Wyroby kompresyjne, a więc rajstopy, pończochy i podkolanówki uciskowe, to grupa produktów medycznych o specjalnym zastosowaniu.
Zgodnie ze swoją nazwą ich najważniejszą cechą jest kontrolowany ucisk na kończynę, który usprawnia powrót krwi żylnej z kończyn dolnych w kierunku serca, zapobiegając w ten sposób obrzękom oraz łagodząc odczucia związane ze zmęczeniem i ciężkością nóg.
Ze względu na swoją skuteczność wyroby te wykorzystywane są w terapii uciskowej, stosowanej w ogólnie pojętej profilaktyce zakrzepicy żylnej. Aby były jednak rzeczywiście skuteczne, muszą być nie tylko właściwie dobrane, ale także prawidłowo zakładane.
Bardzo ważne jest również umiejętne dbanie o nie. Przestrzeganie zasad dotyczących ich prania i noszenia dodatkowo zwiększa skuteczność produktów, a także znacznie wydłuża ich żywotność.
Produkty uciskowe – co warto o nich wiedzieć?
Materiały uciskowe dostępne w postaci rajstop, pończoch i podkolanówek są łatwym w stosowaniu i jednocześnie bezpiecznym sposobem walki z obrzękami nóg oraz innymi objawami niewydolności żylnej. Ze względu na swoje walory wykorzystywane są także w profilaktyce zakrzepicy żylnej.
Ich stosowanie zaleca się także kobietom w ciąży oraz pacjentom po przebytych urazach i zabiegach chirurgicznych, których skutkiem są obrzęki kończyn. Choć bardzo skuteczne w swoim działaniu, nie mogą być traktowane jako jedyna metoda eliminacji wymienionych problemów.
Decyzja co do konieczności noszenia produktów uciskowych zawsze powinna zostać skonsultowana z lekarzem. To on powinien wybrać, klasę kompresji, udzielić informacji co do tego, jak właściwie dopasować ich rozmiar, a także wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do ich stosowania (m.in. alergia na materiały wykorzystane do produkcji wyrobów, stany zapalne skóry, tkanek podskórnych oraz mięśni, a także miażdżyca). Tylko właściwie wybrane są bowiem skuteczne, a przy tym w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta.
Rajstopy, pończochy a może podkolanówki? Który rodzaj wyrobów wybrać?
W sklepach medycznych oraz aptekach dostępnych jest wiele wyrobów uciskowych. Są one zróżnicowane zarówno ze względu na cenę, jakość jak i klasę kompresji. Do wyboru pozostają rajstopy, pończochy oraz podkolanówki.
Ze względu na wygodę noszenia, największą popularnością wśród pacjentów cieszą się podkolanówki. Warto jednak pamiętać, że to nie preferencje pacjenta powinny decydować o wyborze konkretnego produktu, a jego skuteczność.
Dlatego też swoją decyzję co do zakupu konkretnego wyrobu należy skonsultować z lekarzem. O ile w przypadku obrzęków i zmian występujących poniżej kolana podkolanówki będą wystarczające, o tyle u osób, u których obrzęki oraz żylaki występują już pod kolanem i na udzie – podkolanówki okażą się niewystarczające i konieczne będzie zastosowanie pończoch lub rajstop.
Zakup dobrego wyrobu uciskowego powinien poprzedzać pomiar kończyny w określonych punktach zlokalizowanych na całej jej wysokości. Pomiaru należy dokonywać wtedy, kiedy nie doszło jeszcze do powstania obrzęku, najlepiej zrobić to w pozycji stojącej. Dlatego optymalną porą jest poranek, kiedy kończyny są wypoczęte.
Jak nosić produkty kompresyjne?
Wyroby uciskowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Powinno się je zakładać rano, przed pojawieniem się obrzęku i – aby wykorzystać w pełni ich potencjał – nosić przez cały dzień, zdejmując wyłącznie na noc. Często konieczne okazuje się ich stosowanie przez całe życie.
Ze względu na tak częste używanie, wybrane produkty uciskowe powinny charakteryzować się wysoką jakością, dzięki czemu właściwie zadbane będą mogły służyć przez dłuższy czas.
Aby były skuteczne, muszą być nie tylko systematycznie noszone, ale też regularnie zmieniane na nowe. Średnio co 3-6 miesięcy. Dzięki temu poziom ich ucisku będzie przez cały czas prawidłowy.
Zdarza się, że na skutek niewłaściwego zakładania i nieprzestrzegania zasad dotyczących pielęgnacji, produkty uciskowe muszą być wymieniane częściej. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji, jest właściwe dbanie o nie.
Dlaczego warto dbać o wyroby uciskowe i w jaki sposób należy to robić?
Właściwie zakładane i pielęgnowane wyroby uciskowe nie tylko poprawiają odczuwany przez pacjenta komfort, jednocześnie chroniąc jego zdrowie, ale też mogą całkiem dobrze wyglądać, stając się atrakcyjną wizualnie częścią garderoby.
Aby tak się jednak stało, muszą być przede wszystkim dobrze dobrane. Zbyt ciasne lub zbyt obszerne, nie tylko nie spełnią swojej funkcji, ale także będą nieestetycznie wyglądały. Dodatkowo zanadto uciskające mogą pogłębić problemy zdrowotne.
Nie bez znaczenia dla ich wyglądu i skuteczności pozostaje też odpowiednie dbanie o nie. Absolutnie niezbędne w tym zakresie jest stosowanie się do zaleceń producenta wybranych produktów, odnoszących się zarówno do sposobu ich prania, jak i zakładania. Dlatego przed rozpoczęciem ich używania należy zapoznać się z informacjami dołączonymi do opakowania.
Wyroby uciskowe najczęściej zaleca się prać w temperaturze nieprzekraczającej 40°. Nie jest to jednak regułą. Każdy producent może bowiem zalecać nieco odmienne sposoby czyszczenia i suszenia materiałów, do których klient powinien się zastosować.
Nie można zapominać też o tym, że żywotność tego rodzaju produktów w znaczący sposób przedłuża stosowanie się do instrukcji ich zakładania (nie należy używać balsamu na skórę kończyn dolnych przed zakładaniem, ponieważ utrudni to właściwe założenie wyrobów.
Specjalne ślizgacze, dołączone do wyrobów uciskowych, znacznie ułatwią proces), jak również odpowiednie dbanie o skórę nóg. Przesuszona, zwłaszcza w okolicy pięt, może zaciągać wyroby uciskowe, doprowadzając do ich widocznych zniszczeń.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbyt długich lub też niestarannie wypiłowanych paznokci dłoni i stóp. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogorszenie wyglądu rajstop i pończoch, ale nawet całkowite ich zniszczenie i konieczność zakupu nowych. Zadbane stopy w znaczący sposób ułatwiają dbanie o wyroby uciskowe, co z kolei przekłada się na ich wydłużoną żywotność i większą skuteczność.
Bibliografia:
-
Frołow M., Jak prawidłowo stosować wyroby uciskowe? https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/wszystkoozakrzepicy/profilaktyka/56224,jak-prawidlowo-stosowac-wyroby-uciskowe. Data dostępu: 13.01.2019.