Żylaki to prawdziwa zmora wielu kobiet. Wykluczenie większości czynników ryzyka prowadzących do ich powstania nie zawsze pomaga, gdyż główną ich przyczyną okazują się być geny. W połączeniu z ciążą, która jest idealnym momentem dla rozwoju żylaków, oznacza to bardzo realne zagrożenie. Jednak nawet takiej kumulacji czynników możemy się skutecznie oprzeć. W jaki sposób?
Wpływ genów na żylaki nóg
O tym, że geny stanowią ważny czynnik zwiększający możliwość pojawienia się żylaków, wiele z nas wie od dawna. Nie trzeba naukowców, by zaobserwować tę prostą zależność, która mówi, że jeśli Twoi rodzice mają problemy z żylakami, to najprawdopodobniej i Ty sama będziesz musiała się z tym problemem prędzej czy później zmierzyć. Naukowcy jednak potrafią już nawet dokładnie określić prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków u osób obciążonych genetycznie w tym kierunku. Na podstawie doskonale udokumentowanych przypadków wiemy już, że:
- jeśli u obojga Twoich rodziców rozwinęły się żylaki kończyn dolnych, istnieje 80-90 proc. szans na to, że problem ten pojawi się i u Ciebie,
- jeśli z żylakami kończyn dolnych zmagało się tylko jedno z Twoich rodziców, u Ciebie mogą pojawić się z prawdopodobieństwem wynoszącym od 30 do 50 proc.
Ciąża, jako moment zmian w naszych organizmach niezwykle sprzyjających powstawaniu żylaków, znacząco zwiększa to i tak już niemałe zagrożenie.
Ciąża – „idealny moment” dla żylaków
Przyczyn, dla których ciąża stanowi doskonały czas dla żylaków, jest całe mnóstwo. Do najważniejszych z całą pewnością należą:
- zmiany hormonalne – zwłaszcza produkcja progesteronu,
- wzrost ciśnienia i objętości krwi – co przekłada się na nacisk na ścianki żył,
- zwiększająca się masa ciała – jedną z konsekwencji tego jest spadek aktywności fizycznej,
Do tego dochodzą m. in. tworzące się miejscami (zwłaszcza w dolnych partiach ciała) zakrzepy krwi, obrzęki spowodowane wysoką temperaturą itd. Efekt tych wszystkich zjawisk może być dla każdej z nas bardzo przykry. Ale nie jest nieunikniony.
Sposób na pokonanie złych genów
Obciążenie genetyczne w kierunku problemów z żylakami to coś, czego nie da się pozbyć, ale można zapobiec ich powstawaniu również podczas ciąży. W jaki sposób? Metod jest wiele, poczynając od odpowiedniego przygotowania ciała na to niełatwe wyzwanie, poprzez zwykłą dbałość o siebie podczas tych niezwykłych 9 miesięcy, aż po profilaktykę. Właśnie w ramach profilaktyki przeciwżylakowej dla kobiet w ciąży coraz większe uznanie w oczach specjalistów znajdują specjalne rajstopy i pończochy uciskowe dla kobiet w ciąży. Tego typu produkty kompresyjne są rozwiązaniem:
- skutecznym,
- atrakcyjnym,
- bezpiecznym,
- bezinwazyjnym.
Pończochy i rajstopy uciskowe dla kobiet w ciąży są w stanie uchronić Cię przed żylakami nóg nawet gdy Twoje geny zdają się być całkowicie przeciwko Tobie. Warto pamiętać, że w przypadku obciążenia genetycznego, podczas porodu warto zastosować specjalne pończochy przeciwzakrzepowe. Ich zadaniem jest uchronić rodzącą przed rozwinięciem się niebezpiecznego powikłania jakim jest zakrzepica żylna. Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty dobrej jakości i właściwie dopasowane do Twoich wymagań. Stosowanie tanich zamienników odzieży kompresyjnej rzadko kiedy przynosi jakikolwiek pozytywny efekt.
Źródła:
https://wylecz.to/uklad-krazenia/zylaki-a-geny-czy-geny-sa-przyczyna-powstawania-zylakow/
https://portal.abczdrowie.pl/genetyczne-przyczyny-powstawania-zylakow
https://klinikaflebologii.pl/Choroby-ukladu-zylnego/Patologie-zylne-w-ciazy
https://parenting.pl/zylaki-w-ciazy
https://www.bebiprogram.pl/zdrowie-mamy/i-trymestr/dolegliwosci/zylaki-a-ciaza