Zdrowe i pięknie prezentujące się nogi pozbawione są pajączków, żylaków, pękających naczynek i przebarwień. Niestety nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej i nadprogramowe kilogramy w znacznym stopniu przyczyniają się do powstawania żylaków i innych chorób układu naczyniowego. Można tego uniknąć m.in. stosując zdrową i niskokaloryczną dietę na zdrowe nogi.
Jak nie dopuścić do chorób nóg?
Żylaki powstają na skutek nadmiernego rozszerzania się naczyń krwionośnych, które pod wpływem wysokiego ciśnienia ulegają uszkodzeniu. Są one jednym z objawów przewlekłej choroby żylnej, do której przyczynia się m.in. dieta uboga w błonnik, noszenie niewłaściwie dobranej odzieży, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, a także stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. By nie dopuścić do żylaków, należy zadbać kompleksowo o swoje zdrowie – zrezygnować z nałogu tytoniowego, regularnie ćwiczyć i w końcu także zdrowo się odżywiać.
Zasady dietetyczne przy żylakach
Czynnikiem szczególnie sprzyjającym chorobom naczyniowym, w tym m.in. żylakom, jest nadwaga i otyłość. Nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyja wysokiemu ciśnieniu w naczyniach krwionośnych, a to z kolei skutkuje ryzykiem zastoju krwi. Z tego powodu niezwykle ważną kwestią przy profilaktyce żylaków jest zapobieganie otyłości. Dlatego też należy przestrzegać podstawowych zasad dietetycznych:
- Należy zrezygnować z wysokoprzetworzonych produktów na rzecz niskoprzetworzonych. Przykładowo, zamiast białego pieczywa należy wybierać razowe, zamiast jogurtu owocowego – naturalny, a zamiast popularnych płatków śniadaniowych – owsiane, etc.
- Należy ograniczyć spożywanie soli. Zamiast niej można używać przypraw np. ziół prowansalskich, papryki itp.
- Należy ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych oraz unikać smażenia.
- Należy wprowadzić do swojej diety tłuste ryby morskie (łosoś, śledź, szprot, makrela).
- Należy ograniczać spożycie słodyczy, słonych przekąsek i żywności typu fast food.
- Należy zadbać o stałe pory przyjmowania posiłków.
Dieta bogatoresztkowa – dieta dla zdrowych nóg
Niezwykle skuteczną dietą przeciwżylakową jest dieta bogatoresztkowa, która jest dietą bogatą w błonnik. Wskazana jest ona nie tylko przy żylakach nóg i hemoroidach (żylakach odbytu), ale również przy takich schorzeniach jak np. kamica żółciowa czy uchyłkowatość jelita grubego.
Podstawowe zasady diety bogatej w błonnik:
- Spożywanie ok. 1 kg warzyw i owoców na dzień, w tym zwłaszcza: czarnych i czerwonych porzeczek, malin, truskawek, gruszek, jabłek, marchwi, dyni, buraków, papryki, brokuła.
- Picie dużej ilości wody niegazowanej (najlepiej 2-2,5 l wody dziennie).
- Picie szklanki wody z dodatkiem łyżeczki sproszkowanej laktozy tuż po przebudzeniu
- Spożywanie jednego jogurtu naturalnego dziennie. Należy zwracać uwagę, by posiadał on żywe kultury bakterii.
- Spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych.
- Unikanie produktów, które spowalniają ruchy robaczkowe jelit. Mowa tu przede wszystkim o: kakao, czekoladzie, czerwonym winie, czarnej herbacie i białek mące. Na liście produktów niewskazanych znajduje się również: mąka kukurydziana i ziemniaczana, biały ryż.
Dieta przeciw żylakom
Jednym z podstawowych celów diety przeciw żylakom jest wzmocnienie ścian żył, ponieważ nadciśnienie żylne wpływa bardzo destrukcyjnie na ich kondycję. Wśród substancji o wzmacniających właściwościach można wymienić m.in.:
- Flawonoidy, które są drogocennymi substancjami pochodzenia roślinnego. Charakteryzują się one właściwościami antyoksydacyjnymi i przeciwzapalnymi. Szczególne znaczenie w leczeniu żylaków ma rutyna (jej źródła to: kasza gryczana, dziurawiec, aronia, kwiaty czarnego bzu), katechiny (herbata zielona i czarna, kakao), diosmina, która jednak jest trudno przyswajana z pożywienia, dlatego zaleca się jej suplementację.
- Witaminę C, która jest znanym antyoksydantem, pobudzającym produkcję kolagenu. Jej bogate źródła to: czarna porzeczka, owoce cytrusowe, papryka, truskawki i owoce dzikiej róży.
- Escynę, która jest pozyskiwana z nasion kasztanowca zwyczajnego. Substancja ta hamuje rozkład kwasu hialuronowego. Oprócz tego wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne. Nie występuje ona w produktach spożywczych, ale preparaty z escyną są dostępne w aptekach bez recepty.
- Kwasy tłuszczowe omega-3, które zaliczane są do kwasów nienasyconych. Charakteryzują się one działaniem przeciwzakrzepowym. Oprócz tego pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ich bogatym źródłem są: tłuste ryby morskie, siemię lniane, awokado, orzechy włoskie i oleje: lniany i rzepakowy.
Źródło
1. D. Górecka, P. Janus, P. Borysiak-Marzec, K. Dziedzic „Analiza spożycia błonnika pokarmowego i jego frakcji w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu w oparciu o dane GUS”, Problemy Higieny i Epidemiologii 2011