Niewydolność żylna to choroba ściśle związana z utrudnieniami w odpływie krwi żylnej kończyn dolnych. Pojawia się w wyniku poszerzania ścian naczyń żylnych przez długi czas, a co za tym idzie, ze wzrostem ciśnienia żylnego.
Choroba ta dotyczy w znaczącej mierze kobiet po 35. roku życia. Niepodjęcie leczenia w odpowiednim czasie może skutkować wystąpieniem przewlekłej niewydolności żylnej, która z kolei może prowadzić do powstania żylaków, a w dalszym czasie również owrzodzeń.
Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie natychmiastowego leczenia, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze objawy tej choroby. Warto również zapoznać się z metodami, które będą skuteczne w profilaktyce.
Niewydolność żylna kończyn dolnych – jakie są przyczyny?
Przewlekła niewydolność żylna nóg powstaje na skutek uszkodzenia żył, które transportują krew z kończyn dolnych do serca. W następstwie tego krew nie może swobodnie przepływać i zaczyna się cofać. To z kolei powoduje, iż krwi w nogach jest coraz więcej, co doprowadza do poszerzenia się naczyń żylnych, które stają się rozciągnięte. Wzrasta również ciśnienie żylne, przez co żyły w nogach nie mogą prawidłowo pracować.
Za występowanie przewlekłej niewydolności żylnej odpowiadają przede wszystkim czynniki genetyczne. Choroba ta najczęściej występuje w przypadku niedorozwoju lub niewydolności zastawek żylnych, które nie zapewniają wówczas prawidłowego transportu krwi z kończyn dolnych do serca.
Przewlekła niewydolność żylna może powstać także wtedy, gdy dojdzie do zwężenia żył, na przykład jeśli są one przez dłuższy czas dość mocno uciskane lub jak w przypadku kobiet w ciąży – kiedy dochodzi do rozszerzenia średnicy żył w wyniku działania hormonów.
Jedną z przyczyn rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej jest też wysokie ciśnienie żylne, które może być następstwem chorób żył, cukrzycy a także złej diety oraz nieprawidłowego trybu życia i utrzymywaniem złej diety.
Warto również pamiętać, że istnienie niektórych czynników może znacząco zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej w przyszłości. Należą do nich uwarunkowania genetyczne, wiek, brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia, czy też palenie papierosów.
Przewlekła niewydolność żylna – objawy
Objawy przewlekłej niewydolności żylnej są dość charakterystyczne, dlatego niezwykle ważne jest, by udać się do lekarza, jeśli tylko zaobserwujemy wystąpienie jakiegokolwiek z nich. Jednym z najczęstszych jest uczucie ciężkości nóg, które zazwyczaj dopiero po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń. Wśród innych objawów wymienia się uwidocznienie żył.
Warto pamiętać, że uwidocznienie żył nie oznacza wyłącznie pojawienia się na skórze zgrubień, które są wyczuwalne. Pierwszym etapem uwidocznienia żył są tzw. pajączki. Dopiero w trakcie postępowania choroby pajączki stają się bardziej widoczne, a przede wszystkim można je wyczuć w dotyku.
Oprócz tego objawem niewydolności kończyn dolnych jest obrzęk i opuchnięcie nóg, zwłaszcza w okolicy kostek. Jeśli mamy do czynienia z początkową fazą choroby, obrzęk może ustępować, na przykład po wykonaniu kilku nieskomplikowanych ćwiczeń.
Natomiast na dalszym etapie zaawansowania dolegliwości, obrzęk kończyn może utrzymywać się stale. Do pozostałych objawów przewlekłej niewydolności żylnej zalicza się: ból odczuwany w okolicach, niekiedy też uczucie swędzenia lub mrowienia oraz tzw. zespół niespokojnych nóg.
Jak leczyć niewydolność żylną kończyn dolnych?
Przewlekła niewydolność żylna nóg jest chorobą dość łatwą do rozpoznania, nawet w początkowej fazie. Najczęściej stosowaną a przy tym skuteczną metodą jej leczenia jest terapia uciskowa, polegająca na regularnym noszeniu różnego rodzaju wyrobów kompresyjnych.
Zasady ich działania opierają się na stopniowanym ucisku na kończynę. Ucisk ten najsilniejszy jest w okolicy kostki, a jego wartość stopniowo maleje na kolejnych odcinkach kończyny – pod kolanem wynosi 70% a w okolicy uda już tylko 40%.
Dzięki jego zastosowaniu krew może swobodnie przepływać z nóg do serca. Systematyczne stosowanie wyrobów uciskowych nie tylko eliminuje dokuczliwe objawy przewlekłej niewydolności żylnej, ale również hamuje rozwój tej choroby.
Innym sposobem leczenia niewydolności żylnej kończyn dolnych jest skleroterapia. Polega ona na podawaniu sklerozantu bezpośrednio do żyły – leku, którego zadaniem jest spowodowanie stanu zapalnego, co z kolei prowadzi do zwłóknienia żyły i w konsekwencji jej zaniku.
Dzięki temu żylaki zostają całkowicie wyeliminowane. Wykorzystuje się ją zarówno w przypadku niwelowania niewielkich pajączków, jak i dużych żylaków.
Bibliografia:
- Frołow M. Przewlekła niewydolność żylna. https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/66180,przewlekla-niewydolnosc-zylna. Data dostępu: 12.01.2019.