Walka z żylakami, co można dostać w aptece bez recepty - Venoflex
venoflex

Walka z żylakami, co można dostać w aptece bez recepty

Żylaki nóg dla wielu z nas to wyłącznie defekt kosmetyczny. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że nieleczone mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Z tego względu należy jak najszybciej rozpocząć działania profilaktyczne bądź właściwe leczenie. Na początku dolegliwości możemy w aptece nabyć bez recepty różnego rodzaju tabletki, zioła i maści na żylaki nóg, które pomogą zniwelować uciążliwe objawy. Ale które z nich będą skuteczne oraz jak je wybrać?

Co to są żylaki?

Żylaki nóg to poszerzone oraz charakterystycznie wydłużone żyły powierzchniowe. Powstają w wyniku upośledzenia drożności żył, która spowodowana jest nieprawidłową pracą zastawek. W naczyniach żylnych zalega nadmiar krwi, który powoduje ich zgubienie, tworząc nieestetycznie wyglądające pajączki naczyniowe. Objawiają się przede wszystkim swędzeniem, bólem, uczuciem palenia skóry, bolesnymi kurczami, uczuciem ciężkości nóg oraz ich opuchlizną. Aby symptomy były mniej dokuczliwe, warto zawczasu wprowadzić działania profilaktyczne oraz sięgnąć po leki na żylaki nóg.

Jakie leki na żylaki nóg wybrać?

W leczeniu żylaków nóg należy wybierać preparaty, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, zwiększają ich napięcie oraz zapobiegają ich przepuszczalności. Wśród nich wyróżnia się tabletki zawierające dobesylan wapnia, diosminę czy trokserutynę. Preparaty te pozytywnie wpływają na mikrokrążenie, poprawiają plastyczność krwinek czerwonych, a także działają przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.

Najlepsze maści na żylaki nóg

W aptece możemy również zakupić różnego rodzaju maści na żylaki nóg. Niektóre z nich w swoim składzie zawierają wyciąg z kasztanowca, w którym znajduje się escyna uszczelniająca naczynia oraz uodparniają je na pęknięcia. Poza tym działa ona przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Kolejna część mazideł składa się z trokserutyny, która działa ochronnie na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność oraz napięcie ich ścian. Jednak najlepszy efekt dają żele zawierające heparynę. Substancja ta ma właściwości nie tylko przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, ale również i przeciwzakrzepowe.

Zioła na żylaki

Dolegliwości żylaków nóg można również niwelować, stosując naturalne zioła lecznicze. Najczęściej zalecany jest koszyczek arniki, który zawiera flawonoidy, wzmacniające ściany włośniczek oraz działające przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Poza arniką wybierana jest również winorośl właściwa, zawierająca oligoproantocyjanidyny i kwercetynę. Zmniejszają one degradację ścian naczyń żylnych oraz je uelastyczniają. Oprócz podanych ziół stosowane są również borówka czernica, oczar wirginijski oraz wąkrota azjatycka.

Kompresjoterapia – alternatywa farmaceutyków

Wielu specjalistów lekarzy wskazuje, iż najlepszą, bezpieczną, a przy tym nieinwazyjną metodą profilaktyczną oraz leczniczą żylaków nóg jest kompresjoterapia, która wykorzystuje wyroby medyczne, jak podkolanówki, rajstopy czy pończochy uciskowe. Można je nabyć nie tylko w aptekach, ale również i sklepach medycznych, jak np. Venoflex. Stosowanie tych produktów ogranicza występowanie uciążliwych dolegliwości oraz poprawia komfort podczas codziennej pracy.