop uciskowych. Specjalnie skonstruowane a następnie prawidłowo dobrane wyroby uciskowe zapewniają nieco większy ucisk wokół kostek oraz mniejszy ucisk w okolicach kolana i jeszcze mniejszy na udzie. Jest to jednak ucisk na tyle wystarczający, że nie wprowadzając dyskomfortu pacjentowi, pozwala na zapewnienie stykania się zastawek w żyłach powierzchownych a tym samym przeciwdziała zastojowi krwi w żyłach, którego następstwem mogą być obrzęki, ból i żylaki. Ważnym wciąż elementem przeciwdziałania chorobom żył pozostanie oprócz odzieży uciskowej również codzienna aktywność : spacery, jazda na rowerze.

Musimy pamiętać, że nie leczona niewydolność żylna, już od momentu pojawienia się jej pierwszych oznak może prowadzić np. do zakrzepicy żył głębokich. Rozwojowi tego schorzenia będą sprzyjały uszkodzenia ścian żył do których może dojść w wyniku np. długotrwałego zastoju krwi w żyłach, przyjmowanych leków, stanów zapalnych. Zakrzepica może pojawić się więc u osób z żylakami, w okresie ciąży i połogu, w trakcie długotrwałego unieruchomienia (np. po operacji lub w trakcie unieruchomienia kończyny opatrunkiem gipsowym). Zakrzepicy sprzyjać może również zażywanie doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi. Najważniejszą cechą zakrzepicy jest tworzenie się skrzeplin, które spowalniają przepływ krwi w żyłach lub nawet całkowicie blokuję przepływ. Zakrzepica jest chorobą poważną i groźną ponieważ uwolnienie, oderwanie się skrzepliny od ściany żyły może stworzyć zagrożenie dla życia powodując zator tętnicy płucnej. Zakrzepica najczęściej objawia się bólem w łydce który da się zlokalizować, umiejscowić i nasila się zwłaszcza w trakcie stania i chodzenia oraz obrzękiem. Możemy również obserwować zaczerwienieni i ocieplenie skóry oraz zasinienie stóp. Każdy z opisanych wyżej symptomów wymaga konsultacji lekarskiej i podjęcia pilnego leczenia z użyciem leków przeciwzakrzepowych, przeciwzapalnych i zastosowaniem specjalnie dobranej medycznej odzieży uciskowej o ciśnieniu wskazanym przez lekarza.

Rajstopy, podkolanówki i pończochy uciskowe na choroby żył

Innym z częstych źródeł bólu lokalizowanego w nogach mogą być zwyrodnienia kręgosłupa.
Do zwyrodnienia kręgosłupa dochodzi na skutek starzenia się organizmu, przebytych urazów, czasami także uszkodzeń krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować miejscowe stany zapalne z uciskiem na struktury nerwowe. Często dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując przewlekłe bóle krzyża promieniujące do nóg. Dolegliwości pojawiają się głównie nocą, w czasie spoczynku. Ulgę przynosi rehabilitacja i niektóre formy aktywności fizycznej, np. pływanie, a także stosowane okresowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci tabletek, maści, żeli.
Warto wspomnieć szerzej o zespole rwy kulszowej. Charakteryzującej się nagłym, rwącym bólem w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniującym przez pośladek, do tylnej części uda a dalej przez bok podudzia aż do stopy. Jego przyczyną jest ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Ulgę w cierpieniu przynoszą leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie oraz kinezyterapia. Niekiedy stosuje się także okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Skuteczne sposoby na choroby żył

Na koniec omówimy krótko trzy często nie prawidłowo, nie trafnie diagnozowane choroby nóg skutkujące dolegliwościami bólowymi.
Pierwsza z nich to zmiany miażdżycowe w tętnicach. Ich konsekwencją bywa przewlekłe niedokrwienie nóg. Blaszki miażdżycowe zwężają bowiem światło tętnic. Pierwszym objawem choroby jest bladość i oziębienie stóp. Z czasem pojawia się chromanie przestankowe, czyli ból nóg podczas chodzenia, ustępujący po odpoczynku. W miarę pogarszania się ukrwienia mogą wystąpić także bóle spoczynkowe, początkowo umiejscowione tylko w palcach, a potem obejmujące całą stopę, a nawet podudzie, oraz niegojące się owrzodzenia i zmiany martwicze na stopie. W leczeniu przewlekłego niedokrwienia nóg wykorzystuje się przede wszystkim leki stosowane w terapii miażdżycy. Ważnymi elementami kuracji jest codzienna aktywność fizyczna (chodzenie, jazda na rowerze), unikanie skaleczeń, otarć stóp.

Ta kolejna choroba to dna moczanowa. Dna moczanowa jest nazywana także artretyzmem lub podagrą. Jest chorobą przewlekłą, związaną z zaburzeniami przemiany materii. Ich konsekwencją jest odkładanie się w stawach kryształków kwasu moczowego, zwanych moczanami. Są bardzo ostre, ranią tkanki, to zaś wywołuje stan zapalny. Schorzenie przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Pierwszym jego symptomem jest zazwyczaj silny, nagły ból stawu, obrzęk, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie i napięcie znajdującej się nad nim skóry. Choroba może zaatakować stawy rąk, barkowy, kolanowy, ale najczęściej ból umiejscawia się w paluchu. Boli więc nas stopa. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów obniżających stężenie kwasu moczowego, moczopędnych i stosowaniu zaleconej przez lekarza diety.

Ostatnim z omawianych problemów zdrowotnych mogących skutkować bólem lokalizowanym w nogach są zaburzenia wodno-elektrolitowe. Bywają przyczyną bolesnych kurczy w łydkach, które mogą się pojawić wskutek przyjmowania leków odwadniających, przeczyszczających, stosowania diety odchudzającej. Częstym ich powodem są bowiem odwodnienie organizmu lub niedobór składników mineralnych: magnezu, potasu, wapnia. Kurcze najczęściej dokuczają nocą, budząc ze snu. Aby złagodzić ból, możemy przez chwilę pochodzić lub wyprostować nogę w kolanie, unieść ją i mocno zgiąć w stawie skokowym, przyciągając stopę do siebie. Jeśli mamy skłonności do takiej dolegliwości, przed snem bierzmy gorącą kąpiel lub wmasowujmy w łydkę maść rozgrzewającą. Pamiętajmy o tym, aby wypijać 1,5-2 l płynów dziennie i wzbogaćmy dietę w produkty bogate w magnez, potas i wapń.

Polecane produkty